Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-6

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns try spune:

A fost bine Ignatica. Are hemoglobina si mai mare decat acum 5 sapt. cand avea 10,5. A ajuns la 11,2 ceea ce e perfect normal.

Doctorii sunt un pic uimiti caci la cum a debutat boala la el, inca dinainte sa se nasca, parea a fi un caz care cerea transfuzii de sange toata viata. Majoritatea copiilor nascuti cu boala asta si care au manifestari inca din sarcina sau care se nasc prematur din cauza ca devin anemici necesita transfuzii de sange de la nastere sau sunt tinuti pe steroizi (tratamentul alternativ transfuziilor).
Din fericire, Adrian dupa 2,5 luni de la nastere a incetat brusc sa mai aiba nevoie de transfuzii ceea ce-l face un caz atipic. Medicii au zis ca spera sa invete din cazul lui cat mai mult, ca e tipul de caz care poate oferi raspunsuri importante la multele intrebari inca neraspunse legate de DBA. Ce anume e diferit in conditia lui Adrian care l-a facut pe el sa depaseasca singur aceasta anemie care parea a fi nerezolvabila? De ce el a putut si altii nu pot?
Mi-ar placea sa poata sa le ofere ceva raspunsuri medicilor si sa ajute astfel si alti copii, oameni care sufera de aceata boala, insa nu vreau sa i se faca zeci de teste doar de dragul cercetarii.

Deci a fost o zi buna pentru noi. Avem 7500g la 7,5 luni ceea ce e foarte bine luand in considerare inaltimea lui. Cu inaltimea stam prost: doar 65 cm (fatza de media de 70 cm). Dar incerc sa ma obisnuiesc cu ideea ca va fi mai mic de statura prin natura bolii pe care-o are. E destul de dificil pentru ca inaintea lui l-am avut pe alex care a fost la polul opus: foarte inalt pentru varsta lui (alex a avut undeva in jur de 80 cm la 8 luni) si ca urmare sunt obisnuita cu alte staturi la bebelusi. Dar asta sa fie baiul nostru si sa dea Domnul ca Adrian sa ramana cat mai mult timp in starea asta de bine.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

try, ma bucur ca Adrian este bine, ti-am zis noi ca este un luptator si va invinge
Si stai linistita ca o sa creasca el in inaltime, ai sa vezi cat de inalt o sa fie

_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Am uitat sa va zic ca si noi ne laudam cu doi dintisori

_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Doamne Try ce vesti bune, ma bucur atat de mult ca analizele au iesit bine. Sa dea Domnul sa o tina tot asa hemoglobina lui Adrienutzu si sa nu mai aiba nevoie de transfuzii. E bine ca e un caz atipic in sens pozitiv ;poate medicii il vor " analiza" de la distanta si nu vor aplica zeci de teste pe el.
Si ca greutate mi se pare super, se vede oricum si din poze ca nu sunt probleme la capitolul asta. Despre inaltime ce pot spune, si David e mai mic decat norma, la toate masuratorile a fost cu 2-3 cm in urma, eu cred ca va fi josutz ca si tatal lui( cum zice sotul meu care e basarabean). Cum spuneai si tu, asta sa fie baiul. Si pana la urma nu stim ce se va intampla in adolescenta, cand unii cresc de nu ii mai opreste nimeni.

Mi-ka felicitari pentru iepurasi.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Sinziana,Mi-Ka, felicitari pentru dintisori!! La mai multi!

try felicitari lui Adrian! Va urez sa nu mai aveti probleme nici de acum incolo! Cred ca nici Vladut al meu nu era mai inalt la 8 luni. Recupereaza el inaltimea pina la 2 ani.

Ignatica ce mai face David? Mai ia antibiotice? Eu iti urez sa isi fi revenit complet si sa nu mai aveti probleme!


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

ne laudam si noi cu o gura completa si doi dinti Catrina e aia de e "toata acasa". Sof abia incepe:))
felicitari la dintosi
Bravo try si felicitari Adrienutu



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

in primulr rand as vrea sa il velicit pe cel/cea care a ales titlul acestui subiect ff inspirat!

e prima data cand postez aici fiind destul de noua prin zona!

Vladut s-a nascut la 34 de saptamani implinite intrat in 35 de saptamani de fapt in prima zi a saptamanii 35,(5 nov 2003) nu a fost o sarcina usoara - in urma tratamentului facut in cele 10 saptamani de internare in spital a reusit sa ajunga la 2.700 grame si 45 de centimetri, nascut cu cezariana!

Nici pe noi problemele nu ne-au ocolit, de fapt am inceput cu ele chiar din prima luna, am sa le eunmar ca ar insemna sa scriu prea mult dac avoi intra in detalii!

- la o luna si jumatate o forma destul de urata de enterocolita
- la 3 luni epistotomus + crize de afect
- la 4 luni epistotomus+ convulsie
- la 7 luni traumatism craniocerbral parietal stanga (a cazut de pe cantar), la tomografie s-a vazut o fisuta ff mica.

- la 9 luni enterocolita sanghinolenta cu internare 1 saptaman in spital!

Dupa acest episod lucrurile s-au mai linistit si i-an mers ff bine, de la un an si 10 luni l-am dus la cresa, iar acum e ditamai baietelul de 3 ani si 7 luni!

De cand s-a nascut si pana in ziua de azi in fiecare seara ii fac masaj, ceea ce l-a ajutat sa se recupereze ff bine, nu avem prob cu ochisorii desi a stat si la oxigen!
Acum are 99 cm si 16 kg, merge la gradi si ii merge ff bine!

Asa ca mamici cu bb-ii prematuri, care s-au nascut cu probleme aveti radare timpul e cel mai bun medicament in toate, si pe noi ne-a ajutat ff mult tratamentul homeopat!

la 2.6 ani a facut iar o enterocolita ff urata am plecat din spital cu el mai bolnav decat m-am dus, iar in cele din urma am ajuns la usa medicului homeopat care mi-a pus copilul pe picioare!

ce sa va zic ca acum un am nu voia sa manance nu voia lapte suc de fructe si nu avea inca 12 kg!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

anca vlad, bine ai venit in clubul nostru
Pupici mici la Vladut

sirimie, de pestisor nu ne mai spui nimic?



_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Mi-ka multumim de intrebari
Vladut e bine, e un smecher dar nu vrea sa vorbeasca desi alti copii de virsta lui spun propozitii corect . Nu mai face nimic bun fara munca de convingere, numai nazbitii. Si are o tuse care nu mai trece, ne-a zis un doctor ca e astm tusiv si ia Singulair, eu tot mai sper ca la un moment dat sa nu mai tuseasca deloc. Nu tuseste mult, doar putin dimineata, dar tot nu trece


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

sirimie de 3 luni nu mai luam antibiotic, urmatoarea urocultura o facem cand David va implini un an si apoi daca ni se pare ceva suspect ( febra sau plans la urinare). Pana acum totul pare in regula, nu am avut motive de ingrijorare. Multumim ca ati intrebat de noi.

Papadie felicitari Sofiei pentru primii iepurasi.

anca prin cate ati trecut cu Vladutz, nici nu vreau sa imi inchipui. Esti o mamica puternica si ai un baietel luptotor. Multa bafta la gradi lui Vlad si mamicii spor la crescut Vladutzu.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput