Inseminare (9)

Inseminare (9) | Autor: Micky2007

Link direct la acest mesaj

Inseminare

CAP 1. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=78024
CAP 2. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80846
CAP 3. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=83083
CAP 4. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87168
CAP 5. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=89236
CAP 6. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=90697
cap 7. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=91595
cap 8. http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=93094

Medici care fac IA

BUCURESTI

Dr. Niculescu – Giulesti+cabinet parivat
Prof. dr. Bogdan Marinescu – Giulesti+cabinet privat
Dr. Diana Cocei – Giulesti+cabinet privat+ Dacia Medical Center
Dr. Cezara Bucur - Giulesti + Dacia Medical Center
Dr. Anca Moisa – Giulesti+cabinet parivat
Dr. Matei+Mihalache – policlinica CFR2
Dr. Miciner – Sabyc + CFR2
Dr. Denisa Protopopescu - MEDSANA+CAB. PARTICULAR
Dr. Virgiliu Ancar – MEDSANA
Dr. Anca Gherasie - Med New Life + spitalul CFR2

CRAIOVA
Dr. tanar dar priceput – asteptam detalii de la oltence

Precizari utile:

Ancar Virgiliu (sau Ancar tatal, cum i se mai spune) face IAS numai la Medsana, ca la Pantelimon nu-s conditii, eventual doar monitorizarile se pot face acolo;

pretul la Medsana este 350 euro fara ecografii si consultatii, deci trebuie sa fii pregatita bine 'sufleteste' daca vrei la Medsana;

dr.Niculescu imparte acelasi cabinet cu dr.Cocei, face IAS numai cu dr.Cocei, desi am inteles ca dr.Cocei face si singura (fetele poate ne lamuresc in aceasta privinta);

dr.Marinescu face IAS la cabinetul personal NUMAI miercurea (numai atunci vine dr.Cocei acolo) si ultima data pretul era 150 euro;

dr.Mihalache face IAS cu dr.Matei (in calitate de biolog) numai la CFR2 (in policlinica, se pare) sint pareri pro ºi contra în ceea ce il priveste pe dr. Mihalache;

dr.Miciner face IAS la Sabyc tot cu dr.Matei si orarul este limitat mult la Sabyc pt ca dr.Miciner isi imparte timpul in mai multe locuri (CFR2, Sabyc, cabinetul particular personal situat undeva prin Pantelimon, spitalul Filantropia(???)), ce mai, e omniprezenta peste tot... Pretul la Sabyc este 160 euro fara consultatii si ecografii.

Preturi

LAURA: Eu am facut inseminare in martie la SABYC cu dr Miciner Silvia si biolog Matei din pacate fara succes . Monitorizarea am facut-o cu dr. Tutunaru , din cate am inteles la inseminare, adica procedura in sine, este f. important biologul si nu ginecologul .
Eu cand am inceput stimularea nici nu ma gandeam ca ajung la inseminare , dar fiindca am dat rezultate bune, doctorul meu a hotarat ca este mai bine pt mine sa fac inseminare si de aceea m-a trimis la doamna biolog Matei .
Inseminarea m-a costat in jur de 600 ron , iar injectiile tot 600 lei, in total cred ca am cheltuit vreo 2000 ron cu tot cu monitorizari , drumuri ,etc.

AUREL: inseminari la dr Protopopescu, costul este destul de mare 18 000 000 procedura fara tratamentul de stimulare, ecografii, injectii. Stimularea este facuta cu menogon,urmind pregnylul la urma.Daca vreti sa mergeti la dinsa trebuie sa stiti ca nu iti face stimulare in fiecare luna si pierzi o gramada de timp. Eu am ajuns la dinsa in oct si am facut prima IA in luna feb,a doua in mai;
plateam 18 000 000 doar pt IA, echo era separat intre 1 000 000-2 000 000 (cind imi dadea si poze, pt ce nu stiu), injectiile erau 100 000 lei si nu le puteam face in alta parte iar menogonul costa intre 3 500 000-4 000 000 lei.

ALEXIA: Eu am mers la Dna Cezara Bucur si va pot spune preturile din feb 2006. La Centrul Medical Unirea o ISA costa 5 mil cu tot cu monitorizari, trebuie sa o suni pe asistenta (Ani) in ziua 1, mie mi-a dat stimulare cu Ovamit si te cheama la monitorizari din ziua 10. Este intr-adevar foarte curat acolo. Intr-adevar si mie mi-a dat sa fac analizele hormonale + toate celelalte dar asta inainte de a-mi recomanda ISA. Preturile la analize sunt un picut mai mari decat la Medicover dar mai mici decat la Medsana clar.

dj_mama:
la MED NEW LIFE costul este de 4 milioane dar e mai ieftina monitorizarea; prima infatisare consultatie+ECO=600.000, ECO monitorizare zile 10-13, etc cate 300.000

la dr. MOISA: 1 MIL= consultatie+eco; 500.000=eco de cate ori te cheama; 3mil=inseminare+eco din ziua inseminarii

Reusite IA/IAD

Dr. Moisa: Amparo - gemeni , Ana Maria , Alexia27(IA dubla), mamiFlori, Marina, RoAna Tabitha (IAD), PETIT ANGE
Dr. Cezara Bucur: danotino



LISTUTA ASPIRANTELOR
Michy2007 - Medic Cezara Bucur (3 IA-uri neresuite, IA nr. 4 in data de 07.02.2007, asteptare rezultat in 20 februarie 2007)
danotino - Medic Cezara Bucur
Lorelai_Lorelai - Medic Cocei (+ Dr Neamtu Corina-endocrinolog reproductiv, PCOS si microadenom hipofiza(hiperprolactemie), sterilitate secundara
Aurel_Cris - Medic Cocei (7 IA nereusite, in pregatire dosar de FIV)
Marrina - Medic Marinescu (sterilitate inexplicabila, laparoscopie facuta in 01.12.2002, IA nr. 1 facuta la data de 24.11.2006, IA nr. 2 facuta la 21.01.2007)
Brunetaeta - Medic Niculescu (prolacina marita, lipsa ovulatiei, cresterea endometrului f.greu, IA nr. 1 februarie 2007)
Ioana_p76 - Medic Anca Gherase (+ Dr Lutescu Ioana din Constanta, sterilitate primara, sotul are oligospermie, IA nr. 5),
Catty - Medic Chadi Museidli (2003 operatie clasica pt fibrom si chisturi, sterilitate primara, sot cu oligospermie, IA nr. 1 facuta la 21.11.2006, nereusita, IA nr. 2 facuta la 12.01.2007 - nereusita )
Ali - Medic Chicea (ovare micropolichistice- de portelan, IA nr. 1 facuta in octombrie 2006, nereusita, tratament: laparoscopie si drilling ovarian).
marryan
bebekom - Medic Tutunaru (IA cu dr. Matei)
copilutzu - Medic Cocei, o inseminare in noiembrie 2006 nereusita, cu Dr. Marinescu , si dr.embriolog Dascalescu. Ca diagnostic...o tompa permeabila ( una defecta ) , operatie de miom in 2002 + decorticarea ovarelor .


Va doresc ca acest capitol sa fie cu noroc si sa primim cat mai curand bebeii mult doriti.


Fetele care asteapta rezultatele in luna Februarie 2007:

corinuk - 27 februarie 2007

Micky

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aurel_cris spune:

Bravo Micky ma gindeam cine va deschide daca Catty a spus ca ia o pauza,sper ca isi va reveni repede,Catty
Pt fetele care sunt interesate se face IAD la Sabyc,exista acolo banca.
Fetelor eu sunt zi 28,astept rushii.
la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Micky2007 spune:

aurel_cris nu astepti deloc rushii, il astepti pe bebe. Mai faci un test?
corinuk eu stiu asa: ca trebuie sa stai cat mai relaxata (ar fi ideal, daca te lasa serviciul, sa stai mai mult in pat), nici un pic de efort fizic, in Z6 si Z7 dupa IA (numarand si prima zi in care se face IA) fara contact sexul, fara bai fierbinti, fara efort fizic, plimbari prin parc si cat mai relaxata. Eu atat stiu. In rest cu DD inainte.

Micky

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurel_cris spune:

Micky test nu mai fac doar sa il vad cu o linie,merci mult oricumBafta multa
Corinuk,Micky ti-a explicat cum nu se putea mai bine,bafta multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebekom spune:

Micky multumim pentru noul capitol! Tin pumnii sa reusesti de data aceasta
Aurel_cris imi place optimismul tau si e si molipsitor. Te pup si ma rog sa reusesti cat de curand
Pup toate fetele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Salut fetelor, imi pre nespus de rau pu CATTY am ramas fara cuvinte!!! Fii tare nu dispera ca va veni timpul si pentru noi.
eu ma apropii cu pasi repzi de IA infiecare zi am emotii si magindesc la acest lucru, dar trebuie sa uit in perioada aceasta si sa ma relaxzezi cit pot.
Sa ne ajute DD pe toate!!!

marryan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danotino spune:

aurel, nu astepti nimic de genul asta.vaaaaaaaaai, ne superi pe toate.
micky, sa fie cu noroc capitolul deschis de tine.
marryann, relaxeaza-te si bafta la IA.
bebekom ai incredere, eu cred va veni si ziua in care iti vei strange puiutul in brate, cat de curand.
s-au strans randurile luna asta la asteptari. eu zic c-o sa fie numai vesti bune.
va pup si va doresc o noapte frumoasa.
eu invat :((


danotino

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurel_cris spune:

DONATINO zau nu ma certa,nu vreau sa supar pe nimeni.Tu cum reusesti sa nu intri pe forum daca esti in sesiune, ca si eu sunt dar fara o raita seara si dimineata aici nu pot sa invat
Noroc ca nu-i sotul cu mine ca altfel....
la toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

Am aflat ceva interesant si cred ca merita sa stim toate ca sa nu gresim cand luam (sau le dam sotiorilor) antiinflamatoare nesteroidiene:
Antiinflamatoarele nesteroidiene:
-inhiba contractiilor uterine(ac. acetilsalicilic, indometacina, fenilbutazona)
-favorizeaza inchiderea canalului arterial la nou-nascut (indometacina)
-inhiba spermatogeneza


De ce cadem? Ca sa invatam sa ne ridicam!
marrina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copilutzu spune:

Salut voios fetele!!

marrina ..sa inteleg ca ne face rau si supozitorul pe care ni-l da inaintea inseminari???
Ca sa nu mai zic cata aspirina am "bagat " in mine...

aurel_cris pupa mama de dependenta!! Si io sunt la fel ...In ziua cand sunt la munca....si nu pot intra pe forum , ma ia cu furnicaturi pe la degetuze...
Aaaa si Doamne Fereste !!! sa nu am net acasa....
Sar'na ptr. informatia cu Sanyc...Nu stiam . O sa ma interesez si eu de preturi.

corinuk - Micky are dreptate...Eu nu am putut sa ma relaxez...si nici stare sa stau cumintzica dupa primul IAD. Sper ca al 2-lea sa fie cu noroc!!

Nucutz pup io fata!!!
-ushori la tooot

PERLUTZA sufletzelul meu!


V A
copilutz'-> Mama diminutivelor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danotino spune:

buna fetelor!
aurel, mai intru si eu...ca nu pot fara voi. sper ca esti ziua 29 si ai II!
micky, ce simti? eu nu mai simt nimic.
liana da-ne vestea!
marina, bune informatiile. eu am mai luat aspirina pt dureri de cap. sper sa ma ajute.


danotino

Mergi la inceput