Scoala, invatatoare buna in Timisoara

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danuta_t spune:

La intrebarea Dorsiliei, se spune despre scoala X sau Y ca este buna.
Pentru marea majoritate a societatii asta inseamna o scoala:
- cu rezultate bune la concursuri
- cu rezultate bune la admiterea in liceu (testele nationale)
Chestiile astea le gasesti mai mult sau mai putin documentate pe diverse site-uri.
Eu mi-am facut o statistica cu un top 6 scoli din Timisoara in functie de rezultatele la testele nationale (% note peste 9, peste 8, peste 7). Apoi am analizat diferenta intre % peste 9 pentru media de absolvire si % corespondent pentru testele nationale (pentru unii poate e bine daca notele sunt mari dar ca parinte este bine sa stii totusi ca aceea nota reprezinta realitatea).

Ar mai fi apoi mediul scolii (infrastructura) - sa aibe teren de sport, sali amenajate, luminoase, calde; sa vina cu oferte educationale (diverse activitati extracurriculare).
Si inca un aspect important pentru mine, dar pe care nu prea pot sa-l masor este ca profesorii sa faca scoala buna cu elevii fara a implica / obliga parintii sa predea materia copiilor sau sa le explice temele sau sa-i dea la meditatii ... dar astea-s cam vise, nu mai sunt vremurile alea.
Scoala buna pentru mine mai inseamna ca scoala sa se ocupe de pregatirea copiilor pentru concursuri, nu parintii.

Dar din cate am tot intrebat saptamanile astea, am ajuns la concluzia ca ciclul primar este OK, cel gimnazial ar lasa de dorit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vl-ad spune:

de generala 18 stie cineva ceva? Am inteles ca acolo este o doamna invatatoare dedicata copiilor -Magda Palosi, ca multi dintre elevii ei (acum absolventi de facultate)inca o mai cauta cu diferite ocazii.Eu zic ca asta spune ceva.
Noi trebuie sa ne hotaram foarte repede ca, am inteles ca au inceput inscrierile de ceva vreme.
Am mai avea variante gen 19 si cea de pe Brandusei (parca 24) , dar musai sa aiba after -school

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

da, am auzit de d-na Palosi numai de bine, iar scoala are after s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natalia_nica spune:

Fetelor, cine stie ceva de Scoala generala Shakespeare (care a preluat generala 5)? Tare as fi curioasa sa aflu cat mai multe detalii! Multumesc anticipat!

Mergi la inceput