Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-6

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns try spune:

Flori de cires, ne pare rau ca ati trecut prin conjunctivita asta, a facut si adrian al meu, dar o forma usoara care cu picaturele a trecut in mai putin de 3 zile. Dar stiu ca poate fi foarte pacatoasa daca faci o forma mai complicata.
Dar una peste alta ma bucur ca suneti bine cu totii si ca Maria are o evolutie foarte buna. Asa e, recuperarea o faceti in timp. Eu spre ex., desi adrian are aproape 7 luni corectate si prematuritatea noastra nu a fost foarte mare, tot varsta corectata i-o spun cand ma intreaba cineva cat are. Probabil ca in jur de 1 an o sa trec pe varsta reala, dar pt. mine adrian are 6,5 luni, nu 8.

Stefan, tine-ne si pe noi la curent cu ce spune un al doilea medic referitor la alex.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

stefanalex ce APGAR a avut baietelul? Din cite spui tu trebuie schimbat doctorul, nu e bine sa ii dea suc de fructe la 1 luna si jumatate. Baietelul meu a fost nascut la 35 de saptamini si nu am avut nici o problema cu el, nici neurologica nici de alt fel.

Flori de cires multumim pentru vesti! Felicitari pentru vastile bune, sa nu fie nimic cu stomacelul Mariei si sa va faceti repede mari


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Flori de Cires, multumim pentru vesti! E frumoasa foc Maria!

Eu as mai astepta cu cerealele.
Sper sa gasiti un laptic bun pentru Maria.

Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

Flori de Cires Maria e o dulcica si o frumusica foc . Sa-i dea Dumnezeu sanatate ca a trecut saracuta prin asa de multe si voua la fel sa va puteti bucura de o asa minune. Cand am citit articolul din ziar, aproape mi-au dat lacrimile...

Sirimie, tot am vrut sa-ti spun de ceva vreme ca Vladut e un pestisor de' al meu, nascut la aceeasi data cu mine

try, cum stati cu dintisorii? Mai aveti dureri? La noi ... inca nimic la orizont

_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Azi am aflat si rezultatele testului de sange pt boala de care-l suspecta dr pe Adrian si a iesit pozitiv: are Diamond Blackfan Anemia (DBA). De ce mi-a fost frica n-am scapat.
Sa vedem de unde-o apucam acuma
Azi avea hemoglobina 105.

Mi-ka cu dintisorii stam asa si-asa, cand are dureri, cand il lasa si cand il lasa se vede imediat in somnul de noaptea: se trezeste doar o data. Altfel, daca-l dor gigiile, se trezeste si de 5 ori. Inca nu se vede la orizont vreunul, desi parca zici ca i-ar da direct caninii de sus, asa simt la deget.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Andra, ! Nu imi vine sa cred! E sigur! Dragul nostru Adrian, vitejelul nostru sa aiba aceasta boala rara!
Imi pare tare rau si sunt cu tot sufletul alaturi de tine!
Poate totusi e o forma mai usoara (nivelul hemoglobinei nu este asa de mic)!
sa ii dea Dumnezeu multa sanatate!
va pupam cu drag!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Anna, analizele astea de sange care i s-au facut si au durat mult (pt ca nu se fac decat in USA doar in anumite locatii) sunt doua: una prin care se masoara nivelul unei enzime ADA (sunt niste prescurtari) si daca nivelul este ridicat inseamna ca e vorba de DBA. Mi-a explicat dr. ca se poate pune diagnosticul si numai privind simptomele pe care le are: anemie, VSD, defect la degetel si hipospadias. Fiecare in parte pot fi avea o serie de alte cauze, dar cand sunt impreuna e indubitabil DBA. Testul asta nou care a fost facut in State a fost mai mult pt confirmarea ipotezei. Enzima asta prezinta nivel ridicat numai in foarte putine situatii si cand e vorba de anemie si restul e clar ca e vorba de DBA.
Cel de-al doilea rezultat de sange inca nu a sosit si doar in 25% din cazuri iese pozitiv, dar daca iese negativ nu inseamna ca boala nu e prezenta.
Deci testul elocvent a fost cel cu enzima.
Motivul? ori unul din noi este purtator, dar fara simptome (ceea ce eu nu cred), ori s-a intamplat ceva in timpul fecundarii si divizarii primelor celule care au determinat aparitia acestei boli. Iarasi mama natura, ea le face si desface.

Nu-mi ramane decat sa sper ca nu va deveni anemic din nou sau ca episoadele sa fie usoare si de scurta durata. Nu-mi poate spune nimeni cand e posibil sa apara un nou episod anemic sau daca mai apare. Se pare ca 10-15% din cazuri nu mai necesita transfuzii de sange dupa ce-au depasit stadiul asta asa cum a depasit si adrian faza cu anemia acum 5 luni. Sper din tot sufletul sa fie din cei 10-15%.
O sa aflu mai multe sapt. viitoare cand dr. vrea sa aiba o intrevedere cu amandoi (eu si sotul) sa discutam pe larg toate implicatiile.
Dar cand mi-am dat seama de ce vorveste si de rezultatul testului am simtit cum ma teleportez din nou in momentele de asta toamna. Eram aproape convinsa ca nu e DBA dupa ce-am vazut cat de bine i se mentine hemoglobina.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

quote:
Originally posted by Mi-Ka

Sirimie, tot am vrut sa-ti spun de ceva vreme ca Vladut e un pestisor de' al meu, nascut la aceeasi data cu mine

_
Printesa noastra,Alexia



E un smecher, si e innebunit dupa apa, si incapatinat. Cred ca de la asta i se trage

try imi pare tare rau pentru diagnostic. Sa fiti intre cei putini care nu au probleme, mai ales ca acum se dezvolta normal. Multa sanatate la voi acolo!



Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:


E un smecher, si e innebunit dupa apa, si incapatinat. Cred ca de la asta i se trage
[/quote]

Cunoastem


_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

try, Adrian este un puiut puternic si eu sunt sigura ca se incadreaza intre cei 10-15 %...ai incredere in Doamne-Doamne si o sa fie foarte bine.
Un pupicut dulce si apasat pentru Adrian

_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput