FIV 102

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

GUMI bine ai venit la si felicitari!!! o sarcina usoara si un bebic sanatos si frumos

"Cat asculti de Dumnezeu, atat asculta si Dumnezeu de tine"
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Liana30 spune:

MRL io zisai 3 da vaz ca tu mai pusasi unaeu stiu mama nu vreau sa va bag in ceata..io am fost pregatita pt FIV ca am dat rateuri asta a fost ..dar miee dupa mi'au dat acelasi tratament ca si cum as fi facut FIV..deci azi am facut IA iar a dua zi mi'au facut 3 fiole de progesteron..si dupa 2 zile de la IA am inceput utrogestanul cate 6 pe zi,,,nu inainte ci dupa IA...
asa a fost la mine ..da ma rog io sunt MARIEs'o pune ca nu am avut palarie?
Moni inca nu ai inebunit..dar vei inebuni daca faci alea
Gumyfelicitariii
Mirela asa e mama cu grasu,,face tumbe prin casa de cand a aflatio ma bucur ca poate mai slabeste si el macar un pic
marrinamulta bafta..
lachiiiii mai tutunezi????
SHERITOOO tu fa cum te taie capu ca io tin pumnii stransi..
meyy de MURA mai stiti ceva?ca tare dor imi e de ea..

Vreti sa faceti ceva? 5 euro pentru o viata!!

Putin cu putin se aduna marea...




"Nimic nu-i imposibil!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Buna fetelor.

Cris, imi pare rau ca n-ai reusit acum! ca si alte fete de aici, sunt una dintre cele care stiu prin ce ai trecut, asa ca nu-ti pierde speranta, si o sa reusesti!
Gumy, felicitari pt reusita si sarcina usoara!
Shery, multa bafta! iti tin pumnii strans sa ajungi colega cu Liana, Aniast, Bety , Teodora si restul fetelor de la mamici de sep-oct 2007!

Poate va lamuresc si eu cu Progesteronul injectabil : dr Zadori (Szeged) nu mi-a dat niciodata sa fac mai mult de 2 fiole, prima data dupa punctie ( asta se face la toate), a2a oara in ziua ET-ullui si apoi am mai facut 10 fiole, cate 2 la 2 zile. La primul FIV nu am facut, dar pt ca mi-a venit CM inainte de ziua 14 (deci inainte de termen, pt ca la Szeged se face FIV pe ciclul normal), dr a considerat ca nu am avut suficient progesteron (pt ca luasem 7/zi), si de aceea la al2lea mi-a dat asa. Nu recomanda oricui, ci doar celor care au sangerat mai devreme de termen. Am luat in paralel atunci si 6/zi Utrogestan, apoi am continuat cu 6 zi pana acum 1 luna ( el spusese sa renunt cand fac 12 sapt. dar dr mea mi-a prelungit pt ca am avut mici sangerari in sarcina ). Sarcina mea decurge f bine, ce a fost a trecut repede, bebe e sanatos , slava DOmnului si pana una-alta nu am nici-o problema, desi maine intram in 5 luni, asa ca nu vad de ce n-as duce sarcina la termen, pt ca sunt atatea mamici de Szeged care au tinut acest tratament!

Liana, be burtici!
Moni, bafta multa in continuare! te urmaresc si-ti tin pumnii stransi!
Zouzou, nu stiu sa-ti spun de Gonal F, eu n-am avut pen cu doze mai mari de 750. Multa bafta si sa fie cu noroc de data asta!
Marrina , bafta multa maine! o sa fie bine!
Mirela_1, bafta si tie si sa fie cu noroc!
MRL,Sheri,stiu ca si saftoiu_gina a baut ceai de cretisoara dupa ET si acum e mamica , asa ca bun este sigur! am vrut si eu sa incerc, dar n-am avut curaj, ma gandeam sa nu dereglez ceva la hormonii mei..

Noi suntem bine , am pus 6 kg deja si miercuri intram in luna a5a . Astept nerabdatoare si rezultatul la triplu test, sper ca bebe e in regula, desi mi s-a spus ca nu e risc de Sindrom Down, deci de una am scapat, de tub neural, sper ca nici atat, ca am luat la acid folic...si mai ramane trisomia 18/21...naiba sa le ia, sunt optimista!
Hai ca m-am intins ca placinta! sorry!
Va pup pe toate si va tin pumnii sa ne adunam la Odisee!



Andicu 17+
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

Andiculenu ai de ce sa-ti faci griji...ai sa vezi ca in 4 luni vei naste o frumusete de baietel,care va va lumina viata...stii tu Andicule cineva acolo sus te iubeste...

zici ca nici tu nu ai folosit gonal in forma de pen???e greu de folosit?se poate adauga ac, siringa de insulina?nu de alta da o sa ma intep singura ca intepaturile or sa fie dupa amiaza si poate sotul va lucra,si nu vreau sa ma doara tare,mai ales ca am o teama de injectii...
am gasit pe google ca denumira maca este folosita international,numai ca in grecia este folosita ca stimulent sexual...deci sigur foloseste si la marirea endometrului???


"Cat asculti de Dumnezeu, atat asculta si Dumnezeu de tine"
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

acuma am vazut cum ai scris......poate totusi stie careva...

"Cat asculti de Dumnezeu, atat asculta si Dumnezeu de tine"
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Andicu, mai vrem asa aparitii lungi . Si daca zici ca ma urmaresti sa vezi cand o sa te uiti dupa mine la vara pe faleza . Numai dupa burtica ma vei recunoaste.

Fetelor dar de ce nu faceti voi analiza progesteronului la 7 zile de la ET? Mie asa mi-a zis dr. sa fac si a iesit ca aveam suficient. S-a vazut de fapt ca dupa testul negativ a mai trecut ceva vreme pana sa-mi vina cm.


Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

MRL multumesc pt explicatii. Vezi ca ti-am dat un lunk la Naturiste cu un Extract glicerinatde Cretisoara care zice ca e bun pt fixarea sarcinii .
Mirela1 bine ai revenit si sper sa nu ne mai parasesti (decat dc pleci la odisee)
Andicule deja 5 luni? Mamaaaa ce mai trece timpul asta. Curaj si ai sa vezi ca si testele astea o sa le ia bb cu brio.
Zozou asta e www.innovatics.ro/ro/index.php?page=maca" target="_blank">maca pe care o luam noi. Si face endometrul frumos.Incearca sa comanzi de aici si vezi dc cer si o adresa de mail pt ca sunt sigura ca iti vor raspunde. Dc vrei iti dau un nr tel de pe care am fost eu sunata pt confirmarea comenzii sa intrebi dc iti pot trimite. Dc vrei spun-mi si ti-l dau pe PM.


Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Dana, ai scapat? Esti ok?
Mirela1, esti tot mai aproape. Sa fie cu noroc.
Marrina, succes la marea intalnire.
Gumy, felicitari!

Monica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Zouzou, am folosit Gonal F pen , dar nu asa de mare, de cantitate vorbeam. Se foloseste muuuult mai usor. Arata exact ca un stilou pe care-l potrivesti de doza , cu un ac f scurt si subtire si cand l-ai bagat sub piele, apesi pe buton, se-aude un click si gata! uite aici www.fertilitylifelines.com/serono/products/gonalf/pen/instructions.jsp" target="_blank">link cu instructiuni.

Multumesc fetelor si sa va dea Domnul si voua aceeasi bucurie!



Andicu 17+
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana p. spune:

Am reusit sa ajung si eu acasa, sunt moarta de oboseala, dar am reusit sa citesc ce ati scris din urma , numai ca nu prea-mi proceseaza neuronul la ora asta si nu prea am inteles care-i faza cu progesteronul injectabil, am sa reiau maine sa citesc sa ma dumiresc si eu cei cu el.
Cris, imi pare foarte, foarte rau ca nu a fost de data asta, dar cum tu mai ai niste puiuti congelati, iti urez sa iasa cu ei unul sau doi bebei.

Am facut histeroscopia si cel putin pe mine nu m-a durut aproape deloc, am rugat-o si pe asistenta sa-mi dea cu anestezic local, si a fost foarte bine, vreau sa va spun ca am ramas fascinata de cum se vede in interior la histeroscopie, belisem niste ochii pe monitor, nu-mi venea sa cred ca-mi vedem cusatura de la operatia de extrauterina unde era cusut uterul.
Totul este foarte bine si de vineri incep tratamentul cu diphereline de 0,1 mg, iar pe 23 feb merg la primul echo, in care se va decide cand incep tratamentul de stimulare.Mie mi-au fost prescrise doar 3 fiole de menogon, dar eu sper sa negociez la 4 , ca 3 mi se par prea putine pentru varsta mea.
Nu-mi vine sa cred ca incep si eu tratamentul si sper sa am un final fericit asa cum a fost si inceputul, pentru ca de ce sa ma plang pana acum toate au mers ca pe roate.

Fetelor, va multumesc mult la toate care ati fost alaturi de mine, si va doresc si voua ce-mi doresc si mie "cat mai repede un bebe".
Va pe toate.

Mergi la inceput