Pentru emigranti : V-ati intoarce in romania?

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns makydenis spune:

acum NU, dar in timp, cine stie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brunadria spune:

Eu merg in tara de cate ori mi e dor de ai mei!
Dar de intors definitiv? nu cred!
Sunt bine aici si sunt de 10 ani.

"Tant qu'il y a de la vie, il y a de l'espoir."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Orhidee23 spune:

Noi mergem in tara de doua ori pe an,de regula.Cand pica o nunta,o inmormantare mai mergem o data.Dar nu m-asi intoarce definitiv,niciodata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzutza2003 spune:

Suntem de putin timp in Ungaria, si deocamdata este bine aici. Nu am plecat din Romania pentru ca ne era rau, eram chiar foarte bine. Dar am zis sa incercam si ceva nou pentru noi si pentru fetita noastra. Cine stie ce ne va rezerva viitorul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Si eu am votat Niciodata!
Mie nici in vizita nu-mi vine sa merg; sunt aici de 9 ani si am fost in vizita o data!
Victoria e nascuta aici, aici e tara ei, casa ei si tara si casa mea. Nu m-as intoarce in Romania nici daca as sta aici pe ajutor social.

_
Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella 22.05.2008

Victoria Isabella, Printesa Noastra Perfecta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Copilul meu s-a nascut aici, a mers la gradinita si merge la scoala aici. Nu avem oricum intentia sa ne intoarcem in Romania si copilul chiar ne-a rugat sa ramanem in Germania, unde este de cand se stie si de unde nu vrea sa plece. In Romania mergem in vizita la rude si prieteni doar. Ideea e ca si copiii nostri au un cuvant de spus, nu sunt atat de dornici sa schimbe mediul si trebuie in primul rand sa ne gandim la ei, nu sa hotaram numai noi, adultii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erikosul spune:

la asta ma am gandit si eu sa ma intorc sa nu ma intorc desi daca stau sa ma gandesc aici in suedia este alta viata alt trai pe care nici in vise nu imi imaginam,aici ii pot oferi lui erik baietelul meu tot ce isi doreste,in romania nu avem posibilitatea si ii ofer cea ce ii ofer deci aici sunt romanii dar nu se compara cu cei din romania,acolo ne am lasat prieteni familia aici nu ii gasesti mai deloc prieteni pardon gasesti dar nu in adev sens al cuvantului daca ma intelegi.este greu pt mine din pct meu de vedere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erikosul spune:



buna maria sunt de acord cu tine ,eu sunt plecata de doi ani din tara si inca nu mma m obijnuit,pe o parte este bine pe o parte nu prea dar asta este,cand esti mamica nu prea te mai gandesti la tine asta este parerea mea.
baietelul meu este fericit,iar asta conteaza cel mai mult pt mine
cand ii vad zambetul pe fata imi dau seama ca decizia pe care am luat o a fost una corecta.
sper sa ma obijnuiesc cat mai repede,pana atunci bafta la toti cei plecatiiii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jonesy spune:

Noi nu am emigrat, suntem expati, din motive de serviciu. Ne-am pastrat domiciliu si actele de Romania si nu as renunta niciodata la cetatenie. Mergem in Romania cat de des putem, dar cu toate eforturile noastre, nu ne iese mai des de 3-4 ori pe an. Dar mai vin familia si prieteni in vizita si asta ne mai reda optimismul.

Imi este dor de tara, imi este dor de vremea din Rom, de munte si de mare, de mancare si de serile de vara cu prietenii la o terasa pana la miezul noptii... Aici in august, iti ingheata berea in pahar la ora 10 seara pe terasa, la 15 grade. Pe termometru.

din pacate lucrurile care m-au facut sa plec nu s-au schimbat, circulatia in Bucuresti inca este un infern, o autostrada care sa te duca de la un capat la altul al tarii nu exista, sistemul de invatamant este praf... inghit in tacere si astept ziua in care voi putea trai decent in Romania... si aia va fi ziua cea mai fericita din viata mea, imi iau valiza cu care am venit, nu am nevoie de nimic de aici, si ma intorc in tara...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

La obiect si fara alte detalii: nu. Nu pot spune niciodata, ca inca nu am murit, dar pentru moment, nu.

Mergi la inceput