Legea 12/2007 - subventii pentru locuinte

Legea 12/2007 - subventii pentru locuinte | Autor: indu

Link direct la acest mesaj

Buna fetele,

si baieti.. da' ei sunt mai putintei.. ..

Stiti daca legea asta acorda subventia si in cazul cumpararii unu apartament nou construit? Apartamentul e in constructie inca, de fapt.

Nu gasesc un link exact cu legea, da' in mare cam despre asta este vorba:
www.bloombiz.ro/article--Investitii-Imobiliare-Tinerii_pana_in_35_de_ani_primesc_subventii_de_pana_la_10.000_euro_pentru_construirea_primei_locuinte--133531.html" target="_blank">Legea 12/2007 - subventii pentru locuinte

Chiar vrem sa ne luam un apartament si maine dam deja avansul. Apartamentul e gata in iulie si atunci o sa facem un credit imobiliar sa achitam restul.
Daca ar fi dupa' capu' meu acuma m-as apuca de construit o casuta, da' n-am teren. Si sper ca legea asta sa fi fost facuta si pentru oamenii de rand.. nu tot pentru aia cu bani.

Deci, daca stiti mai multe despre treaba asta sau daca mai sunteti in situatia de fata, hai sa dezbatem putin problema si aici, poate iese ceva "constructiv".

toate bune,
Indu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

O aveti pe pagina legislativa.

Enjoy!

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns indu spune:

quote:
Originally posted by marius

O aveti pe pagina legislativa.




Buna Marius,

Daca tot esti avocat, pot sa te rog sa iti dai cu parerea la legea asta?

Cica trebuie sa ai un drept real asupra terenului. Asta ce inseamna?
In antecontractul de vanzare cumparare pe care trebuie sa-l semnez eu pentru constructia unui apartament nou, scrie ca la final (adica la semnarea contractului final de vanzare cumparare) trec in proprietatea cumparatorului atat apartamentul cat si suprafata de teren aferenta. Cu chestia asta dovedesc ca am dreptul asta real asupra terenului?
De asemenea terenul pe care se construieste blocul a fost dobandit cu toate formele legale de firma care construieste, adica nu exista litigii sau alte minuni de-astea pe terenul respectiv.

Multumesc,
Indu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

quote:
Originally posted by indu

quote:
Originally posted by marius

O aveti pe pagina legislativa.




Buna Marius,

Daca tot esti avocat, pot sa te rog sa iti dai cu parerea la legea asta?

Cica trebuie sa ai un drept real asupra terenului. Asta ce inseamna?
In antecontractul de vanzare cumparare pe care trebuie sa-l semnez eu pentru constructia unui apartament nou, scrie ca la final (adica la semnarea contractului final de vanzare cumparare) trec in proprietatea cumparatorului atat apartamentul cat si suprafata de teren aferenta. Cu chestia asta dovedesc ca am dreptul asta real asupra terenului?
De asemenea terenul pe care se construieste blocul a fost dobandit cu toate formele legale de firma care construieste, adica nu exista litigii sau alte minuni de-astea pe terenul respectiv.

Multumesc,
Indu




Din pacate, nu indeplinesti conditiile.
Terenul de sub bloc este la "pachet" cu apartamentele de deasupra. Adica, vei avea o cota indiviza din el, alaturi de toti cei din bloc.
Nu-l poti vinde independent de apartament.

N-ar fi singura problema in cazul tau, subventia este pentru constructie si nu pentru cumparare. Or, tu cumperi de ce cel care construieste, nu tu ai incheiat contractul de antrepriza, nu tu ai facut platile pe devize, autorizatiile de constructie nu sunt pe numele tau - pentru simplul fapt ca nu esti proprietarul terenului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns indu spune:

Multumesc de raspuns, Lona.
Dar ce mi-ai spus tu aici stii sigur ca asa e sau asa ai interpretat tu legea? Ca astazi am mai discutat cu un avocat care la o prima analiza a zis ca se aplica si in cazul apartamentelor in blocuri noi.
Si un amic de-al meu mi-a spus ca a vazut la stiri cand au zis ca s-a aprobat legea asta si tot asa.. ca e valabila si pentru apartamentele noi.

Ce ma enerveaza pe mine foarte tare este ca nu stiu exact de unde sa ma apuc sa aflu informatii complete. Exista firma care se poate ocupa de asa ceva? Dar cineva care sa stie exact despre ce vorbeste si sa-mi demonstreze de ce am si de ce nu as avea dreptul la subventie, nu doar asa sa interpreteze legea dupa ureche.. :(.

Am vazut ca mai exista legi de-astea cu subventii de 30% pentru tineri dar care au salariu pe membru de familie de 5 sau 7 milioane. Asa ca aici nu ma incadrez. Acuma eu vreau sa-mi iau apartament de 70mp. Asa ca nu mai pot beneficia in veci de vreo subventie. Sa ma apuc sa-mi fac casa nu ma pot apuca pentru ca nu am teren si nici bani sa-mi cumpar si teren si sa ma si apuc de construit.. :(.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Problema este terenul. Trebuie sa faci dovada ca ai un drept real asupra lui, adica: de proprietate, uz, uzufruct, habitatie, servitute, superficie, or in cazul constructiilor de blocuri terenul apartine ori domeniului public, ori constructorului, foarte rar in mod initial viitorilor proprietari, iar in posesia cotei-parti de teren de sub bloc intri abia cand devii proprietar.
Toate informatiile le primesti la Consiliul local sau la Ministerul Transporturilor (incearca la biroul de relatii).



Mergi la inceput