un suvenir.....spart

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


imi sta pe varful limbii sa ii spun sa inceteze cu comentariile "Cosmin, zi te rog ,altfel nu-ti dau nu stiu ce", "spune multumesc" etc. Eu stiu ca din bun simt nu atragi atentia copilului altuia mai ales de fata cu parintele.
quote:



Nu cred ca adevaratii prieteni nu trebuie sa-i spuna nimic copilului tau de fata cu tine. Prietenia intre adulti nu poate functiona daca fiecare adult nu are dreptul sa se comporte cu copilul celorlalti ca si cum ar fi copilul lor. Si asta fara ca nimeni sa se ofuscheze.
Eu cred ca micutii trebuie sa-i aculte pe toti adultii din grupul respectiv si trebuie sa se supuna TOTI acelorasi reguli. Cred ca prietena ta de fapt vrea sa te ajute cu Cosmin si nu sa te supere. Ea se implica putin in educatia lui facand echipa cu tine. Acum intrebarea este daca tu vrei sa faci echipa cu ea.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Este o mare diferenta intre faza povestita de Luizza si cea povestita de Puku.

Pe de o parte copilului sub 3 ani al lui Puku nu poti sa-i ceri prea multe iar pe de alta parte totul a fost din greseala. Deci o greseala, chiar daca a lasat "urme" de cioburi ramane totusi o greseala si reactia gazdei a fost pur si simplu descreierata.

In schimb fetita care a venit la Luiza avea cam 5 ani (deci stia foarte bine ce face) si i-a distrus intentionat un obiect la care ea i-a spus ca tine foarte mult. Cred ca si eu as fi tipat la ea. Si nu cred ca este normal ca un adult sa taca ca un papa lapte, precum tipul din "Vizita" lui Caragiale, lasandu-se calcat in picioare de un tanc. Daca parintii lui nu vor sa-l educe, copilul trebuie sa afle ce tare doare educatia venita de la straini. Mai tarziu o sa afle ce dur educa societatea...


alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Luna 1- inteleg ca te deranjeaza foarte tare fazele pe care le face "prietena" ta. Si vad ca akumulezi, strangi frustrarile...
Cunosti riskul? Intr-o zi vei izbucni si nu va f iplacut pt nici una.
Te va privi ca picata din luna (ma amuz gandindu-ma la pseudonimul tau), pt ca tu nu ai reactionat in tot acest timp, nu i-ai spus ce te deranjeaza. Eu am citit sfaturile lui aiuras, nu stiu daca are copii, sfaturile adultilor referitoare la educatia propriului copil sunt ok, daca nu sunt insistente si nu deranjeaza si sunt obiective.
In cazul prezentat , "amica" respectiva nu are nici o experienta personala, este f autoritara, vrea sa isi impuna punctele de vedere, in conditiile in care ea nu accepta sfaturi. Este doamna "atotstiutoare", plina de suficientza, de care fugi si in park. Daca iti place sa fi dominata, continua...
Vrei sa astepti 3-4 ani , ca sa-i dai sfaturi?! Si in tot acest timp o suporti...pe tine te razbuni, nu pe ea. Fugi, cat mai poti; eu nu suport relatiile stresante, fug cat pot de ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Luna, poate ca prietena ta nu-si da seama ca te deranjeaza. Eu te sftuiesc sa-i spui clar ca nu astepti de la ea sa-ti educe copilul. Incearca sa fii diplomata si sa-i spui, sti copilul meu este f timid si se blocheaza cand altcineva ii impune ceva, te rog daca nu te deranjeaza f tare sa nu-i mai atragi atentia de fiecare data cand uita sa spuna multumesc, mai ales daca nu este ea implicata direct. Daca nu e de aocrd intreab-o de ce anume o deranjeaza ca ala mic nu spune te rog si merci altcuiva si explica-i cum incerci tu sa-l faci sa fie politicos.

La povestea cu spartul, bineinteles ca persoana careia i s-a spart un obiect are dreptul sa fie suparata, nervoasa si ce mai vreti, are si dreptul sa-i atraga atentia copilului ca ceea ce a facut nu este bine, ca tinea mult la obiectul respectiv care era f important pt ea etc. Dar nu mi se pare excuzabil faptul ca urla si insulta un copil, chiar daca copilul a facut constient o rautate. Asta nu inseamna ca trebuie trecuta cu vederea orice prostie a copiilor care sunt in vizita.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_p spune:

Eu am retinut ca fetita, care are aproape 3 anisori, deci suficient de mare ca sa stie ce-i este permis si ce nu (si va asigur ca stiu ce spun caci am crescut si eu copii), a varsat intii juice pe mocheta, apoi pe fata de masa si de-abia apoi a spart vasul. Gazda a fost extraordinar de intelegatoare asteptind ca mama sa-si intre in rol dar, vazand ca dansa nu ia atitudine, a izbucnit din cauza frustrarii acumulate. La urma urmei, voi, parintii ei, ce asteptati? Sa dea si foc apartamentului ca sa interveniti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pucku spune:

va multumesc mult de raspunsuri

eliza m-am gandit mult la ce ai scris, dar totusi de la frustarea acumulata si pama la a urla pe un copil, timp in care eu incercam sa-i explic fetei ce a facut mi se pare cale lunga....si am luat atitudine cand a dat sucul pe masa, si i-am explicat ca nu se face asa, m-ai mult de atata poate ca nu ma duce capul.....dar ce ai vrea sa o tzin de mana? poate ca data viitoare asa voi face, oricum o sa fiu mai precauta cand voi iesi cu ea, dar daca ar avea un habitude sa faca asta cum ar fi fetita din poveste luizei atunci astfel as reactiona si eu ca mama, dar cand e prima data cand se intampla, 2 incidente in aceasi seara e drept e departe de a sugera o atitudine....in mai mult de ai explica copilului ce nu a facut bine ce atitudine ei? il bati? il trimiti la colt.....nu-i iei ciocolata? pe moment nu ai mari optiuni, ce faci apoi ca si consecinta la asta si ce masuri iei sa nu se mai intample e o alta poveste, pe mine ma interesa momentul.....

fiind primul incident nu m-am gandit niciodata ca ceva se poate intampla de genul si cum nu m-am gandit la faze penibile dinainte nu mi-am educat copilul in sensul asta....la prieteni la care mergem deobicei des nu au fost niciodata incidente,
+ de asta nici la ei nu am fost prima data, dar e prima data cand se intampla......

poate ma lamuresti cum sta treaba cu atitude.....

i-am explicat ce nu a facut bine si i-am explicat la sugestia....scuze ca-mi scapa numele ca atitudinea prietenei x si y nu ar trebuit sa se intamplat, ca nu au dreptul sa urle la ea......i-am povestit azi cuiva asta si mi-a zis....daca eu am ramas aproape faca cuvinte, cum as vrea ca ea la nici 3 ani sa reactioneze la o astfel de bomba de cuvinte cand el copilului nici nu i s-a explicat ca nu a facut un lucru bun si ca asa ceva nu se face....si sunt de parere ca daca avea ceva de impartit in educatia fiimi imi spune mie nu se leaga de ea.....ca el copilul la 3 ani cate poate intelege....

in alta ordine de idei, la madam x i-am promis tot felul de lucruri pe viitorul BB- ham, tarc, balasoar, baby gym, pompa......ce sa fac acum? ca eu de sunat nu-mi vine sa o sun, iar ea nu cred ca ma suna nici atat....o las moarta.....pana da un semn de viata....si daca suna ma fac ca ploua cu incidentul....

Corina , Stephanie + duggy Totolino prostolino

"Important nu este ceea ce ti se intampla, ci felul in care reactionezi""

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrada spune:

quote:
Originally posted by eliza_p

Eu am retinut ca fetita, care are aproape 3 anisori, deci suficient de mare ca sa stie ce-i este permis si ce nu (si va asigur ca stiu ce spun caci am crescut si eu copii), a varsat intii juice pe mocheta, apoi pe fata de masa si de-abia apoi a spart vasul.



Si eu cred ca fetita a facut-o intentionat!! Absolut! La 2 ani jumate stii ce ai de facut, zici frumos saru-mina pentru prajiturele stai cu picioarele adunate sub tine, asculti conversatia adultilor fara sa intervii...etc. Si sa nu incep cu educatia sugarilor din ziua de azi!!!!

A


www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Andrada" target="_blank">Camera lui Marcu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Pucku,nu draga sun-o si vezi cind e disponibila sa-i faci delivery-ul la usa pt. "bunurile" promise.
Ar trebui sa zica sarumana daca i-ai raspunde la tel. serios acum.
Eu am inteles ca a fost suparata pt. un blid(pt. mine nimic nu are valoare mai mare decit sufletul unui om/copil) dar asta nu scuza cu nimic limbajul de tzatza la taraba.
Ce a inteles bietul copil din invectivele care i-au iesit ei din gura???
Daca tu ca mama poti trece peste asta doar de dragul unei amicitii ,treaba ta.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Pucku, intelegerea cade in conditiile actuale.
Eu as pune chiar la gunoi lucrurile promise , decat sa i le dau pers. respective. Vas de Horezu?!
Ar trebui sa aiba bani sai pt lucrurile pt propriul bebe sau e egoista?!
Da lucrurile unui copil sarac si cand te va suna ii spui adevarul, le-ai dat pt un copil sarac , care intr-adevar avea nevoie de ele si ca, oricum , in conditiile date, nu le merita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_p spune:

Eu chiar nu inteleg! Exista mai nou vreo obligatie sa asistam cu zambetul pe buze si mainile incrucisate cum copiii pritenilor ne distrug casa? Nu suna putin a bataie de joc cand micile accidente se repeta la intervale prea mici de timp?
Si da, cred ca parintii au obligatia de a-si supraveghea copiii in vizite tot asa cum o fac si acasa, pe strada, prin magazine, etc.
In cazul descris mai sus, e adevarat ca gazda a rabufnit intr-un mod care nu-i face cinste, dar asta ni se mai intimpla si noua, parintilor uneori, nu?

Mergi la inceput