Recoltarea celulelor stem este posibila in Romania

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns furnik spune:

tot la biogenis.ro am facut si eu. daca sunt viabile celule si daca sunt in numar destul de mare iti spun in 3 zile cam asa...nu inteleg de ce dureaza la tine asa de mult...si apoi inca 2 sapt si aflii rezultatul tuturor analizelor...atat!3 luni e enorm. de ce se misca asa de greu? ce fac cu sangele in toata perioada asta?
transportul se face cu avionul cu transportator autorizat sa faca asta, mi-au aratat cand am fost la ei toate autorizatiile.
doctorul meu a facut multe prelevari si el mi i-a recomandat. eu zic sa-ti intreabi doctorul cu cine vrea sa lucreze...cu cine a mai lucrat...
nastere usoara si copii sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns furnik spune:

Cheburashka sunt interzise recoltarile de celule stem embrionare pt ca ele la randul lor se pot transforma in embrioni => clone!
Celule stem recoltate din cordonul ombilical au alta intrebuintare...ele se pot transforma in orice organ, daca sunt hranite cu substantele potrivite si sunt ff eficiente in cazuri de leucemie, cancer...daca nu ar fi de ce se chinuie oameni bolnavi sa plece tocamai in china sa faca transplant de celule stem? acolo este o banca publica de unde poti cumpara si costa enorm . am inteles ca ar mai fi o banca publica in slovacia...si belgia parca...dar nu stiu sigur.
eu sunt de parere ca ar fi mai bine sa previi dand 1250 de euro acum decat sute de mii mai tarziu...doamne fereste!
aici poti sa vezi cate boli se pot trata in momentul de fata:www.biogenis.ro/?pag=informatii&art=4" target="_blank">http://www.biogenis.ro/?pag=informatii&art=4

mie nu mi se pare f scump avand in vedere cate beneficii poti sa ai de pe urma lor! e ca o asigurare de viata pt familia ta...

eu tot am promovat ideea de a recolta celule stem pe forumul asta pentru ca sincer mi se pare cel mai bun lucru pe care poti sa-l faci pt copilul tau!

aveti grija de voi!

ar trebui sa-ti pui problema cine sa-ti faca prelevare nu daca sa ti-o faca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

www.cryo-save.com , pe prima pagina sunt link-uri catre sucursalele din mai multe tari printre care si Romania.

Anto 36 cu siVictor (8 octombrie 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RO ANA spune:

Intrebare pentru fetele care deja au trecut prin aceasta experienta : este adevarat ca la CORDBLOODCENTER celulele se pastreaza pentru toata durata vietii, pe cand la BIOGENIS doar pentru 18 ani ?
Totodata, am observat ca la CORDBLOODCENTER costa cam 3200 RON, iar la BIOGENIS minim 4500 RON, ceea ce presupune ca e mai rentabil sa apelezi la prima, nu ?

Mamica de bebe Andrei (16.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelone77 spune:

Buna,

am si eu niste intrebari pt fetele care au facut sau vor sa faca recoltare de celule stem:
- in contract este vreo clauza legata de situatia in care de ex peste 20 de ani ai nevoie de celule si nu mai sunt bune? ( li se strica "frigiderul":P). Ti se returneaza TOTi banii?

- daca (doamne fereste!!!) unul din copii are o forma de cancer si are celulele stem puse deoparte , unde se pot face operatii?? ca eu una m-am interesat si nu se fac in Romania.

Deci...recoltez celulele stem dar nu imi garanteaza nimeni 100% ca le pot folosi peste N ani si daca am nevoie de ele nu se stie cine si unde face operatii cu ele.

E bine sa prevenim ceva dar inainte sa dam niste bani ( multi bani) haideti sa ne interesam cui dam si daca avem vreo garantie ptr ei. Ca totusi, vorba lui Mircea Badea "traim in Romania"...

Daca sunt asa bune aceste celule , in strainatate unde situatia financiara a oamenilor este mai buna ca la noi, de ce nu apeleaza oamenii la asa ceva?? 1000 de dolari nu e mult ptr ei... Intrebati-va cunostintele din alte tari daca acolo se recolteaza.

Va pup, multa sanatate!!


Nela & Andrada Catalina (19 dec 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns futuremother spune:

buna fetelor! sunt Camelia.... nu am mai intrat de mult pe forum, din pacate. ma intereseaza si pe mine recoltarea de celule stem, sper ca la al doilea copil sa o fac, la primul nu se facea la noi ... stiti daca aceasta recoltare se face si in ploiesti? sau daca nu, in bucuresti unde se face ?
bafta multa!

Camelia Moisescu-Vida

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karina01 spune:

Buna fetelor, nu stiu daca mai sunteti la acest topic dar am zis totusi sa ofer si eu o varianta la probleme de mai sus. Si eu sunt o viitoare mamica interesata de sanatatea lui bebe si m-am informat destul de mult inainte de a semna un contract pentru recoltre si stocare de celule stem. Eu am optat pentru Stem Health Unirea pentru cateva motive pe care vi le voi sintetiza in mare, mai jos:

- Proceseaza in maxim 30 de ora sangele ombilical si izoleaza celule stem – singurii – viabilitate maxima (mare)

- Rezultatul procesarii il ofera parintilor in 48 de ore (nicio alta banca nu il da atat de repede)

-O stocare – 2 sanse la acelasi pret (stocheaza in 2 recipiente care se pot folosi individual si nu percepem ca Biogenisul taxe suplimentare)
- Se poate plati si in rate (eu am ales varianta asta pentru ca este mai convenabila pentru bugetul familiei mele momentan).

Daca mai aveti alte intrebari le putem discuta pe forum sau ii puteti contacta pe ei pentru probleme de specialitate pentru ca eu nu sunt in domeniu http://stem-healthunirea.ro/

Mergi la inceput