Viata in Germania (42)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_specht spune:



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Ancuta, uite aici, asa ceva o fi
aici
si vezi si pe aici
http://www.google.de/search?hl=de&q=receiver+Viaccess&btnG=Suche&meta=cr%3DcountryDE

Alina, multumesc de raspuns!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Tot eu, am sunat la Ausländeramt aici in oras, nici nu ma asteptam la altceva. Ei stiu ca RO a intrat in UE dar nu au cunostinta de nici un tratat prin care sa-ti poti pastra cetatenia romana. Degeaba i-am zis eu ca am citit negru pe alb. Probabil aici in provicie mai dureaza juma. de an pina primesc sie ei ceva schriftlich .
Dati-mi si mie de stire daca va mai interesati careva si primiti alte raspunsuri.
Alina, banuiesc ca avem cazuri asemanatoare si sotul tau e tot cetatean german, parca nu?
Eu an Titlu de sedere pe perioada nedeterminata de vreo 7 ani aici in De.
Cam asta despre cetatenie
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lili_ka spune:

Sie eu am intrebat la Ausländeramt de chestia asta si mi-au spus ca ai nu stiu ce sa-mi spuna si sa ma duc la Bürgeramt sa intreb ca ei se ocupa cu asa ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamica dulce spune:

Narcisa
Cum merge burtica? Stii deja ce e?

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Anca
carnaval

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Multumesc de intrebare, inca ma mai lupt cu greturile la 18 saptamani, nu stiu ce e, eu as mai vrea o fetita, asa zice feeling-ul meu ca ar fi. Din pacate nu s-a vaut la eco acum o saptamana, datorita pozitiei(da daca nu se vede nici la urmatorul mergem noi in RO oricum pe 17 martie, Eco ma cheama in primele zile, si noi vrem sa stim).
Ce mai face Marc? E mai bine la gradi si cu vorbitul, te-ai mai linistit si tu?
Io de miine sint o fericita, am 2 copii la gradi si ma pot rasfata dimineatza si dupa-amiaza.
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by mamica dulce

Fetele,revin cu o intrebare-stie cineva ce tipuri de receiver care se gaseste aici pe piata accepta cartele Viacces? (asta e cartela care ti-o da in ro,cu care se prind posturile romanesti.A intrebat tata la ei si au spus sa cumpar de aici receiver ca sigur e)

Life is not measured by the number of breaths we take,but by the
moments that take our breath away.

Anca
carnaval




Nuuuu,asta stiu de la nenea de la magazinul de unde am cumparat antena si celelalte acareturi.Nu exista nici un receiver pe piata germana in care se potriveste cartela!!

Alina

Revin sa zic ca asta era acum 2 ani,poate or fi aparut intre timp...intreaba la un magazin specializat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

quote:
Originally posted by narcisa

Tot eu, am sunat la Ausländeramt aici in oras, nici nu ma asteptam la altceva. Ei stiu ca RO a intrat in UE dar nu au cunostinta de nici un tratat prin care sa-ti poti pastra cetatenia romana. Degeaba i-am zis eu ca am citit negru pe alb. Probabil aici in provicie mai dureaza juma. de an pina primesc sie ei ceva schriftlich .
Dati-mi si mie de stire daca va mai interesati careva si primiti alte raspunsuri.
Alina, banuiesc ca avem cazuri asemanatoare si sotul tau e tot cetatean german, parca nu?
Eu an Titlu de sedere pe perioada nedeterminata de vreo 7 ani aici in De.
Cam asta despre cetatenie
narcisa


Narcisa,
da,sotul meu e german.
Eu am cautat pe net si nu am gasit nici un document din partea germana ca sunt de-acord ca cetatenii romani isi pot pastra cetatenia romana.Daaa,ca cetatean UE iti poti pastra cetatenia dar nu in cazul tuturor membrelor UE,stiu ca la Slovenia,de ex,nu.

Oricum,acum nu mai e asa important ce cetatenie ai insa in ceea ce eu fac acum,sunt sigura ca mi-a prins bine ca am cetatenie germana.

Iti doresc sarcina usoara si linistita!Cum se mai simte mama ta?Stiu ca erai tare ingrijorata.

TBEIA.ti-am scris pm aseara,l-ai primit?

Gata fetelor,plec acasa.



Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns narcisa spune:

Alina, in cazul tau si eu as fi procedat la fel, cunosc f.bine situatia(nici n-ai fi avut drept de practicare ca medic fara cetatenie, nu? eu asa stiu).
Cu mama, multumesc de intrebare, am scapat de griji, chistul a fost de natura benigna, mastozoidic sau cam asa ceva. Stresul a fost mare pt. toti, dar a trecut multumesc lui DD ca e bine.
servici usor
narcisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_specht spune:

fetelor voi pe cat timp ati primit prima data dreptul de sedere si pe cat v-a fost prelungit dupa?la cat timp primesti nelimitat.
pupici


miha si Dennis (20.09.2005)

Mergi la inceput