filme ecranizate dupa carti celebre

filme ecranizate dupa carti celebre | Autor: shiva

Link direct la acest mesaj

M-ar intersa o serie de filme ecranizate dupa romane celebre, din lit universala si in special din lit romana.
Ar putea sa-mi dea cineva informatii in legatura cu un site pe aceasta tema?
Multumiri anticipate!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana spune:

Shiva, din pacate nu stiu un site specializat pe aceasta tema, dar pot sa scriu aici ce titluri imi vin acum in minte:

Filme facute dupa carti din literatura romana:
- Morometii
- Cel mai iubit dintre pamanteni
- Ion
- Padurea spanzuratilor
- Rascoala
- Neamul Soimarestilor
- Baltagul
- Enigma Otiliei
- Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi
- Moara cu noroc

Filme facute dupa carti din literatura universala:
- Pe aripile vantului
- Rebecca
- Romeo si Julieta
- David Copperfield
- La rascruce de vanturi
- Anna Karenina
- Tess
- Cei 3 muschetari
- Numele trandafirului
- Mandrie si prejudecata
- Marile sperante

Poate mai completeaza cineva sau poate se gaseste intr-adevar un site specializat ca si pe mine m-ar interesa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

toate panzele sus

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Ciuleandra
Ciresarii
Dumbrava minunata
Amintiri din copilarie
Musatinii

Shogun


Am gasit un site unde poti viziona filme romanesti!
http://romaniainedit.3xforum.ro/topic/80/Romanian_Movies_-_Filme_Romanesti/1/


Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Eu tocmai mi-am achizitionat Muntele vrajit (Th. Mann) si Lupul de stepa (Hesse). Filmele sunt in germana. Urmeaza sa mai iau Buddenbrooks.


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by Cristina_C

Am gasit un site unde poti viziona filme romanesti!
http://romaniainedit.3xforum.ro/topic/80/Romanian_Movies_-_Filme_Romanesti/1/




Cristina,
Danke schön!!

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Copiloi, am citit cartile, dar n-am vazut filmele, le caut pe amazon, ca mai nou am devenit addicted de cumparat muzica si filme de colectie.
Mi-a placut Luna amaraa lui Pascal Bruckner si ecranizarea super reusita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Mona si eu am citit cartile. Altfel nici nu cred ca "se merita" sa vezi filmele, fara sa fi citit cartile. Cartea tot carte ramane.

Am mai vazut (pe amazon) si alte ecranizari (de exemplu Toba de tinichea, al lui Grass), dar nu iau filmele pana nu citesc cartile.


Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mona_B spune:

Ecranizarile dupa romane romanesti sunt si la mine in top.
Cand imi amintesc de Ion, Padurea Spanzuratilor, Ultima noapte..., Felix si Otilia, Dumbrava minunata, Iancu Jianu, Cel mai iubit dintre pamanteni, Toate panzele sus, Ciresarii, ma gandesc cu dor la anii copilariei.
Socrul meu ne-a adus cateva carti cu basme romanesti in special de Ion Creanga, cand a venit la noi, in iarna va veni sora mea cu altele, sper sa-l familiarizez pe Vlad cu literatura romana pentru copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by lilanda

quote:
Originally posted by Cristina_C

Am gasit un site unde poti viziona filme romanesti!
http://romaniainedit.3xforum.ro/topic/80/Romanian_Movies_-_Filme_Romanesti/1/




Cristina,
Danke schön!!

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet




Eram si eu entuziasmata ca le-am gasit, dar sotul mi-a taiat elanul zicand ca-i ilegal sa incarc filmele de pe link-urile astea. Asa ca o sa caut de cumparat casete/DVD-uri in original la vara in Romania (ma refer la filmele romanesti).


Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Sper sa nu gresesc,a fost si ecranizarea romanului "Maitreiy" al lui Mirecea Eliade?



Mirela
"Ai curaj pentru marile suparari din viata si rabdare pentru cele mici;dupa ce ti-ai terminat cu bine treburile zilnice dormi linistit.Dumnezeu este treaz!" Victor Hugo

Mergi la inceput