un suvenir.....spart

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

quote:
Originally posted by Luna1

Pai cum sa stie de ce e pedepsit daca el nu intelege conceptia lui nu? Laura a zis clar, ca nu intelege DE CE NU are voie dar voi asteptati sa inteleaga conceptul de pedeapsa? Deci nu intelege ce a facut, dar trebuie sa inteleaga de ce a fost pedepsit. Hmmm. Mie tot imi da cu virgula.

Nu uitati ca vorbim de copii de la 6 luni in sus, da? Repet intrebarea, care ar fi pedeapa pt un copil sa zicem de un an?

Luna 17 sapt+ Cosmin






Imi pare rau ca iti raspund asa de tarziu; iti dau un exemplu din ceea ce inseamna pedeapsa la un copil de 8 luni, deci ceea ce faceam eu cu Andrei cand era mic: normal mergea deabusilea explorand casa. Prizele le aveam acoperite, dar pe el tot il atrageau, iar cand ii spuneam NU si nu pleca din locul acela, il luam si il puneam in tarc. Si nu mai iesea de acolo vreo ora! Ti se pare asa de grav? O data, de oua ori, de noua ori, pana cand a ajuns ca la cuvantul NU sa inceteze actiunea pe care voia sa o faca. Si nu e vorba ca numai in casa, si cand eram pe afara de ex., si ridica mana sa dea in vreun copil, era de ajuns sa spun Nu ca sa inceteze. iar exemplele pot continua.


Si Da Elise, oricat ar parea de dur cuvantul, e vorba de dresaj. Nu ai cum sa faci un copil mic sa aiba constiinta binelui si raului, iar "dresajul" e singurul mod in care poti sa-l aperi de ce e rau in jurul lui.

Acum am vazut ce ai scris Luna:
"Fiul meu are o personalitate frumoasa nu de catel dresat, face nazbatii ca orice copil (asta mi-am dorit mereu sa poata face nazbatii cum am facut si noi parintii lor) in limita normalului si nu tremura de frica cand ma vede. Iar daca sparge sau face o prostie (chiar la scoala unde e fara mine) are curajul sa-mi spuna. Nu sunt stapanul lui iar intre noi nu e o lupta cine pe cine dreseaza (cum spuneai tu Eliza parca, ca ii lasam sa ne dreseze pe noi, cu alte cuvinte mai bine ii dresam noi pe ei) ci comunicare. Asa vad eu lucrurile."

si nu stiu daca sa ma simt jignita, sau sa trec cu vederea: copilul meu nu e un catel dresat, nu e bleg sau prost, e doar binecrescut, politicos, si bineinteles ca face si el o gramada de nazbatii.
Te provoc la o intalnire cand venim in tara!



www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_p spune:

quote:
Originally posted by Elise

simali,

.....
Asa ca nu reactionam pozitiv decit daca ma tratau aparent la egalitate, asta probabil ma facea sa ma simt importanta .
Dar de interdictii n-am ascultat niciodata.

Am o prietena care isi trateaza copiii (trei!) cam in acelasi mod: adica incearca sa-i responsabilizeze, sa-i faca sa inteleaga logica din spatele lucrurilor.
Mi se pare ca "NU"-ul abrutizeaza. Si nu cresti un caine care trebe supus.
Eu chiar nu-mi doresc copilul meu sa fie un viitor adult supus.
Imi doresc sa fie un adult care incearca sa schimbe lucrurile, nu le accepta de facto.

Elise & www.youtube.com/watch?v=xUveIVrEHxo" target="_blank">BBLisa



Sa inteleg deci ca parintii tai iti interziceau lucruri tocmai ca sa le faci si te obligau sa faci tot ceea ce ar fi vrut sa nu faci? Nu era obositor?
Si desi parintii tai discutau cu tine de parca aveati aceeasi varsta, tu nu i-ai ascultat niciodata...
Iar a responsabiliza copiii inseamna sa-i faci sa inteleaga o logica ascunsa in spatele lucrurilor...
NU este un cuvant jignitor, care abrutizeaza copilul, deci noi, astealalte, mame denaturate care l-am folosit, am crescut niste brute supuse care, in loc sa incerce sa schimbe lucrurile, le vor accepta asa cum sunt ele; adica, ai nostri copii abrutizati, vor lasa mocheta oamenilor, fata de masa si oalele decor asa cum sunt, in loc sa le preschimbe in ceva mai colorat, mai dulce sau pur si simplu, in cioburi...

Afirmatiile tale ti se par mai coerente?
De acord cu tine! Hai sa nu mai batem campiii si sa incercam sa-i dam niste solutii lui Pucku la problema ei ca-i cat se poate de concreta si de amanuntit descrisa acum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by eliza_p

quote:
Eliza, aruncatul jucariilor pe jos vazand si asteptand ca tu sa i le dai este o etapa prin care trec toti copii. necesara in dezvoltare. este indicat sa-i continui jocul. in felul asta experimenteaza consistenta lucrurilor si multe altele.

la fel, dusul la gurita. pana spre 18 luni gura este principalul mijloc de cunoastere. este normal,chiar foarte.




Al meu prim nascut se pare ca a tinut sa faca exceptie de la regula si te asigur ca a fost un sugar precoce si ca este un copil exceptional.
Prin jocul de-a aruncatul jucariilor, biberonului, canutei, farfuriei cu mancare, bebelusul vrea sa atraga si sa pastreze atentia mamei.
La fel si cu dusul la gurita al lucrurilor, care nu-i atat o forma de cunoastere cat e un gest de plictiseala sau din discomfortul provocat de cresterea dintilor...
Oricum, suptul degetului, al unei carpite, al obiectelor, se pastreaza ca tic cativa ani buni la foarte multi copii.



Astea le-ai dedus tu? e nterpretarea ta? nu de alta, dar teoria spune altceva! ceea ce am scris eu mai sus. sunt carti de psihologia copilului,pe etape de dezvoltare si toate spun acelasi lucru. unele foarte bune sunt puse aici pe site,poti sa le descarci si sa le parcurgi. subiectul carti electronice , de aici de la consultatii de psihologie.

felicitari pt copilul precoce!

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

quote:
Originally posted by eliza_p
Experienta mi-a aratat ca explicatiile nu au efectul scontat asupra copilului mic, pana in 3-4 ani sa zicem. Trebuie transmis mesajul ca anumite comportamente sunt inadmisibile si asta cat mai clar si cat mai scurt, fara explicatii sau insotite de explicatii simple. Spre exemplu:

"Nu baga mana murdara in gura ca o sa faci viermi in burta!"






iti garantez ca fi-mea nu se va multumi pana nu va gusta mana murdara, cu mama NU urilor din lume. daca ea doreste neaparat sa o bage in gura.

iar referitor la explicatii, copiii de pe la 2,5 ani chiar mai devreme inteleg. nu trebuie sa ajunga la 4 . cel putin la noi asa a fost. o fi Einstenin in devenire si eu nu stiam!?

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Tlaura...o ora in tarc ca a pus mana la priza si nu a ascultat de NU ??? la 8 luni? pai nu era mai indicat sa nu existe priza aia? sa fie ascunsa?

mai...eu cred ca mi-s tare rau dusa cu pluta, pe bune!

ALEXIA,02.mai.2004
http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_p spune:

Pai la ai mei teoriile alea din carte nu s-au potrivit, asa ca ce sa zic, am fost nevoita sa-mi construiesc propriile teorii...
Asta e!
Sper insa ca nu s-a inteles ca as recomanda ca mama sa interzica bebelusului de-a mai arunca jucaria caci sigur nu ar putea s-o faca cu succes. Dar ar trebui spus nu la aruncarea biberonului sau a canitei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_p spune:

N-am spus ca un copil mai mic de 3-4 ani nu intelege explicatii, am spus doar ca trebuie sa i se dea explicatii scurte si pe intelesul lui iar cand greseste, trebuie si pedepsit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

si mie mi se pare stupid sa interzic copilului nu stiu cate lucruri in loc sa ma asigur eu ca nu poate ajunge la obiectele casante etc.
tanti aia daca tinea la castron trebuia sa-l puna bine.
Sa stiti ca mi-am intrebat si eu sotul ce-ar face in situatia asta si-a zis ca nimic, e vina lui , ca in calitate de gazda n-a oferit un mediu childproof.

oricum, raman la ideea mea de baza de cand mi s-a nascut fata:
Copilul nu e NICIODATA de vina.Orice e greseala e de fapt a parintilor.
Si aici ma includ si pe mine, cu tarele din educatia Sofiei ,nu pot merge si nici primi vizite in general pt ca nu suporta sa discute adultii intre ei si ea sa fie lasat pe dinafara, asa ca e in stare sa faca crize de nervi ingrozitoare daca nu e bagata in seama.Asta e , n-am reusit s-o dresez sa stea cuminte intr-un colt



Sabina si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia


Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelaim spune:

Pucku - imi pare bine ca ai revenit si ai scris mai in de-amanuntul ce s-a intamplat... Parerea mea este ca pers respectiva pur-si-simplu nu va agreaza... Asta e "dragoste cu de-a sila nu se poate" :-) Din cele scrise de tine chiar si in prima postare mie nu mi s-a parut chiar de loc ca Stephie ar fii facut INTENTIONAT toate boroboatele enumerate de tine... In mod cert oboseala si-a spus cuvantul.
Din punctul meu de vedere a preveni este cel mai important lucru si cand ai copil mic asta e o mare parte din munca parintelui sa previna/sa preintampine aceste situatii.
Multa sanate si numai bine va doresc,
Lorelai

"Daca dragoste nu e... nimic nu e..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

Mey, eu nu cred ca un adult care nu are copii este obligat sa-si faca casa childproof. Mai ales ca inteleg ca vizita nu era programata.
Dar, nici reactia ei nu mi se pare ok. Copilul nu e niciodata de vina. Putea sa tipe la parinti.
Eu m-as fi oferit sa o despagubesc intr-un fel sau altul, daca s-ar fi putut.
In ceea ce priveste relatia, mie mi se pare clar: a zis ca copilul tau nu e bine primit la ea, deci nici tu nu mai ai ce cauta acolo. Logic, nu?



Andreea, mami de Tudor- 10.08.2005

Lamaitele: Andre_ea-Ileana-Olim-DianaR

Mergi la inceput