Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-6

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

azi am fost la consultul neurologic cu Maria.A trecut cu bine si acest prag.I-a testat o multime de reflexe specifice unui copil nascut la termen care are acum 2 saptamani varsta corectata.
Mi-a vorbit apoi de faptul ca Maria va trebui sa recupereze aceste 3 luni jumate de viata extrauterina pana cand va implini un an.Practic din a doua jumatate a primului an de viata, trebuie sa recupereze treptat pana la cca 12 luni varsta reala.In tot acest timp urmeaza sa fie consultata din 2 in 2 luni pt evaluarea evolutiei ei.
Mi-a vorbit apoi de pericolul convulsiilor febrile in cazul in care ajunge sa se imbolnaveasca si sa faca temperatura. Eu oricum sunt panicara la o simpla subfebrilitate a copilului daramite cand vad ca trece de 38.Si ca atare pe langa antitermice mi-a spus ca in loc de fenobarbital sa ii dau intrarectal diazepam - in cantitatea adecvata pt kg ei in scop profilactic, pt a nu ajunge la o situatie de genul celei descrise.
Medicul, dr Cristea de la neurologie pediatrica, a avut rabdarea sa ne raspunda la toate intrebarile cu calm si cu detalii pregatindu-ma si pt cazul in care voi fi nevoita sa fac fizioterapie si kinetoterapie cu Maria.
Mi-a spus si ca dimensiunile ventriculilor sunt in parametrii normali si nu reprezinta nici un motiv de ingrijorare.

Acu au mai ramas emotiile cu ochisorii speram insa sa trecem si acest hop fara sa fie necesara nici o operatie.Luni vom sti mai exact dupa controlul oftalmo.

Flavia, Maria e internata la neonatologie - prematuri, la dna dr Marc iar doamnele care o consulta la ochisori sunt dr Stefanut si dr Tzilu de la clinica de oftalmologie. Toti mi s-au parut profesionisti si mi-au dat liniste in toate problemele pe care le-am discutat cu dansii.

Oricum, ii multumesc lui Dumnezeu pt miracolul pe care mi l-a daruit,fetita mea Maria.

ingerii sa va sarute si pe voi mamici de esente si pe puisorii vostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codritu spune:

FloriDeCires,felicitari pentru Maria cea luptatoare. Eu va citesc zilnic, dar nu pot sa scriu din cauza lui Petra care nu ma lasa nici la toaleta sa ma duc, asa ca intru noaptea tarziu si citesc, dar nu mai scriu.
Cred ca toti prematurii sunt niste luptatori, ma uit la Tudor si nu e nici o diferenta intre el si colegii lui de gradinita de aceeasi varsta. Acum il mai compar si cu Petra la aceeasi varsta si el a fost mai avansat decat e ea acum. Dupa ce am trecut de primele 3 luni cat a fost mai greu, si-a dat drumul si s-a dezvoltat foarte bine.
Va pup pe toate mamicile si bebelusii cei minunati.

Comorile lui mami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

flori de cires, sa nu-ti lipseasca din casa ceva contra temperaturii. Ai grija si de un alt factor care mie mi-au spus dr. ca e important: sa nu contacteze vreo infectie. La noi pericolul era de doua ori mai mare din 2 motive: VSD-ul (gaurica la inima) si prematuritatea. Cu cat cele doua au fost mai mari, cu atat pericolul in caz de infectie e mai mare. La noi cica nu mai e asa pericol acum pt. ca gaurica e f. mica si prematuritatea lui adrian n-a fost severa si n-a stat decat 3 zile la oxigen. Dr. de inima mi-a spus ca din cauza plamanilor insuficient dezvoltati la nastere, infectiile care ajung in sange la astfel de bebelusi prematuri presupun un tratament indelungat (3 saptamani) cu antibiotic intravenos. Si oare cine-si doreste intravenoase dupa ce-am trecut prin atatea cu prematurii nostri? Mare grija sa nu ia boli infectioase de la fratiorul ei. N usti uacum sa-ti dfau exemple de ce infecti ieste vorba (poate ne ajuta Anna), dar mi-a dat exemplul infectiilor din gura, nas, urechi care ajung mult mai usor in sange. Una di nele e sigur otita. Deci protejeaz-o i nacest sens, dar ai grija sa n ucazi ncii pe panta celalata a grijii excesive.
Trebuie feriti de infectii pana la 2 anisori.

Si legat de recuperarea prematuritatii, aici se spune ca trebuie recuperata diferenta pana la 2 anisori, nu pana la 1 an. Mai ales cand prematuritatea e severa, nu vad cum ar putea recupera micutii 3 luni pana la 1 an de zile.
La noi din pacate, nu suntem la zi cu dezvoltarea motorie nu de varsta reala (care e de aproape 5 luni jumate), ci e in urma fatza de varsta corectata care e de 4 luni.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanaoti spune:

FLORI DE CIRES
citim cu mare interes intamplarile minunatei tale MAria. SI vedem ce minuni extraordinare poate face Doamne Doamne! Vei vedea ca o sa fie bine, foarte bine. Mie imi era frica la fel de ceea ce ar putea contacta copiii mei (avem gemeni) si gandeam la fel despre sensibilitatea prematurilor. DAr in timp am vazut ca sunt muuuuuuuult mai rezistenti decat ii consideram noi. o perioada nu am primit pe nimeni la ei, imi era frica sa nu contacteze diverse infectii, apoi (dupa vreo 2 luni) i-am scos mereu afara. ii scoteam in fiecare zi si nu au avut nimic. Nu au avut nici o raceala sau altceva. I-am dus in fiecare DUminica si i-am impartasit si cred ca asta i-a ajutat mult.
SI noi am dus copiii la control periodic la MAternitatea unde i-am nascut. la primele controale nu au raspuns la toti itemii din testele neuro ( si le dadeau dupa varsta corectata), apoi uultima data au raspuns la toate. Cam la 1 an. Deci se poate recupera dezvoltarea neuro. Le-am facut masaj dupa cum ne-a aratat o d-na dr Kinetoterapeut specializata in problemele prematurilor si a fost bine.
Sunt sigura ca toti prematurii au sanse foarte mari de a recupera foarte bine toate aspectele dezvoltarii!
Felicitari pentru rabdarea si credinta pe care o aveti,
Otilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Voi dati copiilor supliment de fier? Flavia maria tu ii dai lui Alex?

Mie doctorul mi-a recomandat fier Haussmann pina la 1 an, picaturi in functie de greutate, dimineata si seara. Pentru ca bebelusii isi fac rezervele de fier in ultimele luni de sarcina, si prematurii nu au rezerve suficiente de fier. Daca au carente de fier pot fi anemici si pot sa nu aiba pofta de mincare sau sa aiba rezistenta scazuta la infectii.


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

sirimie nu ii dau fier...cred ca ar trebui sa ii dau ..am tot citit ca lipsa poftei de mancare poate fi si de la anemie...stiti cumva semne de anemie (fara sa-i fac analiza de sange)? chiar nu as vrea sa-l intep iar pe saracul bb...a facut atatea perfuzii ca mi-e mila sa-l mai intep...dar daca va trebui...
multumesc pentru "atentionare"...uitasem de fier...trebuie sa-l intreb pe medic...pupici!

mama de 2 bbei prematuri ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Andra, ai incredere in Adrian! E bine sa asculti de medici () dar uneori sunt prea rigizi asa ca tebuie sa fii mai optimist ca ei!
Din experienta poti sa-ti spun ca baietii mei au avut la un moment dat un salt de dezvoltare, practic de la o saptamana la alta asa ca nu trebuie sa te ingrijorezi daca Adrianutzu nu ainceput sa recupereze deficitul de varsta! Evident ca nu ii strica nici masajul nici gimnastica, din contra, cred ca toti bebelusii ar beneficia de ele!

In ceea ce priveste infectiile, cele mai de temut sunt cele cu virus sincitial respirator (in USA si Canada se face vaccin la prematurii mici) dar si alti virusi pot provoca bronsiolite ce pot evolua sever la ei! Siungurul lucru cu advarat eficient este prevenirea lor! Cum? Pai in primul rand evitarea aglomerarilor urbane din spatii inchise, a contactului apropiat cu persoane care pot fi bonave (cel mai bine ar fi ca doar membrii apropiati ai familiei sa intre in casa in primul an), laptele de mama ( la cele care au avut noroc sa il pastreze), vitamina C (Sirimie, mi-am adus aminte, da se elimina utrinar surplusul, tocmai din cauza asta, cand este in cantitate mare, precipita cu calciu in caile urinare si deteremina aparitita nisipului si a calculilor (mai ales la persoanele susceptibile)!
Apoi, bebelusul trebuie ferit de curent, vant puternic, ger si umezeala mare dar asta nu inseamana ca trebuie sa il infofolesti si sa ii acoperi gura cand iese la plimbare, din contra, contactul cu aerul "caleste" copilul il face mai rezistent!
CAm atat imi vine in minte deocamdata!

Flori de cires, numai spun ce bucurie mia produs mesajul tau! Minunata Marie mi-e la fel de draga ca proprii mei copii!
Multumesc de vesti si mai ales ca ai scris detaliat despre sfaturile utile date de neurolog! Uitasem sa va scriu de convulsiile febrile (apropo,apar si la copii fara nici o problema, cand temperatura dpaseste 39 de grade)!
E foarte important sa o priviti pe minunata Marie ca un copil sanatos si care se va dezvolta normal ( pentru ca asa este)! Grija exagerata poate fi la fel de daunatoare ca nepasarea!
Aveti incredere in ea, de asta are nevoie cel mai mult!

Si daca tot am ajuns aici vroiam sa va intreb, nu vi se pare ca prematurii nostri sunt mai independenti decat cei nascuti la termen?

Flavia Maria, prematurii au in general nevoie de suplimentare cu fier, mai ales in primele 3-5 luni dev iatza! Pe de alta parte, toate formulele au un continut spulimewntar defier comparabil cu laptele matern, acesta trebuie luat in calcul atunci cand se decide administrarea de fier!
Anemia, Andra iti poate spune cel mai bine cum se manifesta practi, nici eu nu puteam sa-mi dau seama de severitatea ei la baietii mei!

Arcuirea ar putea fi consecinta unui reflux gastroesofagian!
SI da, un consult neurologic pediatric (daca nu ai facut deja) nu strica niciodata! Mai bine sa previii decat sa tratezi!
Sanatate!
!





Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Try,medicul neurolog spunea ca recuperarea incepe sa devina accelerata in a doua jumatate a primului an de viata deci nu te nelinisti.O sa fie bine, incearca sa ai rabdare. Uite, sunt aici mamici care ne-au exemplificat cum copilasii lor prematuri au reusit sa ii ajunga pe ceilalti copilasi nascuti la termen.
Si nu stiu de ce, dar multi copii prematuri, au capacitati intelectuale sau de alta natura, paranormala as spune,mult superioare, fata de ceilalti copii.Cunosc deja cateva cazuri si cred ca sunt copii speciali, independenti, da Anna, care au fost nevoiti sa isi dezvolte celelalte capacitati pe care noi nu le folosim dar de care stim ca exista.

Codritu, intr-adevar sunt luptatori.Eu ma uit la Maria si ma intreb de multe ori de unde isi trage puterea aceasta. La Doamne Doamne se afla raspunsul!

Nanaoti, credinta e foarte importanta dar Doamne, greu mi-e incercata uneori.Pesemne e o lectie pe care trebuie sa o invat uitandu-ma la minunea mea de 2070 gr (azi atat avea). Ma gandeam cum, cu Maria in burtica, la 4 luni, am mers azi vara la manastirile din Moldova.Stii, am avut o senzatie -ca m-a indemnat ea, Maria,sa merg acolo si sa pun de pomelnice la 10 manastiri pt sanatatea ei si a familiei mele.

Flavia, si Maria ia Fe Hausmann 2 pic/zi.Mi-aduc aminte ca si baietelului meu i-au dat cand era in primul an de viata si mai apoi dupa ce a facut o otomastoidita urata care i-a slabit organismul.In principiu, anemia da culoare palida fetei,tegumentelor, dar cred ca doar o analiza de sange poate fi elocventa in acest caz.
Sa nu uit: neurologul a recomandat si complexul de vit B in cure de cate 3 sapt/luna o perioada destul de lunga.Si a mai zis si de administrarea de acid folic.

Anna, ai o caldura teribila cu care ne incalzesti sufletele aici pe forum.Razbate....E o rara calitate si cred ca multe te-am simtit in acest fel.Stiu ca nimic nu e intamplator dar mereu ma minunez de situatiile cand constat acest lucru. Si cel mai mult ma minunez cand intalnesc persoane ca tine si ca mamicile de pe acest forum care iti ofera un sprijin, caldura si afectiunea lor complet dezinteresata.Cred ca asta inseamna sa fii de fapt om in ipostazele lui de mama, prietena, femeie....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

ce vesti minunate despre Maria, ma bucura nespusa cand aud cat de bine este si cum trece ea usor usor peste toate obstacolele.
bravo tie Marie!!! ai sa ai o viata de succes.

in USA se dau 2 ani pt diferentele varsta reala vs. ajustata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina22 spune:

intru in fuga (si foarte rar la Esente, cu toate ca va urmaresc), dar trebuie sa va spun ca sunteti absolut minunate si, intr-adevar-FloriDeCires, ei sunt luptatori si sunt foarte speciali.
Andrei imi demonstreaza asta zilnic.
SANATATE SI NUMAI BINE!!!

cristina si nazdravanul Andrei (22.11.2002)

Mergi la inceput