Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-6

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns try spune:

Cand vorbiti de stat in fundulet va referiti la varsta corectata sau la varsta reala? Ca si eu mi-am facut probleme ca adrian avea 7 luni si nu dadea nici u nsemn ca ar fi capabil sa stea in fund singur prea devreme. Cadea la fiecare 2-3-5 secunde. Cel mai mult il tinea 45 de secunde. Cand intr-o zi, asa pe nepregatite, la 7 lun isi-o sapt. a stat in fund si cate 15 minute fara sa cada. De atunc ista singur in fundulet, insa nu rezista totusi mult. E adevarat ca se si intinde dupa una alta si automat se dezechilibreaza, dar iei am fost iar la evaluarea motorie si si pare ca muschii lui sunt mai slabuti decat la un copil de vartsa lui. Inca nu reuseste bine sa se intoarca de pe spate pe burta (se blocheaza in manuta si trebuie sa-l ajut eu), se dezechilibreaza usor din statul in fund, per total asistentle mi-au spus sa-i exerzes muchii abdominali, cei laterali, sa-l pun mai mult pe burta, sa insist cu statul in fundulet. Acum avem 8 luni corectate.
L-au masurat si mi-au zis ca are 69 cm ceea ce m-a mirat teribil pt ca in urma cu nici o sapt. il masurasem si avea 66, iar in ultimele 2 luni jumate a crescut f. putin. M-am bucurat, dar acasa seara la baita l-am masurat eu din nou si are doar 67cm, s-au pacalit taniile-alea la masuratoare. Era prea frumos sa fie adevarat.
Dar inca o data vin si spun, asta sa fie baiul.

Avem 5 dintisori si al saselea sta sa iasa in orice moment. Avem incisivii laterali de sus care au iesit foarte in unghi cu incisivii centrali, mai ales incisivul din stanga e cam la 55-60 de grade in unghi fatza de incisivul central. Deci suntem un pic stranbi la dintisori. Dar am o nelamurire: incisiii laterali de sus (au dat inaintea incisivilor centrali) sunt un pic colorati inchis la culoare ca si cand ar avea un praf fin de piatra pe ei. Iar cel care e stranb mai mult are si-un punct gri spre varf ca si cand ar avea o mica-micutza cariuta. Nu-mi dau seama daca e vorba de o mica gaurica in dinte in care a intrat aceasta depunere gri sau e vorba chiar de-o cariuta. Stiu ca la unii copii pot iesii dintii direct cu cariute.
Nu-mi dau seama de la ce sa fie depunerea asta gri, numai pe incisivii laterali de sus. Si alex a avut o perioada acum cateva luni cand facuse asa ca o umbra pe dintisori, usoara e adevarat, dar era ca si cand ar fi fost suflati cu o foarte fina pulbere de culoare gri deschis (asemenea noua cand bem vin rosu inchis si dintii capata o umbra visinie). La adrian insa pare mai inchisa chiar decat a avut-o alex.
Sa fie vreun fel de mancare pe care i-o dau si care-i produce aceasta depunere? De ce numai pe dintisorii aia doi si nu pe toti asa cum a fost la alex (la alex s-a reglat dupa vreo doua luni, nu stiu de la ce-a fost).

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Deci...lucrurile stau asa:
Bble meu s-a nascut 2400 gr la 33 sapt acum are 6770gr..mananca dupa aproximatia mea in jur 700 ml pe zi...de fapt nu stiu daca e corect sa scriu ml pentru ca papa si mancarica si in toal e cam 700 gr..ml pe zi..
el a crescut destul de bine in primele luni si de aceea am ajuns la acesta greutate pentru in ultimele luni a crescut doar cate 300...400 gr pe luna...
Eu cand vb despre statul in fundulet ma refer la varsta cronologica si nu cea corectata pentru ca pe mine toti medicii pe aici prin Cluj m-au descurajat in ceea ce priveste varsta corectata...nici dr de familie nici ce neurolog nu tin cont de varsta corectata...asa ca nu stiu ce sa mai cred...de aceea dr de familie si neurologul i-au prescris B complex si calciu tocmai pentru "retardul" pe care ei il considera ca il are in dezvoltare dpdv motor...
Multumesc tuturor pt raspunsuri si va doresc sanatate maxima si sa cresteti mari!!!

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aaka spune:

Si eu am o fetita care s-a nascut prematur. S-a nascut la 36 de saptamani cu greutate de 3,197 g si lungime de 45 cm. Acum are un anisor si cantareste aprox 11 kg.Nimeni nu ar zice ca s-a nascut preamtur insa nu a stiut sa suga si nici pana in ziua de azi nu a invatat sa traga cu putere din sticla de lapte.Doar din cele de avent cu ventilatie poate sa traga insa nu se prea omoara dupa laptic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Buna fetelor. Sunt ingrijorata din cauza lui Dominic. Are cam o saptamana jumate doua chiar de cind seara se manifesta total diferit fata de peste zi; adica incepand cu ora 18.30 sau 20.30 incepe sa plinga fara sa se opreasca circa 1 h si jumatate, pana raguseste aproape, nu face febra, si vomita. Abia dupa ce vomita se recoreste si se linisteste. Am fost la dr si a zis ca are otita dar stau eu si ma gindesc atita asta se manifesta cu program? si daca are otita ( o inflamatie, nu? ) dece nu face febra dece nu plinge toata ziua....????? Am luat reteta de la medic: paracetamol suspensie ( dar nu face febra ), ampicilina de 125 mg, otis picaturi locale si fenobarbital, cite 1 tb seara. Bineinteles ca le-a vomat pe toate si ca apoi s-a linistit. Dr zicea sa mai pun ceva rosu pe el ca e deocheat. Nu mai stiu ce sa spun, pe cine sa cred, nu mai stiu ce sa fac. Am zis ca dupa botez poate se linisteste si el ( am gandit ca poate se manifesta asa ca cere botezul, increstinarea ) dar de unde si dupa botez a continuat spectacolul in fiece seara. Ma da peste cap total. Simt ca o iau razna. Ma simt sleita de puteri si terminata psihic. Ma doare sufletul cand il vad cum plinge asa. Dati-mi va rog un sfat.
Ce m-am bucurat totusi a fost faptul ca a remarcat dr ca este tare bine ingrijit si dezvoltat pentru varsta care o are mai ales ca este prematur. Acum are 3 luni si 1 saptamana, 4900 gr si cam 52-53 cm.
Sanatate la bbii vostri si sa ne auzim cu bine.

loleka de www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">http://www.onetruemedia.com/otm_site/start Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Am postat citeva fotografii de la botezul lui Dominic. Sper sa va placa.

loleka de www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">http://www.onetruemedia.com/otm_site/start Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

cine ti-a spus ca e otota medicul de familie sau ORL-istul, ca e posibil sa fie otita si fara febra si durere exacat asa ne-am pacalit si noi la 2 ani cand aam ajuns la medic era deja infectatat bine bine!

nu stiu sa zic dece plange asa cu program, dar parca fenobarbital e pre mult pt un bb asa de mic, paracetamolul se da si doar pt calmarea durerii!

multa sanatate imi parerau ca nu te pot ajuta mai mult!

multa sanatate!

fa-i masaj seara dupa baita si daca se poate chiar si dimineata la trezire cand il schimbi, poate il linisteste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Multumesc pentru sfaturi. Am fost la urgente copii si l-a consultat pediatra care era de garda aseara. Eu totusi am inceput sa-i dau otis-ul cite 1 pic x 3/zi si sa vad cum se manifesta si in seara asta. Pentru faptul ca si vomita seara ma gindesc ca este prea incarcata masa swi atunci nu ii mai dau cereale ci lapte simplu si acum astept reactia lui. Oricum mananca putin fata de cum era la o masa cu cereale. Ii placeau si manca cate 120 ml/ masa. Lapte simplu acum roade cam 80-90 ml/masa. Ne rugam la Dumnezeu sa fie bine!
Sanatate la bbii!

loleka de www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">http://www.onetruemedia.com/otm_site/start Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loleka spune:

Si apropo de masaj ii fac seara dupa baita dar urla de trezeste tot cartierul! Nu am idee dece nu ii place!

loleka de www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">http://www.onetruemedia.com/otm_site/start Dominic Andrei-02.03.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

poate nu ii place pozitia in care il ti, nu stiu cesa zic, dar ai putea prin al tine in brate si al mangaia usor pe spate si sa ii faci cate putin pana vezi ca incepe maraiala si sa maresti treptat timpul afecta masajului!

te intreb coprocultura i-ai facut sa nu aibe ceva la burtica si asta sa il faca agitat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Loleka, la doar 3 luni tu ii dai cereale in laptic? Unde mai pui ca e si prematur deci practic el corectat e mai mic de 3 luni. Nu stiu insa cat de mare e prematuritatea. Cat are Dominic acum corectat?
Mi se pare ca ai inceput prea devreme sa-i dai altceva pe langa lapte. Oricat ne-ar fi dorinta de mare sa-i ajutam sa creasca mai repede, nu trebuie sa grabim evolutia lor, unele lucruri trebuie facute incet si bine, ia-o ca pe un sfat venit din inima, nu cap e o dojana.
Nu stiu daca cerealele sunt motivul pt care plange el seara, insa la otita nu plange copilul cu program. Mai degraba as zice ca-s colicii sau gazutele de vina. Adrian facea acest program noaptea si nu putea sa manace, sa faca nimic (sa suga, sa doarma etc) pana cand nu facea kk, abia atunci se linistea. Daca ar fi fost otita ar fi trebuit ca durerea sa se manifeste constant sau repetitiv, dar nu doar o data pe zi seara.
Dar as fi mai reticenta la sfaturile sau deciziile unui medic care-mi spune ca bebelusul e deocheat si sa pun ceva rosu pe el. Te-ai dus la medic nu la soacra, nu?
Mie se pare iarasi aiurea ca ti-a prescris o intreaga reteta fara sa stie insa ce are copilul, iar asta e un motiv foarte serios sa dai copilului medicamentele respective.

Flavia, tocmai de-aia mi se pare mie important sa tin cont de varsta corectata, cel putin pana face un an de zile (caci prematuritatea noastra nu e foarte mare: 1,5 luni) pt ca una e sa stea copilul in fund la 7 luni si alta e sa stea in fund la 8,5 luni. Daca zici ca bb sta in fund singur, nesprijinit la 7 luni e absolut normal, deci n utrebuie sa faci nimic in plus. Pe cand daca copilul ajunge sa stea in fund la 8,5 luni asta inseaman ca el clar are un retar si actionezi in consecinta (faci exercitii, fizioterapie etc).
Deci copilul poate sa se dezvolte absolut normal pentru varsta corectata si daca tu iei in considerare varta reala el sigur apare cu retard. Medicii probabil ca vor sa te ajute sa gandesti mai repede in termeni de normalitate si sa impulsioneze dezvoltarea bebelusului pentru a-l ajuta sa recupereze mai repede diferenta de prematuritate. Nimic rau in asta, insa ai grija sa nu fie prea mult pentru bebelus, sa nu fie obositor pentru el, adica sa cerem mai multde la el decat paote da.

In legatura cu intarzierea noastra eu imi fac un pic de pobleme pt ca el e intarziat si fatza de varsta corectata. Corectat, adrian are 8 luni (9,5 reale) si el e mai in urma decat un bebelus de 8 luni. Deci la diferenta de prematuritate noi mai adaugam si o intarziere suplimentara. Problemele mi le fac pt ca nu stiu daca aceasta intarziere suplimentara se datoreaza anemiei severe cu care el s-a luptat in primele luni de viata, daca se datoreaza bolii pe care o are (adica daca e specific copiilor cu DBA) sau daca Adrian e un copil putr si simplu mai lenes decat altii.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput