cum procedez?

cum procedez? | Autor: monalac

Link direct la acest mesaj

in ianuarie 2007 baiatul meu a implinit 2 ani si m am angajat.desi am studii superioare,terminand filozofia,nu mi am gasit post pe filozofie,fiind deja titulari pe catedrele existente.acum m am angajat ca suplinitor necalificat,avand contract pana la 15 iunie.dupa care,in august,voi da din nou examen si probabil ma voi angaja tot ca suplinitor necalificat.ideea e ca imi doresc mult sa mai fac un bebe si stiu ca tb sa ai 12 luni consecutiv lucrate.insa contractul unui suplinitor necalificat este din 1 septembrie pana la 15 iunie...ce pot sa fac?am inteles ca nici in somaj nu pot sa intru,pt ca am fost 2 ani in concediu de crestere si ingrijire copil si tb sa am 12 luni lucrate efectiv in ultimele 24 luni...vedeti vreo solutie pt a putea beneficia de cei 6 miloane in cazul in care voi mai face un copil?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Ati uitat de concediul de odihna legal.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

marius,din pacate,concediul de odihna nu poate fi de 2 luni si jumatate...mai primesc indemnizatia daca exista,de ex,o intrerupere de 2 luni,apoi iar 9 luni lucrate?deci sa am in total 12 luni,dar nu consecutiv?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Este adevarat dar ai dreptul si la prenatal asa incat cele 12 luni anterioare nasterii pot fi formate din:
9 luni la catedra
1 luna (aproximativ) concediu de odihna
2 luni de prenatal (iti trebuie un medic de specialitate ca sunt cam raiosi- dar legal se poate)



adica 12 luni asigurate
dupa nastere
postnatal minim 42 de zile
apoi CIC pana implineste copilul 2 ani.

Eiii ce zici de asta?


Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

marius,ar tb sa fiu//ceas//ca sa pot sa raman insarcinata exact in luna care tb...in plus,daca mie imi expira contractul de munca in iunie,si sa zicem ca in prenatal intru in iunie sau iulie,mai primesc bani pt prenatal,daca deja nu mai sunt angajata nicaieri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Te superi daca nu mai fac exercitii de imaginatie?

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monalac spune:

nu ma supar....raspunde mi totusi,daca pot intra in prenatal in iunie,de ex,daca contractul imi expira exact atunci.......ma mai plateste cineva?stiu ca vb ipotetic,dar vreau sa iau in calcul toate variantele posibile...nu prea am tp sa astept,ceasul biologic bate la usa.multumesc.

Mergi la inceput