M-am hotarat......adoptie(41)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andreea_k spune:

Si noi ne-am chinuit sa-i explicam cand se zice "sunt" si cand se zice "este".I-am spus ca atunci cand vb despre mai multe lucruri , fiinte , obiecte etc , se spune "sunt " , cand vb despre un singur obiect , o singura fiinta etc spunem "este".Si a incepul Maria mea sa zica : eu este .....( in loc de eu sunt ).Si mi-a replicat ca ea este doar una si nu poate sa zica despre ea : eu sunt.
Sper ca ati inteles ce-am vrut sa zic.
Si apucate si zi-i ca este o exceptie si evident urmatoarea replica a fost : ce e aia exceptie ?
Aseara se alinta si vine la minesi-mi zice : mami , ma doare corpul.
Zic , da' nu te poti hotara asupra unei parti anume a corpului ?
Cica : ei , mami, am glumit si eu nu-ntelegi ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Super tare asta cu durerea de corp.
Noi ieri in Carrefour (si acasa pana seara) am tot pupat o zgaiba, ca se zgariase intr-o cutie de carton. Una-doua bazaia ca are buba si o doare. Dimineata cred ca si-a amintit si se uita la maini si cica "nu mai e buba", zic zau? Vezi ca a trecut daca te-am pupat? Si s-a uitat atent pana a gasit-o si apoi tare vesela ne-a pus iar sa o pupam.
Ah, dar mi-e drag acum cum spune "unde e", e o achizitie noua in vocabular. Si nu stiu de ce, cred ca din cauza combinatiei "nd" il pronunta pe unde fff nazal, ca si cum ar fi fonfaita. Numai la cuvantul asta face faza asta cu nazalizarea dar e scumpa foc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

super tare faza!

sa va traiasca!



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=14" target="_blank">
Poza din concurs a Dianei se numeste Humulesti.jpg - Va place???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaalice spune:

... cu acomodarea este ca si cu istoria contemporana, ajunge in paginile manualelor de istorie numai dupa ce se incheie perioada si se poate trage o concluzie. Imi spunea cineva ca prima saptamana este dificila dar ca nimeni (nici o mamica adoptiva) nu mai tine minte ce inseamna acel greu. Probabil si eu voi uita cum, in prima zi, puiul meu umbla prin tot apartamentul cautand-o pe asistenta maternala la care a stat (si altele la fel de dureroase...). BIne ca au tinut foarte putin. Acum ii face "draga-draga Alice" catelusei noastre si uneori si noua (dar mai rar). E foarte fericit ca poate zice "caca" desi fara sa aibe 'obiectul' in fata si se straduie sa manance singur cu lingurita.
...va mai scriu!

ioana, mamica de boboc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

quote:
Originally posted by ioanaalice

... cu acomodarea este ca si cu istoria contemporana, ajunge in paginile manualelor de istorie numai dupa ce se incheie perioada si se poate trage o concluzie. Imi spunea cineva ca prima saptamana este dificila dar ca nimeni (nici o mamica adoptiva) nu mai tine minte ce inseamna acel greu. Probabil si eu voi uita cum, in prima zi, puiul meu umbla prin tot apartamentul cautand-o pe asistenta maternala la care a stat (si altele la fel de dureroase...). BIne ca au tinut foarte putin. Acum ii face "draga-draga Alice" catelusei noastre si uneori si noua (dar mai rar). E foarte fericit ca poate zice "caca" desi fara sa aibe 'obiectul' in fata si se straduie sa manance singur cu lingurita.
...va mai scriu!

ioana, mamica de boboc



Ioana ,nu as fi stiut ce sa-ti spun cu acomodarea ,pt ca Andreiul meu avea 7 luni cand l-am adus acasa .
Sunt sigura ca nu-ti pica bine cand il vezi pe baiatul tau ca o cauta pe maternala ,dar deocamdata nu ai ce sa faci ,gandeste-te cat a stat acolo si cat la voi .Oricum nu cred ca o sa dureze foarte mult acomodarea .


Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Ioana, cred ca este normal sa fie mai dificila adaptarea; pana acum, alta a fost lumea lui, altele persoanele de referinta, cele care ii ofereau siguranta si stabilitate. Copiii (dar nu numai) au asa mare nevoie de astea!
Acum din partea voastra ii trebuie dragoste... neconditionata si aratata permanent. Sa nu va indoiti, sa nu ezitati, el va vrea siguri si stapani pe situatie, sa stie ca se poate baza total pe voi.
Va doresc multa rabdare... si incredere ca vor trece si aceste greutati. Te rog sa ne mai povestesti cum e, eu va urmaresc
A, cat despre uitat greul de la inceput... poate la mine nu a fost chiar asa de greu, dar de tot nu pot uita Dar am descoperit ca fiecare varsta isi are greutatile si frumusetile ei. Eu, cel putin, nu ma plictisesc

Am reusit sa mai pun si eu cateva poze in albume, pentru ca am primit "mustrare scrisa" (de-a dreptul... pe forum!!) de la Mmmaria si uite ca m-a mobilizat .
Albumele se numesc "2007 01" si "2007 02 Herastrau". Pentru cine nu are rabdare, va recomand (nu mai stiu cum se scrie cu http etc):
- ranjitorul: http://new.photos.yahoo.com/rozibb/album/576460762390557986/photo/294928804242315209/0
- mimozul: http://new.photos.yahoo.com/rozibb/album/576460762390558206/photo/294928804242324676/0
- inventivul: http://new.photos.yahoo.com/rozibb/album/576460762390558206/photo/294928804242324831/2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Duamna cu albumul Herastrau ai poze si cu mandra mea??? Sa imi trimiti da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Briantis spune:

Alo ,duamnele ,nu stiti sa spuneti si la altii cand va intalniti in parc? Sau suntem persoane "non grata" ?

Asta meritati!

Mama lui Andreiutzu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Nu pot sa spun ca ma bucur ca am mustrat-o pe Rozi in public, dar vazand "rezultatele", mai ca ash mai face-o odata...
Fetelor, stiu ca am trecut intr-o alta faza in care prezenta noastra pe "Adoptie..." e mai stravezie, dar tare mi-e dor de voi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Corina tot pe duamna cu mustrarea in public trebe sa o certi - mama ce mi-o iau, cred - ca m-a sunat tarziu, pe la 9 seara sambata si m-a chemat a doua zi in parc asa ca nu am apucat sa strigam lista. Nu a fost premeditat si nici nu e nimeni persona non-grata, a fost pur si simplu ceva decis ad-hoc.
Diseara va pun o poza comuna, cu Ale si Victor, poza care imi place mie mult, daca nu o pune Rozi mai devreme.

Mergi la inceput