Consulatul Romaniei la Londra -cata nesimtire

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ana_m spune:

Hm , la fel si consulatul Roamaniei din Barcelona ....
Aniela de ce nu inecrci sa faci o pocura la un notar pe care sa o trimiti in Ro si acolo persoana ta o va traduce in ro ? Probabil ca iesi mai ieftin si ca bani si ca timp .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

E foarte grav ce povestiti voi aici! Dar chiar nici una din voi nu a depus reclamatie??? In cazul asta probabil ca va ramane subiect deschis for ever, aici si pe alte forumuri...Pacat. In general europenii isi cunosc dreptul la respect si iau atitudine. Probabil formarea in Romania a fiecaruia isi spune cuvantul.

Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

La consulatele din hamburg si berlin am sunat eu chiar sapt trecuta si nu pot sa zic decit de bine! Din cite am inteles in berlin sunt numai 2 persoane la ghiseu si tot ele raspund si la telefoane de aia raspund greu. Tre sa incerci de mai multe ori si cel mai bine marti-miercuri-joi, ca e mai liber.Si bineinteles sa citesti intii datele de pe pagina consulatului si asa si intrebarile vor fi concise, scurte si clare. Nu stai sa te lalai in telefon.Eu procura am facut asa ca Llaura si Kari, numai ca avocatul a trimis-o si pt apostilare.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo www.youtube.com/watch?v=ULmPKIoDDDA&feature=related" target="_blank">pe tarimul nostru de vis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns topai spune:

Atentie la Consulat!
Citisem forumurile romanilor din uk ca sa imi fac o parere despre consulat si credeam ca sunt cat de cat avizata, dar nu-i asa, "Viata bate filmul!"
noi locuim in scotia si trebuia sa venim la londra pentru un titlu de calatorie si o imputernicire din partea tatalui ca sa calatoresc cu bebe; am trimis email la consulat si ne-au raspuns destul de repede zicandu-ne sa venim, ca se rezolva in aceeasi zi; la fata locului lucrurile stateau altfel, "doamna" de la ghiseu facea programari pentru parintii care aveau nevoie de titluri de calatorie, ca cica se confrunta cu un numar foarte mare de cereri; ma rog...
ajunsa cu greu in fata ghiseului (circa 1 ora 30 de asteptare in caldura, inghesuiala,cu bebelusul dupa noi), ii arat actele,ii zic de unde vin, ca am avion a doua zi si imi cere o confirmare de cumparare a biletului; a trebuit sa mergem sa cautam un internet cafe sa printam confirmarea ca sa se convinga dansa ca nu mint;
ne-am intors la consulat, alt stat la coada, alta distractie, ne-o dat formulare sa le completam; cand le-am dat, o zis ca nu-s bune, ne-o dat altele, cu exprimarea putin diferita. Venita in tara, ii fac pasaportul la copil si in ziua plecarii pe aeroport, surpriza surpriza, imputernicirea tatalui nu era buna ! Ce sa mai zic de nervii si lacrimile pe care le-am varsat si la consulat si pe aeroport si de banii cheltuiti.
Ar mai fi multe de zis, insa la ghiseul la care "lucreaza" Cristina Lelia Craiul ar trebui sa fie un semn cu cap de mort
Imi este rusine cu astfel de specimene care sa ne reprezinte interesele peste hotare.
Va pup, sper sa aveti experiente mai pozitive ca mine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns temporar spune:

Citat:
citat din mesajul lui diuna

In general europenii isi cunosc dreptul la respect si iau atitudine. Probabil formarea in Romania a fiecaruia isi spune cuvantul.


Nu sunt de acord cu ceea ce spui. Oare ca fetele care si-au varsat oful aici nu cred ca au dreptul la respect? Ba cum sa nu, credem ca avem dreptul si ne dorim si noi respect, dar ce le putem face concret la nesimtitii de la consulat? Sa le dam in cap? Ipotetic le-as da daca as sti ca asta imi rezolva problema... in realitate insa, nu imi rezolva nimic.

Eu tot asa am nevoie sa-mi scot cazierul, dar ma duc in Romania pentru asta. Il scot in regim de urgenta in 3 zile. Cu bilete de avion de 20 de lire la wizzair si cazare la hostel de 10 lire pe zi , tot cam atat ma costa ca si cum l-as scoate de la consulat, plus ca ma aleg si cu o mini-vacanta in tara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui miri_mik

cu tristete constat ca atitudinea personalului din consulatele omaniei devine din ce in ce mai... deplorabila:( fetelor, nici bruxelul nu e departe. cand ma gandesc cate probleme am avut din cauz aincompetentei lor, si cati bani am aruncat pe fereastra pt documente pe care nu le-am putut folosi... si in momente dintr-astea ma bucur ca am luat cetatenia:(

Hahahahaha - confirm. Sa vedeti ce show am facut eu la consulatul Romanei la NY cand a trebuit sa scot certificat romanesc pentru copii. Puah ! Mai aveam putin si sunam politia. Eu i-am reclamat - la consul, la ambasada de la WA, unde am putut i-am reclamat. Nu stiu daca s-a intamplat ceva, dar macar am semnalat pe toate caile oficiale de nesimtirea care este acolo. Am 10 emailuri schimbate cu consulul, sau naiba stie, o fi fost tot fufa aia de la ghiseu care administreaza emailul consulului ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giani spune:

La consulatul din Ottawa n-am avut probleme, e un nene mai lent p-acolo, de greseste intr-una hirtiile, dar isi vede de treaba, el vrea sa ii rezolve pe toti.
Dar tanti aia din New York, Roxana parca o chema, e ingrozitoare, total neprofesionista. Am reclamat-o, am gasit niste adresa de email de reclamat, de la MAE, dar degeaba. Ma gindesc ca a avut si pile foarte mari, probabil ca e fiica unuia mare de la MAE, asa ca degeaba-s toate reclamatiile astea.
Are de-a face cu tot felul de intepati, am remarcat cum vin aia deja montati sa sara cu gura, dar nici ea nu e mai prejos, se pune la harta si cind nu trebuie. Si e slaba rau, nu stie sa organizeze defel oficiul ala, sa puna niste bonuri de ordine ceva, sa lucreze eficient. Se poarta execrabil si cu celelalte functionare, alea adopta atitudinea de sclav in fata stapinului, bleah, ce impresie nasoala imi lasa toata afacerea asta de la New York.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

daca ma uit bine pe situl vostru vad aici http://londra.mae.ro/index.php?lang=ro&id=10435 ca trebuie sa telefonezi numai intre orele respective. asa este si la bruxelles... au program la telefon si program la ghiseu.. pt ca e un singur lucrator.. acesta nu poate raspunde la telefon in timp ce este la ghiseu.. sunt cozi interminabile.
confirm acelasi tratament ostil si la bruxelles, din pacate
voila
**************
Linie telefonica NUMAI pentru cazurile urgente
aparute in intervalul 17:00-21:00 - 078.8972.4450
Linie telefonica NUMAI pentru cazurile urgente
aparute in intervalul 21:00-09:00 - +44 (0) 207 937 9666

Strict pentru cet#259;#355;enii români care se confrunt#259; cu o situa#355;ie dificil#259;, special#259;, cu caracter de urgen#355;#259;. La acest num#259;r nu se fac program#259;ri #351;i nu se furnizeaz#259; informa#355;ii consulare. În categoria situa#355;iilor speciale se încadreaz#259; accidentele cu victime, decesele, calamit#259;#355;ile #351;i alte situa#355;ii de pericol sau cu caracter extraordinar.
*************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeiash spune:

asta era pt urgente.. sorry.. pt alte acte .. trebuie sa telefonezi numai asa


********************
Telefon: +44 (0) 20 7602.9833
Telefon pasapoarte : +44 (0) 20 7602.9777 numai in intervalul 13.00 – 17.00

Telefon certificate de stare civila : +44 (0) 20 7602.9662 numai in intervalul 13.00 – 17.00

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui giani

La consulatul din Ottawa n-am avut probleme, e un nene mai lent p-acolo, de greseste intr-una hirtiile, dar isi vede de treaba, el vrea sa ii rezolve pe toti.
Dar tanti aia din New York, Roxana parca o chema, e ingrozitoare, total neprofesionista. Am reclamat-o, am gasit niste adresa de email de reclamat, de la MAE, dar degeaba. Ma gindesc ca a avut si pile foarte mari, probabil ca e fiica unuia mare de la MAE, asa ca degeaba-s toate reclamatiile astea.
Are de-a face cu tot felul de intepati, am remarcat cum vin aia deja montati sa sara cu gura, dar nici ea nu e mai prejos, se pune la harta si cind nu trebuie. Si e slaba rau, nu stie sa organizeze defel oficiul ala, sa puna niste bonuri de ordine ceva, sa lucreze eficient. Se poarta execrabil si cu celelalte functionare, alea adopta atitudinea de sclav in fata stapinului, bleah, ce impresie nasoala imi lasa toata afacerea asta de la New York.

Da, da - pe Roxana asta am reclamat-o si eu ... o nesimtita.

Mergi la inceput