un suvenir.....spart

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eliza_p spune:

quote:
Originally posted by simali


Ceea ce observ eu la parintii care afirma ca unui copil mic nu trebie sa-i interzici nimic este ca:

- nu au incredere in ei ca daca urmeaza un anumit algoritm vor avea succes.
- subestimeaza capacitatea de intelegere a copilului lor.
- nu inteleg ca interdictia se foloseste impreuna cu alte metode (la varste mici combinata cu distragerea atentiei, mai tarziu cu explicatii, etc.) deci sub nici o forma nu se foloseste numai "Nu" si atat.

Si legat de cei care spun ca nu trebuie sa interzici nimic copilului, iata cateva faze:

.....

alice



Perfect de acord; e mult mai greu de facut educatie unui copil, decat de lasat sa creasca dupa cum o da Domnu sa-l invete societatea, sub pretextul de a nu-i stirbi personalitatea.
Iar exemple dintr-astea cu diversi Domni Goe as avea si eu o gramada de dat, si poate si altii, asa ca poate ar fi interesant de deschis un topic separat cu dintr-astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zenon spune:

quote:
Originally posted by eliza_p



Pucku draga,
din cate povestesti, e clar ca lumina zilei ca fetita ta a facut toate astea din frustrare, fie si numai pentru ca nu a fost si ea servita cu ceai. daca stiai ca a mai baut suc, trebuia sa fi refuzat gazda in numele fetei si, vazand ca vrea ceai, n-ar fi stricat sa-i fi pus si ei putin intr-o canita.
cand a venit ultima data la cana ta sa mai ia o gurita de ceai, o fi gasit cana goala si, frustrata, s-a razbunat pe ce i-a iesit in cale...
situatia a evoluat crescendo pana ce a scapat de sub control, iar tu ai fost prea prinsa in discutii ca sa observi cum crestea tensiunea acolo intre copil si gazda.
de acum incolo, fa mult mai multa atentie la copil si dezamorseaza orice fel de situatie conflictuala din timp.

[/quote]

Stai putin, vad ca in mintea ta creste tensiunea ca intr-o tragedie greaca. Ce s-a intimplat pina la urma? Un copil a varsat suc pe masa. Heeeello!! Varsat suc pe masa si spart o cana de pamint (hai, Horezu, ca vad ca e lumea sensibila). Un copil de 2 ani.
Care e adultul perfect caruia nu i s-a intimplat niciodata, dar niciodata, sa sparga ceva sau sa rastoarne chestii mai grave decit suc pe masa?
Innebunim toti aici? Ne pierdem simtul proportiilor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by eliza_p





Pucku draga,
din cate povestesti, e clar ca lumina zilei ca fetita ta a facut toate astea din frustrare, fie si numai pentru ca nu a fost si ea servita cu ceai. daca stiai ca a mai baut suc, trebuia sa fi refuzat gazda in numele fetei si, vazand ca vrea ceai, n-ar fi stricat sa-i fi pus si ei putin intr-o canita.
cand a venit ultima data la cana ta sa mai ia o gurita de ceai, o fi gasit cana goala si, frustrata, s-a razbunat pe ce i-a iesit in cale...
situatia a evoluat crescendo pana ce a scapat de sub control, iar tu ai fost prea prinsa in discutii ca sa observi cum crestea tensiunea acolo intre copil si gazda.
de acum incolo, fa mult mai multa atentie la copil si dezamorseaza orice fel de situatie conflictuala din timp.

[/quote]

Eliza, acusi mai in gluma mai in serios dar tu prea vezi o vina in fiecare greseluta facuta de un copil. poate pur si simplu ,de fapt cel mai probabil, fetita a scapat efectiv sucul ,asta pt ca la 3 ani sistemul nervos e imatur si iti cam tremura si mainile si picioarele.mai pe scurt motricitatea fina e departe de a fi una buna. apoi ala micu de 6 luni te musca din plictiseala, arunca sa-ti atraga atentia, duce la gura din plictiseala, suptul degetului e un tic(nu e deloc tic), la scoala li se spune sa experimenteze droguri fumat,sex etc...oare chiar atat de neagra e situatia copiilor nostri? sunt ei manati de sentimente negative cand ne trag cate o pozna?

of, cred ca eu in veci o sa vad numai partea plina a paharului, is o optimista convinsaaaaa!

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Eu ma intreb voi cand ati fost copii cate boacane ati facut si la cate ati fost pedepsite la varste fragede?

Ca parca nu vorbim de copii, de incidente si accidente ci clar copilul a facut intentionat iar mama trebuia sa-i dea mai bine o doza de diazepam inainte sa se asigure ca sta copilul impaiat la muzeu.

Ma mai intreb daca voua nu vi s-a intamplat intr-o fractiune de secunda cand poate v-ati scarpinat la ochi, sa faca copilul o boacana?

Luna 17 sapt+ Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Unora probabil nu, mie DAAAA. vrei sa auzi? fi-mea doi ani si doua trei luni, in vizita la o prietena profesoara cu o fetita cam de aceeasi varsta. boala lor sa dea jos carti din biblioteca, noi bucuroase ca in sfarsit nu se mai cearta pe vreo jucarie...stam ca femeile la o cafea si tutun.. si, mare ti-i gradina, Doamne...fi-mea uitand sau omitand sa spuna ca vrea pishu...pishu pe vreo doua carti...in secunda urmatoare am fost cu ochii pe prietena,posesoarea cartilor...am vazut dupa grimasa zambareata si sincera ca nu-s probleme ,dar tot naspa m-am simtit...un pic. dar situatia era alta. posesoarea cartilor iubeste muuuuult copii si pe ala din dotare si p'ai altora asa ca...


daca facea pishu in vasul de Horezu ?


eu , am mai spus cam evit sa mi se intample din astea. imposibil, o secunda il pierzi din ochi si-ti face bucata. asa ca am prin cercul de apropiati numai din aia fara reguli stricte, largi la inima. ca asa sunt si eu si nu as putea sa fiu pe aceeasi lungime de unda cu o mamica ce-i spune lu fi-mea de exemplu : draguta mica, la noi in casa se papa foarte atent numai la masa din bucatarie, etc... nu sunt genul si vizita numarul doi nu ar mai fi. acu sa nu credeti ca sunt o nesimtita si-mi las copilul sa faca dezastru in casa altuia, dar, repet, am genul de 'pretene care nu se supara cand plodul escaladeaza noua canapea .asa procedez si eu. la mine a trecut Katrina dupa ce pleaca copiii. ultima data am gasit bucati de oua kinder facute poster intre cursuri, furculitze prin acvariu si in acelasi acvariu apa colorata oarecum spre rosu ,fi-mea mi-a aratat si cu ce, cu markerul, iar pantoful sotului fusese folosit pe post de casa pt o cochilie de melc ,ascutita la margini . nu ma intrebati cum a fost descoperit acest fapt,de catre sot.

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Flaviutza

Sunt convina ca Alexia are o personalitate puternica orice ai face iti spun din proprie experienta sunt nascuta pe 4 mai si frate-miu pe 2 deci iti dai seama cum a fost mama cu doi ca fiica-ta.

Iar acum a razbunat-o Dumnezeu, mi-a dat un leutz si il mai primesc acum si pe al doilea. Nu pot sa-ti spun ca daca are el dreptate (si ma refer la cazurile cand chiar are si e acuzat pe nedrept) plange si tot o tine pe a lui.

Apropos de o secunda de neatentie, am mai povestit la un subiect, fiu-miu pe 3-4 ani era sus pe tobogan si se juca frumos cu o fetita aceeasi varsta. Noi (eu, mama, bunicul fetitei) toti langa tobogan cu ochii pe copii mai schimbam o vorba. Si cum se jucau ei asa frumos fiu-miu care este si a fost mereu neviolent o impinge pe fetita de la jumatea toboganului. Noroc ca era iarba in jur, acum sincer asta mi se pare serios ca nu vorbim de vasul Horezul. Ce trebuia sa faca bunicul sa mi-l ia la palme? Sa il injure? Normal ca in prima instanta ne-am repezit sa verificam daca e ok fetita apoi nu m-am controlat si i-am dat una la fund lui al meu insa nu stiu daca ar fi fost nevoie caci deja avea ochii plini de lacrimi si mariti de groaza. Bunicul practic mi-a zis ca e ok fetita, sa-l las in pace pe fiu-miu ca e vina noastra a adultilor. Just, nu? Pe bune, ce poti face mai mult in momentele alea? L-am dascalit, luat acasa drept pedeapsa insa de fapt noi trei adulti nu am fost in stare, de langa tobogan sa prevenim asa ceva.

Nu pot spune decat ca cine nu a trecut prin experiente dezastruoase pe neasteptate (fie ele si spargerea unui Horezu) nu poate intelege asa ceva.

Luna 17 sapt+ Cosmin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Eu cre' ca ala plin de nesigurantza e parintele care tzipa "NU" la fiecare miscare a odorului, fiind ferm convins ca asta il scoate out din lumea civilizata... pe veci.

La urme urmei, eu am aruncat prezervative gasite prin sertare in capul vecinilor, le-am facut baie cu dushul tuturor celor care treceau prin fatza blocului, am pictat peretzii si tavanul, am sarit cu umbrela de pe casa (si am stricat umbrela, nu de altceva... ), ciupeam toate prietenele maica-mii care incercau sa ma pupe (genu'...a...ce copil scump!), bagam prin buzunare tot ce prindeam interesant prin alte case (rujuri, chei...) si cafteam la greu orice kinder gasit in zona mea personala.
Strachina aia era nimic, incalzire la micul dejun daca apucam sa pun mina pe ea.

Probabil ar fi trebuit sa ma lege undeva cu apa shi paine, daca aplicau metodele de aici....

Elise & www.youtube.com/watch?v=xUveIVrEHxo" target="_blank">BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Nu cred ca este permis ca niste persoane straine sa urle la un copilas asa de mic pt un vas spart.Eventual puteau sa va spuna frumos ca e o amintire f pretioasa si ca ar fi bine sa incercati sa ii luati alt vas..ca doar n-o fi din tezaurul dacilor...Doamne iarta-ma. Fetita nu a avut nici o vina, obosita fiind, imi pare rau sa aud ca sunt asemenea oameni....care pot sa apostrofeze asa un copil.

Silvi si bebe Alain 19.01.2006


Daca ceva se intampla o singura data, se poate sa nu se mai repete niciodata dar daca se intampla de doua ori, se va repeta sigur si a treia oara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Silvia, Elise, o sa va luati niste.... strachini in cap dupa asa postari!

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=10" target="_blank"> Deiu cu diploma - ma votati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

quote:
Originally posted by Elise

Eu cre' ca ala plin de nesigurantza e parintele care tzipa "NU" la fiecare miscare a odorului, fiind ferm convins ca asta il scoate out din lumea civilizata... pe veci.

La urme urmei, eu am aruncat prezervative gasite prin sertare in capul vecinilor, le-am facut baie cu dushul tuturor celor care treceau prin fatza blocului, am pictat peretzii si tavanul, am sarit cu umbrela de pe casa (si am stricat umbrela, nu de altceva... ), ciupeam toate prietenele maica-mii care incercau sa ma pupe (genu'...a...ce copil scump!), bagam prin buzunare tot ce prindeam interesant prin alte case (rujuri, chei...) si cafteam la greu orice kinder gasit in zona mea personala.
Strachina aia era nimic, incalzire la micul dejun daca apucam sa pun mina pe ea.

Probabil ar fi trebuit sa ma lege undeva cu apa shi paine, daca aplicau metodele de aici....

Elise & www.youtube.com/watch?v=xUveIVrEHxo" target="_blank">BBLisa



Si cum reactionau parintii ??? Care a fost cea mai zdravana boacana pe care ai facut-o??

Liliana si Dani cel viteaz (killer de balauri).
Dan Mihai

Mergi la inceput