nunta bis, bis, bis ?!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Stiu ca sunt rea dar nu ma pot abtine:

Elise, ii poti spune ca nu poti veni acum, dar vei veni data viitoare asa ca nu are motiv de suparare

Acum o sa imi cer scuze ca am fost rea si ii doresc sa se opreasca si sa isi gaseasca ehilibrul si stabilitatea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

nu esti rea... toata lumea se gindeste la asta, fie ca recunoaste, fie ca nu.
Eu de ce crezi ca nu m-as duce?

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaranditza spune:

Si eu cred ca cel mai bine e sa mergi doar la starea civila. Asa ai putea evita toata mascarada de dupa. Pentru ca asta este.

Chiar vorbeam azi cu sotul despre nunti si juraminte facute inaintea altarului. Nu stiu de ce nu se scot juramintele astea din "trafic" daca si asa nimeni nu mai crede in ele si nu le mai respecta.
Asa ar fi scutiti multi sa mai spuna minciuni in biserica -mai ales partea cu "la bine si la rau, pana cand moartea ne va desparti...".

Sa fim seriosi, toate kestiile astea sunt repetate papagaliceshte, pentru ca 90% din cei care le rostesc stiu ca nu e asa, ci..."daca cumva.....atunci il las"

Chiar nu inteleg cum cineva mai poate face atata tam-tam cu nunta a nu stiu cata oara...Nu am mai auzit de un asemenea "specimen"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

Elise, ideea este ca tu vezi lucrurile foarte obiectiv si realist din afara, in timp ce ea e prinsa in fanteziile si sperantele unui suflet destul de bolnav si nefericit, probabil, daca tot reinsceneaza acelasi bal in speranta ca nu va sfarsi la ... spital (in fine, ma intelegi tu). Se pare ca se agata cu dintii de iluzia ca-si va gasi sufletul-pereche si presupun ca la ritmul la care a ajuns ea (4 nunti in 8 ani, my God!), indiferent ce i-ai spune tu i-ar intra pe o ureche si i-ar iesi pe amandoua si poate ar incepe sa te si dusmaneasca sau sa te banuiasca de invidie, asta fiindca ea deja i-a sters din memorie pe cei 3 precedenti si se vede numai acum, in clipa asta, fericita cu actualul, deci nu va intelege argumentarea ta cu fostii fiindca pt. ea trecutul nu mai exista, ea priveste numai inainte (cu ochelari de cal).

Cat despre cum prefera femeile sa se minta si ce consecinte are rostitul adevarului in asemenea situatii, un mic exemplu personal: fosta prietena a primului meu sot (da, aia cu care ma inselase el) voia sa se imprieteneasca si cu mine dupa ce se despartise de el (ca s-o consolez eu ). Ne-am intalnit de cateva ori, ea continua sa-mi faca oarecum curte cu "prietenia" ei, conform spuselor ei suferea nespus dupa fostul meu sot, iar la cateva luni l-a cunoscut pe altul, cu care dupa 4 luni era si gravida!!! Ma viziteaza acasa cu el, ne uitam la niste DVD-uri, ea ma vede pe mine cu actualul meu sot si ma ia in alta camera si incepe sa-mi planga ca "al ei" n-o iubeste si nu se poarta cu ea cum se poarta al meu cu mine, ca ea oricum il iubeste inca pe fostul meu sot dar acum ce sa faca, vrea familie si copii si atunci o sa-l ia pe asta (care n-o iubea si i-o si spusese, dar fusese de acord sa se insoare cu ea!). Eu - care (probabil la fel ca si tine) am oroare de oamenii care se mint singuri si distrug si alte vieti in jurul lor - i-am spus ulterior ca nu mi se pare ok ce face ea, ca in mod sigur copilul va fi cel care va avea de suferit (amandoi parintii vor fi nefericiti si se vor razbuna mai tarziu pe copil), i-am spus ca pe viitor, daca mai vrea, ne putem intalni doar noi doua, insa eu si sotul meu nu dorim sa ne mai intalnim in patru, fiindca nu dorim sa sustinem aceasta minciuna patetica si sa ne facem ca totul e ok intre ei cand nu este. De atunci nu m-a mai cautat. Si nici rau nu-mi este.

Bine, la tine e vorba de o prietena, deci e putin altfel, mai ales ca prietena ta macar crede in viitorul relatiilor ei... Asta e, iluziile ei = EA va trebui sa traga consecintele. Fa ce simti tu, dar nu te duce cu inima indoita, fiindca nu te vei simti bine. Mai bine doar la starea civila, tuc-tuc cu un buchet de flori si o sticla de spumos si gata, iti vezi de treaba ta, daca simti ca restul incepe sa semene a show, a mascarada inscenata penibil...


http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911

_
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Eu stiam ca nu se face decit o singura casatorie religioasa, dar uite ca se poarta mai multe. Ce nu fac preotii nostri pentru bani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aprilie spune:

Sint foarte curioasa ce Biserica a cununat-o deja de 3 ori ?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

stilul romanesc, hai sa dam cu pietre... stiti voi cainele cu drumul lung si grija altuia....

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by Loma
[ crezi ca asta vrea sa auda din gura unei prietene, daca pretinzi ca ii esti prietena?

Loma

--------------------------------------------------------------------------------

Deci prieten e doar acela care iti spune ce vrei sa auzi?
Ffffffff trist!



NU

insa ai putea sa TACI.
De ce sa-i spuna, castiga ceva?, si apoi de unde nu stii ca poate chiar asta e ultima nunta, poate chiar si-a gasit ce cauta.

crezi tu ca ea in sufletul ei nu realizeaza ridicolul, crezi ca cei f. apropiati din familie nu i-au zis.. crezi ca mai asteapta confirmari de la prieteni .... astea sunt rautati... nu ai placerea sa o mai vezi inca o data mireasa nu te duci si gata sau fii si mai corecta mergi si spune-i de ce nu te duci.. nu inteleg de ce atatea discutii, si apoi viitorul ei sot nu are dreptul sa-si serbeze casatoria sau trebuie sa-si puna nisip si sa stea in casa, ca de asa ii trebuie de ce se insoara cu una care se tot marita...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
Originally posted by Aprilie

Sint foarte curioasa ce Biserica a cununat-o deja de 3 ori ?!



Biserica ortodoxa:)
De doua ori...anterioare s-a cununat in Bucuresti, acu' tot in Bucuresti, la alta biserica evident. Nu cred ca i-a cerut vreun preot CVul.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

nici eu nu m-am spovedit inainte de nunta, si nici barbatu-meu.
Si nici nu ne-a zis cineva ca ar fi vreo conditie obligatorie asta.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miramar spune:

Nici noi nu ne-am spovedit. Nu ne-a cerut-o nimeni, si-atunci dde ce sa ne fi oferit noi....?!

De altfel nu m-am spovedit in viata mea.

Cat despre preot din cate stiu eu trebuie sa duci certificatul de casatorie la biserica si ma gandesc ca daca esti divortat scrie ceva acolo nu? Habar n-am ca n-am divortat inca

Elise - fa cum iti vine daca iti vine sa mergi la nunta du-te daca nu chiar iti e usor sa iti gasesti scuze fara sa para aiurea.

Mergi la inceput