Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-6

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

try, da' vad ca te trezesti noaptea, nu gluma...ziua cum rezisti?
, cate un pup pentru fiecare: Adrian, Alex si mamicuta lor

_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mi-Ka spune:

quote:
Originally posted by polux

Buna mamicute de esente tari.

Vrem si noi pe listuta. Noi ne-am nascut pe 13 iulie 2004 la 34 saptamani,adica in saptamana 34. Si am avut 1900g.

Pupam toate esentele tari.

Liliana

Poze noi

Poze 2

Poze cu maimutica mea

Poze 1



pe polux nu o trece nimeni pe listuta?
Polux, te asteptam mai des pe la noi

_
Printesa noastra,Alexia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Pana azi vad c-am rezistat, da' azi m-a pocnit o durere de cap de numa' numa'.
Sunt cal de cursa lunga de felul meu, genul de organism care resita in conditii vitrege fara sa carteasca mai ales daca am o motivatie puternica . Ce-mi da putere e cat de frumos o sa dorm eu dupa ce adrian o sa invete sa doarma mai multe ore legate (alex a renuntat sa se mai trezeasca noaptea la 8 luni) . Stiu ca nu tine o vesnicie, e vorba de cateva luni de zile, poate pana la un an. Copiii nu se trezesc in fiecare noapte si ne striga pana la 18 ani, nu?

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

quote:
Originally posted by try

. Stiu ca nu tine o vesnicie, e vorba de cateva luni de zile, poate pana la un an. Copiii nu se trezesc in fiecare noapte si ne striga pana la 18 ani, nu?




try, n-as vrea sa te descurajez prea tare, dar serban s-a trezit in fiecare noapte si ne-a strigat/a urlat/a dormit cu noi pana spre doi ani... dupa aia a mai rarit-o, dar n-a renuntat nici in ziua de azi (e adevarat ca acuma ne striga doar ca sa faca pipi, sau in somn...)

sanatate multa va dorim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Da, madalina, ai dreptate, se pot trezi pana la 2-3 ani, dar im ifac si eu curaj si ma uit la partea plina a paharului. Zic si io ca o semana cu frate-su si poate in cateva luni o sa doarma toata noaptea fara ajutorul meu.
Azi noapte cred ca s-a trezit de 8 ori, nu altceva. Uneori se trezea si dupa juma de ora sau doar dupa 15 minute dupa ce readormea. Pana la 3 dimineata deja avea 5 curse la activ. Sotul care sforaie de nu ma mai ia somnul si-uite-asa mai mult n-am dormit decat am dormit. In una din dati am ajuns la usa lui si deja tacuse/readormise (nu e prima data cand face asta). Asa ca dupa 3 noaptea am hotarat sa nu ma mai duc glont la el cum il aud ca plange, ci sa-i dau un pic de timp sa vad daca readoarme singur. Ma duc la el doar daca plange mai tare si simt ca nu sunt sanse sa readoarma si daca au trecut macar 2 ore de la ultimul supt (ca e clar ca trezirile sub 2 ore de la supt nu-s treziri de foame). Si uite-asa baiatu' mami a readormit singurel de 3 ori de la 3 pana la 8 dimineata. M-am mai dus odata la 6 sa-i dau sa manance si in rest a readormit singur. Asa ca de-acum o sa-i dau timp sa se gestioneze singurel si daca nu poate, atunci vine mami.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Io mi-s terminata cu somnul. De vreo 4-5 zile nu stiu ce-are adrian ca se trezeste foarte des si e destul de irascibil noaptea. Ziua doarme ok, il pun in patut asa ca pana acum si nu se impotriveste. Am ajuns la concluzia ca-l dor gingiutele, ca nu inteleg de ces-a schimbat dintr-o data.
Azi, la primul somn al lui adrian, m-am culcat si eu pe canapea la televizor si i-am spus lui alex sa ma inteleaga ca mi-e tare somn si sa ma las esa ma culc. Mititelul se juca ce se juca si venea sa ma pupe parinteste pe frunte si-mi zicea noapte buna.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

try La multi ani pentru Adrian cu ocazia celor 7 lunisoare "necorectate", ne scuzati de intarzierea de 2 zile.
In legatura cu somnul, poate fi gingiutza sau poate vrea cu mami noaptea ( asa mai face si David uneori), dar tu stii mai bine ca esti mamica mai experimentata ca mine. Ce frumos avea grija Alex de tine ca sa dormi.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Cred ca-s cumulate, si gingiuta, si conjunctivita (ca pana la urma am facut ceva la ochisori si ne-a dat dr. picaturi. Plus ca tuseste si pare sa aiba secretii mucoase pe gat. Si din motivul asta are somnul asa fragmentat noaptea. Am incercat si sa-l iau in pat cu mine, azi noapte mi-a fost mila de el cum tusea si l-am luat cu mine, dar la 12 a trebuit sa-l pun inapoi in patut ca nu-si gasea locul langa mine. Nu vroia nici la tzitiz, nici sa-l tin lipit de mine, in nici u nfel. Asa ca l-am infasat oarecum intr-o patura (ca sa-i tin manutele mai nelibere ca se sperie de ele, el dormind pe burta de regula) si asa mai furam cate-o ora de somn. Dar se trezea si la juma de ora si la 20 de minute uneori. Sunt chiauna. Ca in perioada dupa ce l-am nascut pe alex si ma ajunsese oboseala rau.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

try nu stiu ce sa iti spun, iti doresc multa putere si o noapte sau o zi mai linistita sa poti dormi cateva ore de refacere.

Fetelor eu nu stiu cum sa il mai fac pe David sa stea in fund. El poate sa stea dar nu vrea. Nu ii place sa stea locului si daca incerc sa il tin se ridica in picioare, eu il pun in fund, el in picioare si tot asa. Maine implineste 8 luni( 7 luni corectate) si nu mai pot intelege, cand va sta si el cateva minutele cuminte in fund?

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Ignatica draga, cum facem? Ti-l dau eu pe Gabriel al meu sau mi-l dai tu pe David? Ca vad ca parca sunt frati de cruce (au si aceeasi varsta corectata)!
Ioan e cuminte sta in funduletz cat de mult se poate, se intoarce se ridica pe manutze, In schimb Gabriel parca vrea direct in picioare sa stea, nu sta in funduletz (desi poate) decat nitel si numai cand vrea el, stie sa se intoarca si pe burta si de pe spate dar nu vrea...
Off, rasfatatul mamei drag!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput