FIV 107

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adina1967 spune:

Cris, sa stii ca imi pare foarte rau si sint si eu alaturi de tine. Ma pun in situatia ta ca si eu am facut testul de urina cu o zi inainte de testul beta. Eu una cred ca as fi inebunit dar tu esti o fata f. curajoasa si cu tarie de caracter. Nu lasa nimic si pe nimeni sa te schimbe si ai sa vezi ca ai sa reusesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Buna dimineata tuturor!
Avalon pana la urma cu cine faci laparo?Cu dr.T?Si FIV cu Marinescu?Cel mai bine e sa il intrebi pe cel care te opereaza laparo daca poti face FIV atat de repede.Eu nu vad de ce nu ai putea pt ca in cateva zile de la laparo esti ca noua,te simti ok si mai ales esti proaspat curatata pe dinauntru de eventuale problemute ( sper sa nu fie cazul).Multa bafta!
Cris ma gandesc la tine in continuare....chiar daca nu va fi sa fie luna aceasta,e clar ca embrionasii sau macar un embrionas a incercat sa se prinda dupa valorile bhcg asa ca data urmatoare cu ceilalati 4 de la congelator va fi bine sigur.Totusi asa cum am mai zis si ti-au zis si fetele inca 3 zile de tratament si repetarea testului nu iti aduc nimic de pierdut....
si tin pumnii fetelor in focuri si viitoarelor mamici printre care si M Oana ,molipsita de gravideala de la Sheri

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Ete ca n-am somn nici dimineata, ca doar e saptamana cu punctia si subconstientul meu e din ce in ce mai treaz.....
Noaptea trecuta m-am distrat pe cinste, am visat ca traiam intr-o lume plina de optimism, tot ce incercam sa fac, duceam cu brio la bun sfarsit, ce sa mai, chef pe cinste.
Noaptea anterioara alergam ca disperata dupa o camera de hotel, caci aveam chef de harjoneala, asa cum am fost instiintata de toate fivoasele dinaintea mea ca voi pati. Si nu stiu cum se facea, ca nimeream numai camere la comun cu alte persoane. Disperata, am plecat sa vad daca hotelul nu e dotat si cu camere cu ceva intimitate si descopeream ca, de fapt, toti beneficiaza de intimitate, NUMA' EU NU.......
Si ca sa-mi fie visul si mai dramatic, tot se perindau prin camera noastra fara frontiere tot felul de indivizi care ba schimbau un bec, ba puneau o priza, de nu lasau omu' sa aiba parte de momentul lui de glorie. Asa m-am zbatut sa scap de cosmarul asta, si sa-mi obtin dreptul la putina "liniste" in cuplu, incat m-am trezit si am descoperit ca beneficiez de o camera intreaga "de nebunii". Atunci m-am linistit si ....... mi-am continuat somnul, ca doar rezolvasem problema si nici nu aveam cum sa trec la actiune la cate "outzele" am de clocit........
Kora starea mea de gravideala devine din ce in ce mai serioasa. De obicei, la ovulatie, organismul meu incepe sa secrete si progesteron din plin, fapt care duce la umflarea sanilor. Cu cat se apropie acest moment, cu atat imi simt si acele parti mai dezvoltate/umflate.
Daca pana acum ma gandeam cu groaza la punctie, de cand incep sa ma umflu pe toate partile, nu vreau decat sa-mi scoata productia mai repede din mine, ca parca vad cum ma deformez...... Am inteles ca noi acum avem ovarele marite ca ale unei femei gravide in luna a 2-a, a 3-a. Poate de aceea si atatea schimbari in organism si atatea bombari......
Si eu care credeam ca ma bombeaza apa, pompata cu forta, de frica hormonilor, care ar putea stationa astfel prin organism.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

Autor Subiect
cristal1995
nou venit


Membru din:16/02/2007



Romania
Bucuresti
0 Posts

--------------------------------------------------------------------------------

Va urmaresc de muuuult, dar, mai timida fiind, nu am indraznit sa ma bag ca musca-n lapte...Am doua FIV-uri nereusite la Giulesti, de ultimul esec am aflat azi dimineata, in baie....Maine trebuia sa am testul de sarcina...Aveti idee ce analize ar trebui sa faca o mama purtatoare? Cineva din familie s-a oferit sa-mi care podoabele data viitoare, ca eu nu cred ca ma mai tin nervii... Astept cu nerabdare un raspuns, ceva. Multumesc mult! Alina

Aly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iyoana spune:

Buna dimineata fetelor!
Uite ca pana la urma imi fac curaj sa scriu la acest topic, chiar daca va urmaresc de mult (cunosc pe cineva de aici si vroiam sa mai stiu cate ceva de-ale FIV-ului). Ei, pana la urma se pare ca nici noua nu ne va fi asa de simplu sa facem un bebe, iar minunatiile tehnicii medicale de astazi vor fi la mare pret pentru noi.
Intrebarea mea pentru voi (scuze ca incep cu asta...) este daca a facut cineva de aici sau se pregateste cineva pentru ICSI?

Daca da, imi puteti spune si mie (prin PM sau mail sau direct pe forum) cam care ar fi analizele de facut (eu si sot) si cam dupa cat timp se poate incepe procedura p-zisa.

Va multumesc frumos pentru raspunsurile voastre!

Va doresc tuturor (celor care se pregatesc pentru punctie sapt asta, celor care asteapta sa vada II zilele astea si celor care sunt la fel de novice ca si mine) o zi minunata si insorita cel putin cat este la ora asta la Pitesti!

iyoana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihuta spune:

Oana, balonarea la mine a inceput cu adevarat dupa injectia de hcg, si n-a dat inapoi deloc, ba chiar dimpotriva, dupa punctie si transfer s-a accentuat. Daca e sa nu fiu insarcinata, sper macar ca o parte din cele 5 kg pe care le-am luat sa fie lichidul din ovare


Alina, este decizia ta, dar eu am citit un studiu care explica ca motivul pentru care embrionii nu se nideaza la FIV tin de natura genetica a lor, ca si in cazul reproducerii normale natura nu accepta decat embrionii perfecti dpdv genetic. Asa ca nu are legatura cu cine ii poarta in burtica, afara de cazul ca ai probleme care pot daune unei sarcini. Acum sa spun drept si noi am cochetat cu ideea de mama purtatoare, undeva intre punctie si transfer, cand ne gandeam ca toti 9 mici embrioni (care mai tarziu au ramas 6) ar putea devenii copii. Cred ca analizele sunt cele care se fac in mod normal inainte de sarcina (infctioase+hemograma), daca se vor folosii ovulele tale, profilul ei hormonal nu mai conteaza.


" You must be the change you want to see in the world" Gandhi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

cristal 1995 bine ai venit printre noi, nu trebuie sa fii timida ,scrie aici linistita despre problemele tale si noi toate daca putem te vom ajuta!Sunt multe fete care au avut esecuri,au suferit,dar apoi au luat-o de la capat si pana la urma au reusit sa devina mame.Mult succes!
Iyoana te draga tutunica!V-ati hotarat cu cine veti face FIV?Cu dr. T, cu dr.Marinescu sau...?In primul rand sotul tau va face tratamentul adecvat,tu trebuie sa iti faci toate analizele hormonale,infectioase etc ( nu mai stiu daca ti-am trimis lista),nu uita ca ai toate sansele din moment ce ai doua ovare si uterul sanatoase.Poate nici nu va fi nevoie pana la urma de FIV...dar daca va grabiti,aceasta ar fi o solutie f. buna!Si uita-te la Sheritra si ea a facut FIV+ICSI si acu' are gemeni,deci...SE POATE!

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheritra spune:

Avaloane, ce ti s-a intamplat, nu merge pici-ul? Tin pumnii la laparo, sa fie totul ok pe acolo.
Pussi hai la oute, mari si caldute, ai grija mare!
Kitta, tu nu mai zici nimic? Ce face FSH-ul?

Shery 5+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Oana ca te simti ca un balonas e una,dar ovarele nu te dor de la atata productie?Am stat de vorba pe la usa d-nei Matei cu o d-na care mi-a amintit de tine,imi spunea ca toate analizele ei sunt perfecte si ale sotului ei la fel si totusi nu reuseste sa ramana gravida in mod natural.Facuse 4 inseminari si acum urma a 5-a ,a zis ca daca nu va reusi nici acum va trece la FIV....infertilitate inexplicabila.Pt inseminare luase 2 menogoane si gonalF pe zi timp de 12 zile si avea 4 foliculi pe un ovar si vreo 2 pe celalalt ( tu ai muuult mai multi) si o dureau ovarele de nu mai putea...Totusi nu inteleg cum a facut 5 luni consecutiv tratamente de stimulare pt inseminari...dr.T spune ca nu e voie mai mult de 3 luni consecutiv... ( vorbind de Clomiphene,iar cele de mai sus sunt mai tari oricum)
O multime de -ici pt fata mosului cea productiva!!!
Sheriiii te salut si mogaldetele !Iti multumesc mult de tot pt sfaturi, sa imi spui daca imi dai voie sa te sun sa te mai intreb cate ceva cand va fi "focul mai incins"....

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

Monitine locul caldut!! ca eu vreau sa vin!! Si modifica semnatura!!
Shericut Ti-ai modificat semnatura! felicitari pentru ea si pentru valoare! si ti-ai luat poseta si la Odisee, dar cu bagajul nu pleci pana nu ne iei si pe noi...vezi cum o sa-l cari ca suntem vreo 8 . Despre outele mele..vineri incep stimularea, azi merg la cumparaturi...sa-mi cumpar seringi!!
Zouzousper ca ti-a trimis madalina28 Pm!!

PUSSI

Mergi la inceput