pensie alim.- ce procent?

pensie alim.- ce procent? | Autor: Gabi_K

Link direct la acest mesaj

Cum se stabileste pensia alimentara la divort? Am doi copii, mi-a venit decizia, ex trebuie sa-mi plateasca 100RON fiindca este angajat cu salar minim.
Insa in ianuarie salarul minim s-a marit obligatoriu. Exista un procent stabilit de lege prin care se calculeaza pensia alimentara?
Trebuie sa-l dau in judecata pt marirea pensiei?

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

pe 'vremea mea' stiu ca era 1/3 din salariul lui, care se imparte la numarul de copii....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Daca ti s-a stabilit o suma (si nu cota procentuala) va trebui sa-l chemi in instanta pentru fiecare majorare a veniturilor lui.
Limita maxima este pentru 2 copii de o treime din venit, dar asta nu inseamna ca judecatorul aplica procentul in mod strict, pentru ca la stabilirea pensiei de intretinere conteaza atat nevoia celui ce o primeste, cat si posibilitatea celui ce o plateste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Multumesc, Lona. Am crezut ca procentul de 1/3 e batut in cuie Deci nu mi-a ramas alta speranta decat sa ma rog la cel de sus nu cumva sa mai faca alti copii si in alta parte

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kover spune:

daca mai face copii se va retine 1/2 din salar.(de la trei copii ) si cum a scris si Lona trebuie sa te adresezi de fiecare data instantei.p.s.:imi pare rau pt. divort, va doresc toate cele bune.Carola

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyMcBeal spune:

Daca i se mareste salariul ar trebui sa faci de fiecare data cerere de majorare a pensiei.
Ca sa scapi de asta,cere sa se stabileasca in hotarare obligarea lui la plata in cota procentuala,asa ca va creste si pensia odata cu salariul.Stiu sigur ca la noi (in Oradea) merge asa.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Carola, Ally multumesc pt raspunsuri!

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput