Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-6

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sanziana27 spune:

Nu am mai scris tare de mult...am trecut prin tare multe, dar acum suntem bine! L-a suspectat pe Dragos de luxatie de sold, dar am facut radiografii si nu are, trebuie purtat mult in marsupiu si sa nu-l fortam cu mersul si sa nu-l pun in premergator.
A urmat apoi internare de urgenta 8 zile cu bronseolita! Doamne am crezut ca innebunesc, au urmat zile de cosmar pana si-a revenit, vesnic stresat, tresarea si nu se putea odihni!
Dar sunt cea mai fericita mama din lume pentru ca mi-a zis in spital Ma si cand am venit acasa vreo 3 nopti ma striga Me-me, se uita la mine si adormea linistit. Acum gata nu ma mai striga, dar imparte cu atata nonsalanta zambete ca mor de dragul lui. Si-a descoperit si limbuta si e numai cu ea afara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ameera spune:

Salutare! Eu am scris foarte putin aici si a trecut ceva vreme de atunci, probabil ca nu ne mai stiti... Voiam sa-mi ofer din nou ajutorul la traduceri, oricand e nevoie. Traducerile sunt o buna parte din activitatea mea si am experienta in domeniu... asa ca, daca pot fi de vreun folos, dati de veste.

Am citit cu bucurie ca Maria e acum acasa, vreau sa-i urez si eu Bun venit si multa santate in continuare!

Sanatate si toate cele bune tuturor!

Ameera si Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

try aveti niste copii minunati. V-am admirat in poze.

David s-a ridicat azi singur in funduletz. Eram atat de fericita incat as fi sunat pe toata lumea, dar m-am potolit si l-am anuntat numai pe tatic.

Ultimele analize de urina au iesit negative, deocamdata sunt mai linistita. Urmeaza o noua serie la sfarsitul acestei luni. Martie este prima luna fara antibiotic si am emotii.



Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Bravo ignatica pentru performanta. Noi de-abia acum incpem sa exersam statul in fund. Il tin cateva minute zilnic in fund, dar el nu e chip sa stea vreun pic, mai vrem nitel timp. Poate pe la sfarsitul celor 6 luni (corectate) sa stam sprijiniti.
Alex mi-a stat singur si fara sa cada in fund la 7 luni. Deci avem timp de exersat.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Ameera, multumim din suflet pentru oferta!
Sa stii ca o sa abuzam de ea pentru ca sunt multe lucruri extrem de utile pentru mamicile de pe DC care asteapta sa fie traduse pentru a avea o accesibilitate mai mare!
Noi ne-am apucata sa traducem deocamdata ghidul european de alimentatie a sugarului pe care il gasesti www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">aici!
Eu nu am reusit insa sa il downloadez!
Pana la capitolul 8 (inclusiv) traducem noi asa ca tu poti sa iei capitolul urmator (9)!
Nu trebuie sa traduci fiecare paragraf ci mai curand sa faci un rezumat al ideilor mai importante pentru mamici (nu traducem ghidul acesta pentru medici)!

Multumesc inca odata tuturor pentru sustinere! Sper sa reusim acest demers si sunt convinsa ca va fi extrem de util tuturor!


Igantica, un BRAVO din tot sufletul pentru viteazul David!
E o mare realizare de care ne bucuram cu toti, ami ales aici, la prematuri unde fiecare reusita a esentelor noastre reprezinta inca o victorie!

Sanziana, un mare din tot sufletul pentru Dragos! Bine ca totul s-a terminat cu bine!
Premergatorul nu se mai foloseste nici in Canada si nici in SUA! Pe langa pozitia vicioasa in care sta copilul si care poate sa se reflecte in tulburari ulterioare de mers este si periculos (au fost accidente grave cu copii care au cazut pe scari in premergatoare)!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Asa-i aici premergatoarele (daca le mai pot numi asa), sunt fixe, adica nu au roti, insa gasesti tot felul de chestii cu chilotel in care sa pui copilul cand e capabil sa se autosustina si cu jucarii de jur imprejur. Dar aici accidentele de genul cazut pe scari au rata mare pt. ca majoritatea oamenilor stau la casa si de cele mai multe ori casa e cu etaj sau are subsol locuibil, deci exista scari peste tot.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodicag spune:

N-am mai scris pe-aici de muuuuult! mai exact de cand eram insarcinata cu Aimee. Am nascut-o la 28 de saptamani. Am stat in maternitate 3 luni pana a facut 2.500 kg (s-a nascut cu 1.150 kg si 36 cm). A fost foarte greu, cu crize de apnee, probleme cu sistemul digestiv nedezvoltat, pauze de alimentatie, perfuzii si alte probleme de genul asta. Acum Aimee are 2 ani si 3 luni. E cel mai dulce copil pe care l-am vazut (si nu cred ca ma laud). A inceput sa vorbeasca la 1,5 ani si de atunci nu mai tace. A avut un retard neuro-motor. S-a intors de pe o parte pe alta abia la 9 luni, a stat in funduletz abia la 1,2 ani si de mers a inceput sa mearga singurica abia la 1,10 luni. Toti medici ne-au spus ca pe langa faptul ca este o luptatoare, ingrijirea si dragostea de care a avut parte au ajutat-o enorm. Apropos Flori de cires - prematurii au nevoie de foarte multa dragoste ca sa se dezvolte. Si noi am alintat-o pe Aimee de cand am adus-o acasa, acum ne e mai greu fiindca e foarte incapatanata, dar cu povesti si explicatii (fara acestea nu accepta nimic) reusim sa ne intelegem. Reminiscentele prematuritatii la ea sunt urmele de la perfuzii (pe manutze si piciorutze) si o imunitate mai slaba ca a altor copii de varsta ei si poate si greutatea inca mica 10.5 kg. In schimb e innebunita dupa carti, ii citesc tot timpul si cand nu o fac odata aud "mami, citete". Ma alinta tot timpul, "fumoasa mami, dulce mami" si ma mangaie.

Sper ca nu v-am plictisit cu povestea mea, dar am vrut sa va incurajez pe toate mamicile de MARI prematuri. E ingrozitor de greu, dar merita orice efort.

Va pupicesc pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

try, sheanna multumim mult pentru felicitari. Pentru mine a fost un eveniment deosebit sa il vad ridicandu-se, era in carucior afara si s-a ridicat de la pozitia culcat, probabil curios de ce se intampla in jur ( eu ma gandeam ca il pacalesc sa adoarma). Desi am facut exercitii cu el, nu l-am fortzat niciodata sa stea mai mult decat a vrut el si ma opream cand dadea semne de oboseala. Nu l-am tinut in fotolii, intre perne etc. si uite ca s-a ridicat cand a fost timpul lui - sunt mandra de mine ca nu am aplecat urechea la toate babismele legate de statul in fund si care nu fac altceva decat sa duca la deformari ale coloanei vertebrale. Si ma innebunisera toti ca nu ridic copilul si imi ramane in urma. Dupa ce David a implinit 6 luni, o luasera razna . Dar unde ne grabim oameni buni? Ca are timp sa stea in fund.

try sunt sigura ca incetul cu incetul va veni randul lui Adrian sa ne arate el cum se sta in fundic, apoi al Mariei de FloriDeCires si tot asa. Catinel ca asa e la sectiunea asta a forumului.

Despre premergatoare, noi am decis ca nu cumparam, asta a fost si recomandarea pediatrului. Totodata mi-a recomandat sa nu il tin pe David in picioare inainte de vreme, ci sa il las sa se ridice singurel, tinandu-se de barele patutzului sau cum va fi cazul, iar eu sa il sprijin atunci.

rodicag frumoasa povestea voastra, sa va traisca Aimee si sa va bucure sufletul in continuare.


Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Vreau sa-ti zic ca putini copii stau singuri, nesprijiniti mai mult de 30-60 secunde in fund la 6 luni. La final de 6 luni e altceva, dar la implinirea celor 6 luni putin fac performanta asta. E mit ca bebelusul la 6 luni trebuie sa stea in fund.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

buna mamici, va pup pe toate si pe bebelaci. am citit tot dar nu am timp sa scriu prea multe. nu va suparati pe mine daca nu va raspund la toate.

Anna, traduc eu capitolul 11, cel cu Dintii.

try, asa e, fetele au stat in fund la 8-9 luni. nu e regula si nici graba. am vazut pozele, e dulce foc mititelul. si Alex are o fata de smecheras.

FloriDecires, welcome home!! vrem poze!!!

Ignatica, bravo lui David.

sinziana, ai grija mare sa il feresti de raceli. e sensibil dupa bronshiolita.

ca veni vorba, cind a fost Livia bolnava am cumparat o masca ce se foloseste pt inhalator (ea a avut de facut inhalatii cu Ventolin dupa bronshiolita). are cineva nevoie? e pentru bebelusi mici (infants), acopera si gura si nasul. uite www.aerokat.com/Press_Release/MASK%20SEAL%20NEWS.htm" target="_blank">aici modelul. pleaca soacra catre rom in 2 sapt si o pot trimite.

noutati de la noi: fetele numara pina la 10 si la sfirsit isi spun singure bravo! spun cuvinte multe, foarte clar, dar nu le leaga cite doua. Maya nu le pronunta deloc pe l si f. (cinta oa oa oa in loc de la la la, zice up in loc de lup etc) Livia isi spune numele foarte corect pe silabe Li-vi-a dar cind e sa le spuna legate spune Iaia. asa ii spune si sora-sa. sint dulci foc. fac numai prostioare si sint foarte rasfatate. sapt care vine pleaca o bunica si vine cealalta, sper sa reactioneze bine la schimbare. am facut poze noi dar nu am apucat sa le descarc.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****

Mergi la inceput