Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-6

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns veronici spune:

quote:
Originally posted by Flavia-Ioana

FETELOR APELEZ DIN NOU LA AJUTORUL VOSTRU !!!

NU MAI STIU CUM SA PROCEDEZ CU FETITELE IN CEEA CE PRIVESTE ALIMENTATIA...AU 3 LUNI SI 4500, RESPECTIV 4300...PAPA 120 ML DE HUMANA 1 CAM DIN 4 IN 4 ORE ZIUA, IAR NOAPTEA IMI DORM SI 6 ORE, DAR STAU SI MA GANDESC CA AR TREBUI SA SE MAI RAREASCA MESELE, DAR NU STIU CAND SI CUM SE FACE ACEST LUCRU...SI MAI AM O PROBLEMA...NU IMI ACCEPTA CEAIUL, ASA CA NU LE DAU...LE CUMPARASEM DE LA HUMANA CEAI DE FENICUL CU CHIMEN, DAR SE PARE CA NU LE MAI PLACE...CE CEAI AS PUTEA SA LE DAU SI CUM ?! INTRE MESE ?!

OFF CE MAMA DENATURATA SUNT...

VA MULTUMESC

Flavia de Alexia-Ioana si Daria-Maria 23.11.2006

Pozicile noastre





Rares si-a pastrat programul de masa din 3 in 3 ore (chiar si noaptea),eu nu ma supar pt.ca altfel nu lua asa de bine in greutate! Si nici el nu vrea ceai

poze rares
mamica de Rares Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

De ce incercati musai sa dati ceai la bebelusi? Asta e intr-adevar ceea ce faceau parintii nostri pe vremea lor, dar bebelusii n-au nevoie de ceai. Eventual dati-le putina apa, daca ati observat ca au nevoie de apa (in cazul bebelusilor alaptati exclusiv nu e nevoie caci laptele de mama tine si de sete si de foame), dar nu vad de ce sa le faceti ceai. In nici un caz sa nu le puneti zahar in ceai, zaharul e unul din cele mai dezirabile alimente pt. organism. Singurul lucru bun pe care-l face zaharul e ca indulceste, dar in rest n-are nici un aport bun p. organism. Iar mierea nu e indicata pana la 1 an din cauza de pericol de botulism. Mierea, chiar vanduta in magazine, ambalata industrial, nu e testata contra sporilor de botulism si nimeni nu-ti poate garanta pe unde-au ajuns albinele respective, chiar daca zona in care ele au recoltat e considerata lipsita de planta care produce spori de botulism. Intr-adevar riscul de botulism e mic, insa boala e prea urata ca sa riscam sa dam bebelusilor miere pana intr-un an.
Si sa ma-ntorc de unde-am plecat, nu e nevoie de ceai la copii asa mici. Daca ati inceput diversificarea introduceti apa la bebelus, dar n uceai. Asta e parerea si sfatul meu pe care vi-l dau din suflet.

Flori de cires, vrem impresii ca nu mai putem de nerabdare. Cu me Mariutza-dragutza? Cum esti tu si ceilalti ai casei?

Anna, ma apuc, dar linkul ce mi l-ai dat nu merge. Incerc cu cel vechi. Mai ales ca mie-mi palce ce tine de alaptare. Tocmai am trecut printr-o criza saptamana trecuta si eram pe punctul de-a pierde laptele. Am inceput sa ma mulg cu pompa de 4 ori pe zi dupa fiecare masa de supt al lui adrian (el mai suge cate-un pic si printre, dar importante sunt 4 mese de peste zi) si uite ca mi-a revenit lapticul si chiar m-a stimulat si mai mult. Dar nu stiu ce sa fac cu laptele muls ca adrian nu vrea si pace sa-l bea din biberon. Asa ca azi cred ca o sa cumpar cereale si sa-ncerc sa pun o cupa de cereale in laptic, poate-asa il bea. E pacat de el.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

quote:
Originally posted by try
.....Anna, ma apuc, dar linkul ce mi l-ai dat nu merge. Incerc cu cel vechi. Mai ales ca mie-mi palce ce tine de alaptare. Tocmai am trecut printr-o criza saptamana trecuta si eram pe punctul de-a pierde laptele. Am inceput sa ma mulg cu pompa de 4 ori pe zi dupa fiecare masa de supt al lui adrian (el mai suge cate-un pic si printre, dar importante sunt 4 mese de peste zi) si uite ca mi-a revenit lapticul si chiar m-a stimulat si mai mult. Dar nu stiu ce sa fac cu laptele muls ca adrian nu vrea si pace sa-l bea din biberon. Asa ca azi cred ca o sa cumpar cereale si sa-ncerc sa pun o cupa de cereale in laptic, poate-asa il bea. E pacat de el.
.....


Hihi! Pai iata de ce ti-am propus tie subiectul cu alaptarea!
Sa vezi tu ce o sa ii placa lui Adrian lapticul tau cu cereale!
Il dai din castronel cu linguritza sau si mai bine (asta am descoperit-o recent) exista un biberon cu linguritza, pe care apesi si iese printr-un canal in linguritza continutul, merge pentru lichide mai groase si chiar piureuri! E super pt ca pozitionezi linguritza pe limba lui bebe iar el o ruleaza in jurul ei ca si cum ar suge! Apoi un alt avantaj ar fi ca nu murdaresti in jur cum se intampla cu castronelul si linguritza!

Veronici, din pacate nu stiu ce sa spun despre timusul marit la bebelusi!

Igantica, ce mai face viteazul nostru David!
L-ai diversificat?



Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

MARIA-WELCOME HOME!!
Flori de cires- ma bucur din suflet si va doresc o acomodare rapida, si sa creasca repede si frumos!Dumnezeu sa va ajuet in continuare, sa treaca cu bine si ochisorul si sa nu fie nevoei de interventzie si voi sa va bucuratzi de 2 copii minunatzi!
Va pupam si tzinem pumnii in continuare!
Anna- felicitari pt inititativa cu tradusul legat de alimentatzie, e f. important- jos palaria in fata voastra!
Andra- mare drerptate ai cu ceaiul- e o mare prostie mai ales cel indulcit, eu i-am dat cam 1 luna emmei dar doar de fenicul ca o ajuta cu colicii, in rest nimic in afara de lapte si formula-apa de la 3 luni si am inceput diverisificarea cu cereale si ce bine a fost, si sa stii ca le papa cu lapte muls, dar lapticul muls singur nu ii placea, decat cu cereale.Pupicei si tzi-am scris un PM!

Pupam toate esentzele tari si mamicile curajoase!


Denisa
Denisa 21+ w si'de Emma Andreea (17 Ian.2006)

Emma Andreea
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Sheanna suntem asa si asa, multumim de intrebare.
Am mai facut o analiza de urina saptamana trecuta, a iesit rezultatul neconcludent. Ce m-a durut a fost ca nu au vrut sa ne spuna rezultatul analizei prin telefon in ziua cand a venit, doar ni s-a cerut sa venim sa repetam analiza. Ne-au tinut in suspans asa gratuit. Am refacut analiza azi la spital, aflam peste 3 zile.
Totusi in paralel o vom face si la un laborator particular deoarece nu mai am incredere in laboratorul spitalului. Modalitatea in care i se recolteaza iar e cam ambigua, eu am mai multa grija acasa.
Voi consulta si un alt pediatru, as mai vrea o parere in legatura cu toate medicamntele administrate si toate investigatiile. Cu mici perioade in care a luat Biseptol, David are 6 luni de antibiotic la activ.

Cam atat despre noi, incerc sa lupt cu morile de vant si sa gasesc un pediatru mai interesat de cazul nostru in Brasov.

De diversificat ne diversificam incetul cu incetul, cu accent pe fructe si legume, mai putine cereale, deoarece ni s-a spus ca e grasutz. ( totusi eu ii dau si cereale din cand in cand, noua parintilor nu ne lipsesc din meniul zilnic si cred ca nu e tare garsutz la 8400 la 7 luni - in ultima luna a luat 350 grame, cu tot cu cereale in meniu).

Totusi primeaza mesele de lapte inca, nu i-am introdus branzica, continuu sa ii dau laptele meu si la masa de branzica. Nu stiu daca fac bine sau rau, mi se par totusi putine mese 2 de lapte chiar si la 7 luni.

Voi cum sunteti la capitolul asta ?

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Ignatica, eu cred ca va fi bine pana la urma cu David si ca, din ce povestesti, lucrurile au luat o intorsatura buna!
In ceea ce priveste greutatea, ai mei au de-abia 7 si 6.5kg la 9 luni asa ca...!
Alor mei baieti tot 2 mese le dau pe zi, una de fructe si una de legume, e tare greu comparativ cu ce era inainte (pus la tzitzi si in 20 de minute am terminat cu masa)!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Dragele mele, abia acum dupa ora 22.30 ajung si eu in fata calculatorului.
Am avut o noapte mai grea pt ca Maria respira foarte greu din cauza secretiilor nazale, reminescente ale virozei.I-am pus ser fiziologic, ne-am chinuit si noi si ea sa i le aspiram, intre timp ne-am luptat cu colicile din cauza schimbarii laptelui, plus acomodarea noastra, a tuturor.
Spre fericirea mea, taticul ei stie sa aiba foarte bine de grija de ea si m-a trimis pe la 4 dimineata la culcare in camera cu Andrei.

Azi a venit medicul pediatru si de familie si dupa consult mi-a dat sa-i dau vibrocil si/sau ser efedrinat dupa aspirarea secretiilor.Nici nu stiam ca exista un aparat pt bebelusi care conectat la aspiratorul casei face de zeci de ori mai bine decat ce faceam noi cu pompita de aspirat secretiile nazale...cel putin asa zice pe prospect si la fel si farmacista insa abia de acu incolo ramane sa il incercam! Radeam si noi de situatie zicand ca am ajuns sa dam cu aspiratorul de covoare pe Maria!

Cu diversificarea, evident ca facem pauza.Am schimbat si laptele pe Prenan si vad ca de dupa amiaza Maria s-a mai linistit si doarme.
Impresii:vad o minune minut de minut.O pup, ii incalzasc burtica, ii vorbesc, o leagan desi taticului ei nu-i place ca o tin atata timp in brate ca zice ca o invat alintata. O vad cum se uita la noi mirata cu ochisorii mari ca si cum atunci ne-ar descoperi pt prima oara.

Sunt multe de spus, sunt multe pe care de fapt le simt la ea: de la calvarul suferintei pana la bucuria caldurii si a dragostei cu care simte ca o inconjuram. O simt puternica, independenta, curajoasa si mai ales ii simt sufletul...e deosebita.
E drept ca fiecare cioara isi vede puiul cel mai cel dintre toti puii din lume..parafrazam acum...important acum e ca am reusit, de fapt ea a reusit la fel ca toate esentele de aici si din toata lumea.

Ingerii sa va sarute puisorii, fug la somn.

A...sa nu uit: trebuie sa facem consultul care sa observe daca nu are luxatie de sold - consult necesar la toti bebeii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Lao, las-o te rog pe nevasta-ta sa o tina in brate pe minunata Marie cat vrea! Pana la un an bebelusii nu se rasfata indiferent de cat ii tii in brate!
Flori de cires, scumpa mea, te rog sa o pupacesti pe minunata Marie si din partea mea! Dar, te rog, nu uita sa il mai tii in brate si pe Lao din cand in cand! Numai vorbesc de Andrei! Nu de alta dar si ei trebuie rasfatati (stiu eu ce stiu!)
pe toti!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

quote:
Originally posted by Ignatica

Sheanna suntem asa si asa, multumim de intrebare.
Am mai facut o analiza de urina saptamana trecuta, a iesit rezultatul neconcludent. Ce m-a durut a fost ca nu au vrut sa ne spuna rezultatul analizei prin telefon in ziua cand a venit, doar ni s-a cerut sa venim sa repetam analiza. Ne-au tinut in suspans asa gratuit. Am refacut analiza azi la spital, aflam peste 3 zile.
Totusi in paralel o vom face si la un laborator particular deoarece nu mai am incredere in laboratorul spitalului. Modalitatea in care i se recolteaza iar e cam ambigua, eu am mai multa grija acasa.
Voi consulta si un alt pediatru, as mai vrea o parere in legatura cu toate medicamntele administrate si toate investigatiile. Cu mici perioade in care a luat Biseptol, David are 6 luni de antibiotic la activ.

Cam atat despre noi, incerc sa lupt cu morile de vant si sa gasesc un pediatru mai interesat de cazul nostru in Brasov.

De diversificat ne diversificam incetul cu incetul, cu accent pe fructe si legume, mai putine cereale, deoarece ni s-a spus ca e grasutz. ( totusi eu ii dau si cereale din cand in cand, noua parintilor nu ne lipsesc din meniul zilnic si cred ca nu e tare garsutz la 8400 la 7 luni - in ultima luna a luat 350 grame, cu tot cu cereale in meniu).

Totusi primeaza mesele de lapte inca, nu i-am introdus branzica, continuu sa ii dau laptele meu si la masa de branzica. Nu stiu daca fac bine sau rau, mi se par totusi putine mese 2 de lapte chiar si la 7 luni.

Voi cum sunteti la capitolul asta ?

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David



Tu ai incercat sa faci analize si aici in Bucuresti? Cred ca poti cere trimitere la un spital de aici, pentru analize, daca nu esti multumita de cei din Brasov. Sau la vreun laborator particular unde sint seriosi si rapizi.

Eu am aflat de curind ca si Biseptol este antibiotic, dar mai slab. Din cite stiu eu daca ii dai tot timpul antibiotic nici nu isi mai face efectul..

Programul de mese ideal la 7 luni: lapte la 6, fructe la 10, legume cu ou sau carne la 14, cereale la 18, lapte seara inainte de culcare. Eu ii faceam piure de fructe in care puneam cereale de bb sau brinza calcica facuta de mine. La masa de cereale bb al meu minca cu lingurita, Felicitari pentru bb grasunel!


Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

quote:
Originally posted by FloriDeCires

Dragele mele, abia acum dupa ora 22.30 ajung si eu in fata calculatorului.
Am avut o noapte mai grea pt ca Maria respira foarte greu din cauza secretiilor nazale, reminescente ale virozei.I-am pus ser fiziologic, ne-am chinuit si noi si ea sa i le aspiram, intre timp ne-am luptat cu colicile din cauza schimbarii laptelui, plus acomodarea noastra, a tuturor.
...

Cu diversificarea, evident ca facem pauza.Am schimbat si laptele pe Prenan si vad ca de dupa amiaza Maria s-a mai linistit si doarme.
Impresii:vad o minune minut de minut.O pup, ii incalzasc burtica, ii vorbesc, o leagan desi taticului ei nu-i place ca o tin atata timp in brate ca zice ca o invat alintata. O vad cum se uita la noi mirata cu ochisorii mari ca si cum atunci ne-ar descoperi pt prima oara.




Felicitari pentru o mamica fericita!!

Pentru curatat nasul, noi avem batista bebelusului, care se pune la aspirator (e o reclama la Parintii intreaba), Vladut al meu a acceptat-o relativ bine cind era mic mic si acuma la 2 ani vrea sa isi curete numai singur nasul. E foarte buna, curata nasul rapid - ce faceam eu cu pompa in 20 de minute se face in citeva secunde. Daca Maria nu se sperie de aspirator (am inteles ca poti sa tragi cu gura dar eu nu am incercat).

Daca doar o tii in brate nu se face alintata, dar daca o si legeni se poate sa iti ceara si mai tirziu

Eu mi-am dus azi kupilul la gradinita si a plins de mama focului dupa mine, sint bulversata .

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://pg.photos.yahoo.com/ph/seirimie/my_photos

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/

Despre Andrei

Mergi la inceput