Pentru romanii din Romania: Vreti sa emigrati?

Pentru romanii din Romania: Vreti sa emigrati? | Autor: Andrada

Link direct la acest mesaj

Planuiti/ati dori sa emigrati ?


Sondaj la cererea publicului larg

Intrebare sondaj:

Pentru romanii din Romania: Vreti sa emigrati?

Planuiti/ati dori sa emigrati ?


Sondaj la cererea publicului larg

Alege respuns:

Niciodata
Nu, am incercat nu e pentru mine
Da, daca as gasi o slujba mai buna in alta tara
Da, dar numai intr-o anumita tara
Da, oriunde, oricind

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubi spune:

mergea si o varianta de genul: nu planific dar nici nu exclud...asta mi s-ar fi potrivit mie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita9 spune:

Si eu la fel ca Bubi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Eu nu vreau sa emigrez. Am vizitat mai multe tari, dar dupa cateva zile/saptamani ardeam sa ma intorc acasa. In facultate, gandeam sa plec pe afara la vreun job mai bun, dar dupa ce am plecat prima data, am realizat ca mi-e mai bine in tara mea. Nu as putea sta departe de parinti, familie in general, sau de biserica/manastiri, chiar daca pe acestea din urma, le-as putea gasi si pe acolo la fel de ortodoxe. Nu e acelasi lucru, mie mi-a ramas sufletul aici. Afara, plec doar in vacante, daca pot.

Mary si Anna Maria- 08.04.2006
http://new.photos.yahoo.com/marilenavladoianu/
Poze cu Anna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carissma spune:

Nici eu nu vreau sa emigrez. Poate e mai grea viata in Romania decat in alte tari, dar familia, prietenii, traditiile o "indulcesc" in asa fel incat nu ma vad traind altundeva.

Daca reusiti sa va descurcati printre straini, o sa va descurcati si in Romanica, iar daca nu va descurcati in Romanica nu o sa o puteti face nici printre straini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danat spune:

quote:
Originally posted by carissma

Daca reusiti sa va descurcati printre straini, o sa va descurcati si in Romanica, iar daca nu va descurcati in Romanica nu o sa o puteti face nici printre straini.




Defineste "a te descurca"...mi se pare cam incert. Nu cred ca e o regula ce spui. Depinde cum esti croit.

Si acum on topic: DA, ne bate gandul sa plecam pentru ca ne-am saturat de stilul "cu fundu'n sus" cum se face totul aici.
Suntem satui de rautate, de mitocanie, de praf, mizerie, de statul la cozi la medici, ne e frica de perioada pensiei traita in Ro.... si multe altele...
Poate unora li se par nesemnificative, dar cand te intalnesti zilnic cu ele, se aduna si rabufnesti.
Asta nu inseamna ca(,) consider ca in tarile mai civilizate nu au si ei bubele lor...


"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"

Dana mama lu'Radu Stefan (Fecioras de 2003)

Radu mamii (intre 0-2 ani) si Raduc de la 2 anisori :-)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

niciodatade fiecare data cand am plecat din tara ardeam de nerabdare sa ma intorc acasa la familie si prieteni plus ca aici nu mor de foame...nu ma plang de nimic deocamdata

INGRID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ICorina spune:

Nu vreau sa plec....Nu pot lasa chiar totul in urma!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikim spune:

Mi se pare ca a-ti face o noua viata in alta tara, pentru cei care-si doresc acest lucru (am intalnit nenumarati oameni, de-a lungul timpului, care comentau in toate felurile - negativ - orice la adresa Romaniei si a romanilor, dar nu aceau curajul sa plece) este un lucru nemaipomenit.

Insa pentru mine nu este si ma bucur ca am constatat asta, ca este o certitudine in cazul meu. Am fost plecata o luna in luna de miere, acum ceva timp, si mi-a fost tare dor de orice care face parte din trecutul meu: iarba din Romania, aleile pe care ma plimbam cu copiii, vecini, cu mai vorbesc de parinti, frati, rude, prieteni. M-am mutat de 2 ani in alt cartier si mi-e tare greu sa ma obisnuiesc si aici. Pentru mine aici e viata mea!

Dar respect persoanele care au avut curaj sa o faca. Parintii nasei mele au plecat de 2 ani in Sicilia si nu erau deloc la prima tinerete. S-au acomodat si nu vad cum s-ar mai intoarce si pentru ce sa se mai intoarca. Sunt respectati si iubiti de vecinii de acolo , de patroni, de colegi de parca ar fii de o viata acolo.

Deci, daca nu mi-ar fii atat de dor as pleca si eu. Dar stiu ca dorul asta m-ar termina.

Mihaela, mama Karlei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Eu nu pot pleca si nici nu vreau.



Razvan(07 martie 2004) si mami

Cand Dumnezeu inchide o usa , intotdeauna deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

Dorinta de a emigra depinde f.mult de asteptarile fiecaruia. Parerea mea e ca daca esti multumit cu viata ta, poti locui oriunde.
Trebuie sa ai o oarecare doza de curaj cand faci acest pas si sa crezi ca plecand viata ta se va imbunatati.
Nu cred ca voi emigra, cel putin in conditiile de acum: am tot ce-mi trebuie acum: un copil pe care il iubesc f mult, un sot pe care il iubesc si ma iubeste, parinti, prieteni,un loc de munca decent si destul de bine platit, un apartament.
Deocamdata aceste lucruri sunt suficiente pentru a considera ca sunt fericita si ca nu doresc sa schimb nimic, nici macar tara.

Bebinuta de Ada(30 nov)
poze Ada

Mergi la inceput