Recoltarea celulelor stem este posibila in Romania

Recoltarea celulelor stem este posibila in Romania | Autor: oana_r

Link direct la acest mesaj

ma intereseaza daca stiti procedura si o firma care face procedura si transportul,sau poate stiti pa cineva care a facut asta in Romania?

5+ si matei

oana si matei(12 NOV.2003)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/oana_r_76/my_photos

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ionice spune:

Buna, si eu sunt interesata de acest subiect.Pe www.cordonbloodcenter.com gasesti mai multe informatii.Este o clinica din Cluj care te ajuta cu recoltarea... ori vin ei, ori se face recoltarea de catre dr tau(daca se pricepe).Ca si preturi estimative(din ceea ce am citit si eu) recoltarea costa 2020 RON, transportul, aprox 1010 ROn si apoi se plateste o taxa de stocare de 53.00 RON/an.
Intra pe site-ul pe care ti l-am dat si cauta varianta in Romania.

Bafta!!


Ioana cu bebitza Antonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_r spune:

multumesc,am citit.voiam sa stiu daca este cineva care a facut procedura

5+ si matei

oana si matei(12 NOV.2003)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/oana_r_76/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ck3 spune:

Buna!

Am facut-o eu, ce anume te-ar interesa? Cum se desfasoara? Despre rezultat nu stiu sa spun inca, dureaza parca 3 luni sa vada celulele sunt viabile si eu am nascut abia acum 3 sapt.

CK3, anna (10.11.2005), thomas (7.02.207)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

ck, unde ai facut? Cum ai procedat si cat te-a costat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana69 spune:

Si la spitalul particular Bethesda din Suceava se face recoltarea celulelor stem, dar mai multe detalii nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ck3 spune:

Am facut la Municipal si costurile totale sunt parca 900 de euro-scuza-ma ca nu mai stiu, am vorbit si am semnat contractul cu firma la inceputul lui ianuarie, numai ca inca nu am platit nimic. Astept rezultatele si daca celulele sunt viabile si inca mai vreau sa le conserv atunci platesc, daca nu platesc doar 1000 de ron, transportul si analizele efectuate. Nu a fost complicat, trebuie sa anunti medicul ca vrei asta, sa vezi daca e de acord, primesti o cutie cu un kit pe care i-l dai lui cand te duci sa nasti,si anunti reprezentantul firmei ca sa stie cand sa vina sa ia proba recoltata.
La nasterea naturala te tine un pic mai mult pe masa ptr recoltare, cred ca a durat vreo 10-15 min procedura, dar a fost nedureroasa.
Cam asta ar fi..daca mai intrebari si stiu sa-ti raspund, cu placere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BBPuck spune:

Apropo de subiectul asta, care ma intereseaza si pe mine, in Marea Britanie tocmai este in desfasurare un scandal legat de teste genetice ilegale facute pe celule stem prelevate la nastere. Vor chiar sa scoata chestia asta (prelevarea) in afara legii.
Adevarul este ca nu poti sti ce se intampla cu celulele odata prelevate, ca nu stai in banca respectiva 24 de ore din 24, ca sa fii sigura ca celulele copilului tau raman acolo si intacte.
Eu o sa mai studiez problema inainte sa nasc, noroc ca mai am timp cateva luni...

BBPuck
18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cheburashka spune:

si eu am citit pe undeva ca in Europa Occidentala si in America sunt intrezise bancile private de colectare! cica inca nu s-au demonstrat toate beneficile si utilitatea acestor celule!

eu mai am o luna si jumatate pana nasc si nu stiu ce sa fac! parerile sunt impartite!

va pup,
eu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maronica spune:

salut
am mai scris si la alte teme despre celule stem
Am semnat si eu un contract pentru prelevarea sangelui din cordonul ombilical.Nu am stiut daca am voie sa zic firma dar am inteles ca nu este nici o problema.
Firma este Biogenis, www.biogenis.ro ,unde am sunat si am vorbit cu un reprezentant medical care mi-a dat toate informatiile necesare,a venit la noi acasa si ne-a explicat tot ce presupune aceasta operatiune apoi am fost si noi la sediul firmei unde ne-au aratat si un filmulet cu prelevarea propriu-zisa.
Am semnat si un contract apoi am primit kitul de recoltare care il am si acum acasa pt atunci cand o sa merg sa nasc
Ce mi-a placut foarte mult la ei este ca fac totul foarte serios si ca folosesc produse autorizate sa preleveze si sa transporte sangele.
Mai cititi si elelalte subiecte cu celule stem si innainte sa semnati un contract informati-va bine despre toate firmele.
va pup si aveti grija de voi si de cei mici
Eu am gasit aceasta firma cautand pe net www.celulestem.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vasari spune:

ck3, poti sa-mi spui cu ce firma ai semnat contractul pentru recoltare celule stem? Eu am vazut sume contradictorii, de la 900 la 1300 euro, la fel si datele in care se fac platile.

Multumesc mult

21

Mergi la inceput