Doua joburi - concediu de maternitate

Doua joburi - concediu de maternitate | Autor: raluk16

Link direct la acest mesaj

Buna! Este prima data cand intru aici si nu am gasit in celelalte subiecte ceva care sa ma ajute, asa ca am deschis unul nou.

Eu si o colega de-a mea ne tot gandim cand ar fi mai bine sa ramanem insarcinate, din punct de vedere al joburilor. Stiu ca nu asa ar trebui sa gandim, dar asta este... deci caut niste pareri juridice si sper sa gasesc pe cineva care sa stie raspunsul, pentru ca de aici de la institutiile din judetul meu (Baia Mare- Maramures) au zis ca e prea complicat, ei nu stiu asa ceva, sa intreb la Bucuresti. Am scris un mail la minister si nu mi-a raspuns nimeni. Chiar ar trebui sa ma decid cat de repede daca fac sau nu un copil, pentru ca de asta depinde tratamentul meu viitor de sindrom ovarian polichistic, si doctorul ma tot bate la cap sa ma decid o data, sa nu stau asa fara tratament (ultimul s-a incheiat acu 3 luni).

Situatia mea este urmatoarea: lucrez la o firma de IT si in plus am ore de info la universitatea din Baia Mare, in regim de plata cu ora (deci nici un fel de contract, nici macar de prestari servicii). Urmeaza sa ma titularizez la universitate in urmatorii ani si sa raman la firma de IT numai cu jumatate de norma, ca si o colega de-a mea.

Daca raman insarcinata in urmatoarele luni si raman pe concediu de maternitate de la firma, mai pot sa fac orele de la universitate? Nu as vrea sa pierd legatura, pentru ca apoi va fi prea greu sa intru iarasi "in sistem". Sau eventual s-ar putea sa le fac in continuare si sa refuz banii? Asa ar fi mai legal? Am auzit de undeva ca din moment ce nu am un contract de angajare cu ei, pot merge in continuare.

Si daca apare un post la universitate exact cand eu sunt pe maternitate, am voie sa ma prezint la concurs, si dupa ce il castig sa raman in continuare pe maternitate?

Si acum cazul colegei mele (caz in care voi fi si eu peste vreo cativa ani, deci iarasi sunt interesata direct): este titulara la universitate, acolo are cartea de munca, iar la firma este angajata part-time (cu contract). Daca ramane in concediu de maternitate, este obligata si firma sa-i pastreze postul ca si cum ar avea aici cartea de munca? Deci poate merge pe maternitate si sa revina peste 2 ani la ambele joburi?

Va multumesc in avans de raspunsuri! Pentru ca stiu ca ma veti ajuta! O zi minunata in continuare!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Pentru a beneficia de concediul de maternitate veti avea nevoie sa aveti asigurate oricare 6 luni din ultimele 12 luni anterioare intrarii in prenatal indiferent de locurile de munca efectuate. In cazul in care veti avea mai multe joburi se vor insuma toate veniturile brute realizate de dvs. si raportarea de calcul se va face la acest fond global brut fara a depasi valoarea maxima admisa de legislatie in prezent. In cazul in care veniturile dvs brute vor depasi aceasta valoare maxima admisa de lege se va lua in calcul doar plafonul maxim admis indiferent de venitul dvs brut.

In perioada de maternitate veti avea dreptul sa va prezentati la concurs.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

quote:
Originally posted by marius

Pentru a beneficia de concediul de maternitate veti avea nevoie sa aveti asigurate oricare 6 luni din ultimele 12 luni anterioare intrarii in prenatal indiferent de locurile de munca efectuate. In cazul in care veti avea mai multe joburi se vor insuma toate veniturile brute realizate de dvs. si raportarea de calcul se va face la acest fond global brut fara a depasi valoarea maxima admisa de legislatie in prezent. In cazul in care veniturile dvs brute vor depasi aceasta valoare maxima admisa de lege se va lua in calcul doar plafonul maxim admis indiferent de venitul dvs brut.

In perioada de maternitate veti avea dreptul sa va prezentati la concurs.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006



Va multumesc pentru raspunsul prompt. Sunt angajata cu carte de munca de aproape 3 ani, deci sunt in regula. Dar as mai avea cateva nelamuriri:
- si al doilea job cu care are colega mea contract de part-time este obligat sa-i pastreze job-ul?
- in cazul meu, am voie sa continui sa sustin ore la universitate? (nu sunt angajata acolo, orele sunt la plata cu ora, fara nici un fel de contract; am citit undeva ca PFA ai voie sa-ti faci si sa primesti in continuare ajutorul acela pentru mama si copil din perioada ingrijirii copilului (cei 2 ani de dupa nastere)
- in cazul in care castig concursul la care particip (sa presupunem) in perioada de maternitate, am dreptul sa-mi continui concediul de maternitate si dupa ce acesta se termina sa ma prezint la noul post?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

- pt al doilea job din cate stiu obligatia este doar pentru functia de baza, dar nu sunt sigur.
- Raspunsul este in mod categoric NU
- Procedural daca este in cadrul aceleiasi institutii aceasta pozitie castigata vor putea sa angajeze pe acel post o persoana dar doar cu caracter temporar pana la revenirea dvs. deci contract de munca pe perioada determinata.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluk16 spune:

quote:
Originally posted by marius

- pt al doilea job din cate stiu obligatia este doar pentru functia de baza, dar nu sunt sigur.
- Raspunsul este in mod categoric NU
- Procedural daca este in cadrul aceleiasi institutii aceasta pozitie castigata vor putea sa angajeze pe acel post o persoana dar doar cu caracter temporar pana la revenirea dvs. deci contract de munca pe perioada determinata.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006



Va multumesc din nou! (ce inseamna "functia de baza"? nu inteleg situatia in care de la al doilea job pastreaza postul...) Si jobul de la universitate nu ar fi in cadrul aceleasi institutii... deci nu se poate...

Mergi la inceput