Ajutati-ma, va rog, sunt intr-o situatie disperata

Ajutati-ma, va rog, sunt intr-o situatie disperata | Autor: catty

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor,
Mi-a luat ceva timp pana sa ma hotarasc sa scriu, dar am nevoie de parerile voastre pt ca eu sincer nu stiu ce sa mai cred.
Pe 12 ianuarie anul asta am facut IA, era zi 13. CM-ul trebuia sa apara pe 26 ianuarie, dar nu a venit, asa ca pe 27 ianuarie am facut un test de sarcina care a iesit pozitiv, pe 28 ianuarie am repetat testul care tot asa a iesit. Pe 29 ianuarie am facut beta HCG care avea valoare de sarcina de cca 1 sapt. Valoarea era destul de mica, dar nu era 0. Pe 1 februarie am ajuns la Bucuresti la eco pt ca ma simteam rau, aveam dureri si nu puteam sta in fund pe scaun. Atunci dr meu mi-am spus ca nu e SEU si ca se vede ceva in uter,.dar nu este sigur. Aveam colul inchis, orientat posterior si sensibil la atingere, pe ovarul drept pe care am ovulat era prezent corpul galben si mi-a pus diagnosticul de iminenta avort. Am stat in pat pana pe 9 februarie cand am fost iarasi la Bucuresti sa repet beta HCG si sa fac inca un eco in speranta ca se vede ceva concret. Beta HCG l-am facut la CM Victor Babes si a avut valoarea 0. A fost un adevarat soc, si nu imi venea sa cred ce mi se intampla. In aceeasi zi am mai facut un eco la care nu s-a vazut nimic. Dr meu mi-a spus sa intrerup tratamentul de il faceam, adica acid folic, vitamina e, fier, utrogestan 4/zi si gravibinon 1 fiola pe saptamana si in max 4 zile o sa imi vina ciclul.
Explicatia lui a fost atunci ca fie am facut primul beta HCG prea devreme, fie de la urtogestan si gravibinon am avut teste fals pozitive. Eu nu tind sa il cred ca pt prima analiza de sange s-a facut la 18 zile de la IA si nu mai aveam pregnyl in sange, iar utrogestanul si gravibinonul nu contin gonadotropina umana pt a da teste pozitive, cel mult dau intarziere de CM.
De pe 9 februarie nu mai iau nici un tratament si astept sa vina CM-ul impacata cu inca un esec rasunator. Din zi 7 de la IA am in permanenta o scurgere gelatinoasa alb-galbuie care nu s-a oprit nici dupa ce nu am mai luat tratamentul de sustinere. Miercurea trecuta, la 6 zile de cand am avut beta HCG-ul cu valoare 0, vazand ca nu imi vin rushii, am mai facut un test de sarcina care a iesit pozitiv, spre marea mea uimire. Pot sa spun, daca gramatica imi permite, ca a fost cel mai “pozitiv test de sarcina” de pana acum. De joia trecuta scurgerea mea gelatinoasa in jurul pranzului capata o culoare roshu-caramizie, nu curge sange si tamponul este curat. Vineri am avut aceeasi scurgere, iar sambata si duminica am avut dureri de burtica si scurgerea a fost o idee mai multa, mai inchisa la culoare si batea acum spre negru, dar tot nu s-a vazut nimic pe tampon, eu o observam numai dupa ce ma stergeam. In week-end am stat in pat la pranz cca 2 ore si apoi totul a revenit la normal, scurgerile oprindu-se. Astazi nu am avut nici un fel de scurgere.
Azi dimineata mi-am sunat dr si i-am spus ce mi se intampla. Parerea lui este ca acele scurgeri de le am sunt de fapt ciclu. Nu pot crede asa ceva, ultimul CM a fost pe 31 decembrie anul trecut, iar la mine CM-ul in vremurile bune curgea mult si niciodata nu am avut vreo dereglare hormonala. Aveam un organism care mergea “ceas”. Cand i-am mai spus si de testul pozitiv de saptamana trecuta a spus ca sunt nebuna si ca nu se poate asa ceva.
Solutia dr meu a fost sa fac azi sau maine inca un test de sarcina si daca iese pozitiv sa il sun sa merg la inca un eco. Admite ca este posibil ca al doilea beta HCG sa aiba un rezultat eronat, dar sustine sus si tare ca la eco facuta ultima data nu se vedea nimic nici in uter, nici in afara lui.
Voi ce credeti? Sa fie cumva sarcina care se lasa mai greu vazuta, sau sa fie o dereglare hormonala de zile mari?
A mai patit careva asa ca mine?
Orice parere este bine venita, mai ales ca eu sunt acum la propriu in “zona crepusculara” si nimeni nu stie ce am si ce raspuns concret sa imi dea. Consider ca este omeneste sa mi se dea si mie un raspuns, chiar daca este unul negativ, nu sa se ridice din umeri si sa fiu lasata sa .fierb in suc propriu. Ma omoara gandul ca in ciuda ultimelor rezultate negative ar putea fi vorba de bb care se lupta pt sansa lui de a trai, si eu ii fac rau neluand nimic si asteptand cu saptamanile sa vad ce hotaraste “natura”.
Va rog frumos ajutati-ma ca eu nu mai stiu ce sa mai cred sau ce sa mai fac.
Multumesc frumos ca ati avut rabdare sa cititi tot ce am scris eu si totodata va multumesc anticipat pt raspunsuri.
Pupici tuturor,


catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns didi-anda spune:

Catty imi pare tare rau ca treci prin asa ceva. sincer, nu stiu ce pot sa-ti spun...nu ma pricep deloc....
vreau doar sa-ti spun ca trebuie sa te linistesti si daca simti ca dr-ul nu-i ok, cauta sa mergi si la altul, sa ceri o alta parere, chiar daca nu vei mai merge pe urma la el. poate te lamuresti si stii ce-ai de facut.
inca o data, iti spun ca-mi pare tare rau ca treci prin asemenea momente. sunt cu sufletul alaturi de tine si sper sa vii cu vesti bune,cat de curand.
te pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmc_nd spune:

catty, incearca sa ajungi si la un alt doctor!!! Sa iti spuna ca scurgerile vagi pe care le ai este CM mi se pare absolut aberant!!!

Sa stii ca nu-i "faci rau" lui BB nemailuand tratamentul de sustinere, in alte tari nici nu se daca nimic in primul trimestru (tocmai in ideea ca natura stie ea ce stie).

Capul sus, Dumnezeu va are in paza Lui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nucutza spune:

Catty, mai fa o eco la tine in oras (poate se vede ceva, ar fi vreo 6-7 sapt. de sarcina, daca ar fi bb si ar trebui sa se vada) pana maine cind vei face iar testul. Du-te la cel mai bun ecografist din orasul tau. Ideal ar fi ca maine sa faci bhcg-ul la Buc., ca sa-ti dea rez. in aceeasi zi. Martea se face si la Giulesti.
Cat despre tratament, linisteste-te, nu ii faci rau, daca este. Pur si simplu lupta singur.
pentru tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

catty imi pare rau ca trebuie sa treci prin asta!!! Scurgerea galbuie poate fi de la ultrogestan, chiar daca l-ai luat oral. Intarzierea CM poate fi tot de la Ultrogestan si Garvibinon, contin cantitate mare de progesteron si intarzie Cm. Eu zic sa-ti cumperi azi vreo 2-4 teste de urina de la producatori diferiti si sa le faci maine dimineata!!! Si vedem atunci( e posibil sau ca testul de urina sa fie eronat, cel de sapt. trecuta sau BHCG..ultimul). Sa fie DD cu voi!!

PUSSI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catty spune:

Dragele mele, multumesc de raspunsuri si pt ca intelegeti prin ce trec eu acum.
PUSSI, sunt de acord ca utrogestanul si gravibinonul uneori duc la intarzierea CM-ului, dar e greu de crezut ca toate cele 15 teste de sarcina pe care le-am facut si au fost pozitive, au rezultate eronate.
La eco la noi in oras nu am la cine merge. Toti sunt in pom si pomul in aer din punct de vedere medical, nu cauta decat sa iti ia banii si atat.
Deocamdata astept sa fac rost de bani sa cumpar un test de sarcina si sa vad cum iese si asta.
Pupici tuturor.

catalina

"Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bonitta spune:

Draga Catty,

Eu ti-am urmarit odiseea inca dinainte de a face IA, la capitolul "inseminare".
Nu stiu ce sa-ti spun... imi dau seama prin ce treci si ca situatia a devenit f. complicata. Si eu care credeam ca pana la urma totul se rezolvase.
Si eu am facut o IA acum in ianuarie, nereusita din pacate.. Si eu intrasem la banuieli, ca ciclul intarzia sa-mi vina. In prima zi de intarziere, am facut un test-negativ, a doua zi alt test- la fel de negativ. In schimb ciclul nu-mi venea. Nu aveam nici un simptom de sarcina. In a treia zi, am facut Beta HCG si mi-a confirmat. Rezultat 0. Se pare ca la mine a avut efecte negative Utrogestanul pe care l-am luat, ca mi-a cauzat intarzierea CM-ului.
Ai dreptate in ceea ce priveste efectul pregnylului, utrogestanului.. Nu se poate sa-ti iasa pozitiv testul dupa atatea zile daca nu ar fi sarcina. Uite, un exemplu sunt eu, mie nu mi-a iesit pozitiv testul, desi am facut si eu pregnil cand am facut IA.
Parerea mea este sa iti schimbi doctorul sau sa mai ceri si parerea altuia, daca nu vrei sa-l schimbi. Eu zic sa iei acid folic in continuare, ca deocamdata nu se stie ce e la tine in burtica, s-ar putea sa fie bebe, din moment ce atatea teste ti-au iesit pozitive, ca doar n-or fi toate defecte!
A! Si iti mai spun ca 2 prietene de-ale mele au ramas gravide fara sa stie. Adica le-a venit CM in mod normal, nu se vedea nimic la echo, si de-abia pe la 5 saptamani au descoperit ca erau gravide.
Eu iti tin pumnii in continuare si sper sa fie bine pana la urma. Te pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Offf, Catty, imi pare tare rau ca treci prin asta.
Sfatul meu este sa te duci si la alt dr sa vezi ce spune (eco, neaparat, ca nu sunt invazive, poti sa faci oricate).
Exista pos sa fi fost o sarcina (daca beta a iesit >0 care sa se fi eliminat, ceea ce ar explica rez de la beta 2, adik 0). Sau poate ca e dr prost si nu a vazut la eco cum trebuie si bb e acolo, iar rez de la beta 2 e eronat...numai DD stie, dar du-te si fa eco iar sa stii exact.
Bafta multa, multa si tinem pumnii stransi sa fie bb, ca stiu de cand iti doresti:)

Pupicei, Ingeras de Maya Maria (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Deci: cat de mare o fi dereglarea aia hormonala nu ai cum sa ai teste pozitive de la ea. Scurgerile tale, cele gelatinoase-galbui, ma gandesc ca pot fi o secretie mai abundenta foarte normala in sarcina, neplacuta e adevarat dar normala. Durerile la burtica iar sunt ceva normal la inceputul sarcinii. Eu am avut ca niste intepaturi in uter.
Sfatul meu este sa mai incerci un medic, unul care stie ce vorbeste, ca utrogestanul si gravibinonul nu dau teste fals pozitive, asa cum stii si tu. Si fa o eco vaginala, la un ecograf "calumea". Parerea mea este ca esti insarcinata toata ziua, nu mai arunca banii aiurea pe teste.

Andreea mamica lui Filip Stefan
Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Catty draga de tine, prin cate mai treci! Eu cred ca-i foarte posibil sa fi fost gresit ultimul Bhcg si, dat fiind testul de sarcina "cel mai pozitiv", cred ca e posibil sa fii graviduta. Doctorul poate nu a vazut nimic ptc sarcina era mica. Repeta testul de sarcina, mergi la un eco la tine in oras, eventual faci testul de sarcina in cabinetul doctorului si vei sti sigur! Iti tin pumnii sa scapi de incertitudine! DOamne ajuta sa fie bebe


Poze Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

caty io zic ca esti insarcinata..asa cum spun fetele mergi la un dc bun si o sa vada el...sa stii ca nici la mine nu s'a vazut sarcina la 5 sapt sau poate dc a fost orb..ma rog..la mine erau 3 macar unu putea sa vada..la cateva zile am mers din nou la altul si a vazut unu..macar a vazut ceva.

Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!

Putin cu putin se aduna marea...




"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput