Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-6

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

try ma bucur ca ati gasit un medic documentat care v-a incurajat in privinta evolutiei lui Adrian. Tonul mesajului tau e mult mai optimist acum.
FloriDeCires in continuare suntem alaturi de voi si ne rugam sa fiti cat mai curand impreuna acasa.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)


poze
poze noi
Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Sofia s-a ridicat aseara singura in fundulet. S-a ridicat regulamentar de pe burta, pe picior, ajutandu-se cu mainile si in fundic (ea o facea heirupistic rau cu barele patului).

Flori de cires felicitari!

Felicity indiferent cu cine te contrezi pe restul site-ului aici e o oaza de liniste unde vei sta mereu pe lista de mamici curajoase si pui mici.



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Si eu ii dau Alexiei fier, 6 "pici" /zi, iar de maine incep sa-i dau si Tonotilul...sunt tare curioasa sa vad cum reactioneaza la el, cat de activa o sa fie...
In rest mergem in continuare la gimnastica, o data pe saptamana si rezultatele incep sa se vada: cand o pun pe burtica isi tine foarte bine caputul sus si mai nou, de vreo doua zile, a invatat sa se rostogoleasca de pe burtica pe spate, dar invers putin mai greu

Fetelor, am avut si eu niste nelamuriri referitoare la un vaccin si la Tonotil, pe care le-am postat la sfarsitul capitolului trecut, as vrea mai multe pareri daca se poate...

La ce varsta ati inceput diversificarea la si cum? Pe Alexia o alimentez mixt: de la san - majoritatea meselor, si cu lapte praf -mesele de noapte, iar de vreo doua saptamani am inceput sa-i dau suculete de morcov si de mere si de doua zile cate o masa de cereale...oare procedez bine, ar trebui sa-i fac si ceva pireuturi sau sa mai astept? Voi cum ati procedat?

Va pupacim pe toate si toti, mult si dulce


_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

quote:
Originally posted by papadie

Sofia s-a ridicat aseara singura in fundulet. S-a ridicat regulamentar de pe burta, pe picior, ajutandu-se cu mainile si in fundic (ea o facea heirupistic rau cu barele patului).




Felicitari Sofiei !

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

sirimie saruminaaaaaaa
Mi-Ka eu am inceput la mandoua diversificarea cu supa de legume si supa de legume cu carne iar la Sof pt ca e mai "model" i-am bagat o masura de cerale la fiea bibe.
Vaccinuri- Catri a fost vaccinata dupa schema clasica insa Sof fiind mika a fost vaccinata ca pt prematuri adica pana la 4 luni avea toate vaccinurile facute si urmatorul o sa-l faca la un an.

va pup



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Ooooof! Maria a facut viroza.Primita din spital! I se fac antibiotice, tuseste si ii curge nasul.Mi-au spus ca n-are febra, ca prematurii nu fac febra.Mai mult vor sa o trimita vineri la Oradea.Maine i se face consultul oftalmo si abia apoi se vor decide daca mai ramane la Cluj sau o transfera la Oradea.
Sun azi la spital si mi se spune "pai v-am avertizat ca o sa se imbolnaveasca!"
Mai sun odata la interval de 4 ore sa intreb de starea Mariei si mi se spune:"maine sunati sa intrebati de starea fetitei,ca stiti doar ca azi a inceput tratamentul contra virozei, ce vreti sa si aiba deja efecte?"
Azi, n-a mai pus pe ea nici macar un gram!Stationeaza. :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Doamne FloriDeCires sarmanul pui, groaznic. Parca de asta avea nevoie. pentru Maria sa se faca bine cat mai curand.

Papadie felicitari pentru performanta Sofiei, la cat mai multe va dorim.

Si David a inceput sa spuna cat mai multe consoane de 2 zile, ca se oprise la g . Mi-a fost teama ca acolo va ramane, si dintr-o data a explodat cu multe, cu cele usurele. Doamne ajuta.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

FloriDeCires...sincer imi pare rau ca trebuie sa treci prin toate aceste incercari...e frustrant sa vezi cum nu poti face nimic pentru copilul tau si sa auzi din partea unor asistente ca este ceva normal si de asteptat ca Maria sa se imbolnaveasca de viroza...parca am fi la piata nu intr-un spital...
Cred ca ceea ce simti este un fel de furie amestecata cu o tristate imensa....dar Dumnezeu te intareste si vei trece cu bine si peste acesta incercare...
Ma rog ca Maria sa treaca peste toate cu bine si sa ajunga cat mai repede langa mamica ei acolo unde-i este locul...va veni si momentul asta cat de curand si toate celelate vor deveni doar niste triste amintiri...

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Flori de cires, sper ca minunata Marie a reusit sa treaca cu bine si peste viroza si veti sarbatori cat de curand venirea ei acasa!

Andra, ma bucur de vestile bune despre Adrian! Ti-am spus eu ca trebuie sa ai incredere in el! Iar gimnastica asta chiar ii prinde bine!
Sa-i faci poze lui Alex cand mai are tentative de a face pe bebelusul,sa vedem si noi! Trebuie sa fie un scump!

Papa, un ura mare pentru Soficu-scumpicu!



Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Nu Anna, nu e bine Maria! Starea ei este mult mai inrautatita de ieri pana azi.Mi s-a spus ca in general fata de restul copiilor care s-au imbolnavit nu prezinta simptome mai agaravante dar din pacate nu e in faza de ameliorare a simptomatologiei virozei. Tuseste rau si are secretii nazale care ii sunt aspirate. N-a facut crize de apnee si sper sa nici nu faca.Ii da combinat antibiotic Gentamicina cu o cefalosporina cred si ii mai administreaza hidrocortizon.
Mai mult, o simt foarte trista si suparata iar eu neputincioasa in fata situatiei.
Pe langa asta, n-a fost zi in care personalul medical de acolo, de la medic pana la asistente sa nu imi reproseze:"vedeti, v-am avertizat sa o luati de aici ca se va imbolnavi"
Adica imi mai introduc si sentimentul de vinovatie pt boala Mariei cu toate ca am explicat clar ca degeaba o transfera la Oradea ca cei de aici tipa ca ei nu pot plimba tot la 3 zile un copil pematur la Cluj.
Pe de alta parte cei din Cluj nu externeaza un prematur mai repede de a avea 2500 gr iar cei din Oradea refuzau sa ne incredinteze copilul sa il transportam cu masina noastra atata timp cat ea inca era nevoita sa ramana internata in spital.Evident nici ambulantele nu erau disponibile la 3 zile pt transportul Mariei la Cluj si inapoi.
Si iata-ne prinsi intre cele doua spitale, cu Maria care nu poate fi externata decat daca face 2500 gr, care trebuie controlata la 3 zile la ochi in Cluj ca in Oradea n-are cine...si tot noi vinovati ca Maria primeste viroza in spital sub ochii lor!

Nu stiu cat am fost de explicita, dar chiar sunt suparata pe sistemul asta cretin din Ro in care se arunca pisica de la unul la altul iar noi parintii innebuniti ba ca nu stim unde sa ducem copilul ca sa fie controlat la timp, ba ca e in pericol sa se imbolnaveasca chiar in spital, s.a.m.d

Abia astept sa se vindece si o iau acasa pe orice risc.Ca nu mai pot!

Mergi la inceput