wc-ul un cosmar?

wc-ul un cosmar? | Autor: light

Link direct la acest mesaj

Baietelul meu are 4 ani si 8 luni. Daca cineva mi-ar fi spus acum 2 ani ca vom avea probleme cu trecutul de la oala la wc l-as fi luat in ras. De pampersi am scapat de la varsta de 1 an si 8 luni si alte probleme demne de luat in seama din punctul asta de vedere nu am mai avut de la acea varsta.Acum, de fapt de mai mult de un an am tot incercat sa il invat sa faca la wc dar nu a vrut si am amanat-o. I-am cumparat prima data un colac de plastic acum un an si ceva dar nu i-a placut si am renuntat la idea cu wc ul pana am cumparat un nou colac mai mare si mai moale de care a fost incantat prima data dupa care a spus ca nu ii place sa faca decat la oala. Problema lui este ca nu are scaune zilnice, ci la 2-3 zile dar nu tari, deci nu e constipat, dar face rar si mult. Am facut ceva tratament pentru asta si si-a revenit facand zilnic ceea ce nu s-a mai intamplat de cand era sugar. Apoi mie mi s-a pus pata sa il fortez cumva sa faca la wc, l-am mintit spunand ca i-am aruncat oala si au inceput iar problemele cu facutul rar. Asa ca am dat-o inapoi, si i-am dat iara oala. I-am povestit ca toti oamenii mari si copiii prietenii lui fac la wc si nu vrea sa auda, plange daca il pun, pare disperat si spune ca nu ii place ca i se lipeste colacelul de picioare. E normal ca daca il preseaza fiind ceva gen burete invelit cu un soi de musama sa se lipeasca. Pentru el e o drama ca se lipeste colacelul ala cand sta mult pe el si nu vrea sa auda. Am incercat sa il pun direct pe wc, sau sa ii pun hartie pe colacel sau sa dau cu crema colacelului. De amanat o sa o mai aman, poate se vor normaliza iar scaunele, dar ce facem cu oala si wc ul ? In plus si oala devine pe zi ce trece tot mai mica si nu vad nici o solutie de rezolvare.Imi dau seama ca e de natura psihica, de aceea am si postat aici, dar cum sa o rezolv, ce sa ii mai spun, cu ce sa il mai pacalesc?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Si daca plecati undeva, acolo face la wc?
Acasa nu mi se pare problema cu oala. Daca vrea acolo, de ce nu? Decat sa se constipe, mai bine sa faca pe oala.
Eu zic sa-l lasi... tot se va dezobisnui odata. Acum e la varsta aceea cand cu cat vrei mai mult sa obtii ceva de la el, cu atat iti va face pe plac mai greu Nu-l mai forta, o sa-i treaca, si va trece singur la wc.

Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Sper sa fie asa.De fapt trebuie sa fie asa ca nu se poate altfel. Cand mergem undeva nu face niciodata treaba mare.Iar la mama luam oala dupa noi. O data a avut chiar mari probleme cu burtica pt ca nu a vrut sa faca si noi uitasem oala si nu a vrut la alta oala pe care o avea la mama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

incearca sa ii pui o panza pe colacel - poate daca nu se lipeste de picioruse e ok.

Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Daca problema e intradevar colacul, i-ai unul din plastic tare ca si olita. Inca o idee ar fi sa-i pui un scaunel sau lighenas sub picioare (asta daca inca nu ajunge cu picioarele pe podea cand sta pe wc), ca sa aiba acea siguranta ca se sprijina pe ceva. Copiilor nu le place sa stea cu fundul in gaura de la wc, si cu picioarele atarnand, au senzatia ca vor cadea in gaura. Cel putin eu asa am facut cand am renuntat la olita, si chiar a mers. Plus ca in primele zile de facut la wc, am stat cu el acolo si ii citeam sau ne jucam ceva.



www.imagestation.com/album/?id=4287441075&code=8712142&mode=invite" target="_blank">Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Laura, e super ideea cu un lighenas sub picioare...am incercat-o eu la pustiul meu si e ok. Urca singur pe wc, lighenasul e ca o trepata pt el, poate cobori singur cand e gata, controleaza situatia si nu se mai teme de wc, desi, uneori, tot olita o prefera.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Lucia, incearca sa ii eie un colac de wc tare, de plastic, se gasesc modele cu tot felul de desene. Poate asa il va incanta mai tare. Si cand se ridica tine tu capacul, sa nu se mai ridice odata cu el. Mai poti folosi exemplul propriu, sa va vada pe voi cand mergeti la toaleta sau sa vada alti copii facand asta.
Cat despre olita, noi avem 2 olite (una albastra si una roz ), are la bunici una verde si una rosie, Stefan le foloseste pe toate. Ideea ar fi sa inteleaga ca un baiat mare nu poate umbla cu olita peste tot dupa el... sau sa-i luati la bunici olita la fel.
Si noi plecam cu olita in deplasare (in masina), daca face pisu si e frig afara normal ca nu il scot la tufis, oar daca este pentru caca... tufisul nu mai e ok.
Sper sa fie ok, nu-l mai stresa, ia-i eventual un scaunel pentru picioare sa se poata sprijini pe el cand sta pe toaleta.
Nu-i bai, se va obisnui si cu asta.
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Fetelor va multumesc, asa o sa fac, la momentul potrivit, dupa ce isi va reveni cu scaunele, am aplicat deja si panza pe vechiul colac (multumesc Gabbriela!), si daca nu merge voi cauta un colac de plastic dar sper sa gasesc mai mare pentru ca a mai avut unul, primul de care vorbeam si era prea mic, iar daca ii venea sa faca si pipi in acelasi timp, facea afara. Chestia cu ligheanul sub picioare e foarte buna, am aplicat-o in incercarile mele disperate de a-l linisti, si o voi aplica in continuare, doar ca alta problema avea el, cea cu lipitul. CAt despre statul in wc cu el, si eu ma chinui cu tot soiul de povesti si promisiuni doar doar il conving.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Iata ca vin cu vesti bune, ma gandeam sa nu il mai stresez sa il las in pace pana isi regleaza scaunele iar, insa aseara, la sugestia Gabbrielei i-am pus niste panza peste colac si am prins-o bine si l-am pus acolo aratandu-i ca nu i se mai lipeste colacul de picioare. Apoi am fost placut impresionata sa il vad azi cum vine la mine sa imi ceara sa faca kk direct la wc pe colacul cu panza. Nu imi venea a crede, ca am impuscat doi iepuri dintr-o data, sa ceara singur, sa vrea sa faca si sa faca doua zile consecutiv avand in vedere problema constipatiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

exista scaunele speciale pentru vc.. unele sunt sub forma de trepte.. ca scara . vreo 2 trepte.. au si colac.. baietelul meu a stat pe colac dar tare .. si citeam povesti si cantam.. dupa care a stat singur..

s-auzim numai de bine! si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmi spune:

Si noi am trecut destul de greu la WC, dar am folosit scaunel ca sa se poata urca singur si sa-si sprijine picioarele pe el. Dupa ce am aplicat metoda "scaunelul" a mers treaba ca pe roate si nu i-a mai fost frica. Problema era ca nu avea echilibru si se temea sa faca din pozitia aceea.
Desi am trecut de 6 ani, scaunelul este in continuare in baie, la dispozitia lui. Cand o sa scapam si de scaunel o sa fim cu adevarat baieti mari.
Schimba colacul de la WC. Si succes in continuare.

Cu drag, Mihaela, mami lu' Mihaita (13.10.2000)

Mergi la inceput