CE AM DE FACUT?

CE AM DE FACUT? | Autor: andreeaben

Link direct la acest mesaj


Buna seara.sa va zic pe scurt care e problema mea.am nascut de 2 luni si jumate,sunt in concediu de ingrijire al copilului.sunt asistenta medicala.sunt speriata de criza asistentilor medicali de care se vb in ultima vreme,cea legata de acele cursuri in urma carora trebuie sa acumulezi un nr. de 110 credite in trei ani,respectiv 2004,2005,2006 pt a putea sa profesezi mai departe.adica nu se mai vizeaza libera practica daca nu am acest punctaj.acum vine partea trista...la fel ca multe altele , nici eu nu am stiut de aceste cursuri si deci,nu am facut nimic din astea,nu am nici un punct!pana la sf lui martie parca ,trebuie sa am acest curs facut pt ca daca nu am punctajul nu mai am viza pe libera practica si nu mai pot profesa.am citit ceva de genul in lege ca daca nu am lucrat intr-unul din anii acestia minim 6 luni nu mai trebuie sa fac pt anul respectiv punctajul.

eu in 2004 nu am lucrat din august pt ca am avut ceva probleme ,anul 2005 am lucrat din februarie,iar in 2006 din 1 iulie am ramas in concediu de risc maternal.cine ma poate lamuri si pe mine pt ca la biroul unde ar trebui sa primesc informatii nu raspunde nimeni

si am inteles ca la noi in oras,eu sunt din hunedoara,nu se mai face pana in martie nici un curs,si va trebui sa plec in alt judet unde se tine acest curs iar eu am bebe mic si alaptez...nu pot pleca!!!ce fac?cum pot proceda?stie cineva?va rog mult daca aveti idee dati-mi un sfat,poate suneti in aceeasi situatie sau cunoasteti ceva mai multe despre lege.

astept cu nerabdare raspuns...multumesc anticipat.
Andreea si bebe Andrei