cum se depisteaza cancerul?

cum se depisteaza cancerul? | Autor: viana

Link direct la acest mesaj

Sunt ingrozita.Ieri doua persoane apropiate mie au aflat ca au cancer.Unul are 45 ani celalalt in jur de 60.Cel de 45 ani vara trecuta si-a ridicat o casa cu ajutorul rudelor,are magazine,deci este o persoana deosebit de activa.In decembrie a simtit ca este obosit ,ca nu mai are chef de nimic.Saptamina trecuta a fost la medic si i-a zis ca are pancreatita iar ieri a fost operat.Tumoare este intinsa de la pancreas,rinichi,intestine pina la plamini.
Cum se depisteaza cancerul?
Am inteles de la un medic ca nu se vede din analize?Chiar asa?
Atunci ce trebuie sa faci ?
Un RMN?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

RMN , radiografii , palpari , analize.
Nu prea poti depista , asta e problema.
De obicei cand e descoperit e in stadii avansate , cateodata prea avansate ca sa mai poti face ceva.
Daca ai in familie(rude de sange) pers. care au suferit de cancer cresc sansele ca si tu sa faci , de exemplu.
La femei cancerul de col , cancerul de san sunt frecvente , dar pt. primul e de ajun sa faci lama pt. ca se vaede daca e ceva , iar pt. san sa te palpezi singura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

stiu ca se pot face niste analize speciale, ex:

MARKERI TUMORALI
CA 15-3 (cancer de san)
PSA (tumori de prostata)
Alfafetoproteina (malformatii congenitale)
CA-125 (cancer ovar)
Feritrina
Antigeni anti-Echinococus (chist hidratic)
CA 72-4


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama lia spune:

si pentru mai multe detalii cititi aivi:

http://www.emcb.ro/article.php?story=20041124194220525


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Cancerul de colon se poate detecta prin colonoscopie.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

am o prietena diagnosticata cu o forma de cancer: la ea a inceput la fel: oboseala inexplicabila si stare proasta foarte generala... nici o legatura cu locul tumorii, durere sau ceva.

Dar si-au dat seama ca e ceva in neregula cind a facut primele echografii: era o tumoare clara si vizibila. A facut biopsie si i s-a confirmat ca e maligna.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

5 cadrane la san.....

Mi se pare inutila chestia asta cu analizele pt. ca ...sunt 100000 de analize pe care nu ajunge sa ti le scriu nici inr-o ora. Cine crezi ca-ti face o data la 2 luni asa ceva? Sau cine are bani sa-si faca?

Pt. piele iti face dermatografie , pt. colon si rect colonoscopie , pt. stomac , esofag gastrocscopie , pt. colul uterin Papanicolau , pt. ovare ecografie , pt. oase radiografie , pt. plamani la fel , samd.
Cred ca mai simplu este sa-ti palpezi singura grupele ganglionare din cand in cand , cand te apuca spaima.

ganglionii se gasesc simetric la niv:
-occipital , la baza craniului , in spate
-laterocervicali , lateral gat
-retroauriculari(in spatele urechilor)
-subauricular
-submandibular
-sub barbie
-deasupra claviculelor si sub clavicule
-axilar(se palpeaza pe rand , cu mana la care palpezi in sold , cealalta mana o lipesti de axila si apasand te plimbi pe toata suprafata ei , cu miscari circulare)
-inghinal , de la coxal in diagonala , pe modelul bikinilor
-in spatele genunchiului , ca la axila faci , cu genunchiul indoit
-la glezna

Mai sunt , dar astia se palpeaza si in mod normal la doctor.

Sanul este impartit in 5 cadrane: 1 este sfarcul si areola mamara , iar celelalte 4 sunt cum se banuieste , o linie verticala si una orizontala, si vezi cadranele.ine , de fapot chiar nu conteaza deloc faza cu cadranele , astea conteaza la doctor in caz ca se gaseste ceva , sa scrie in foaie.
TRebuie sa vezi daca observi vreo formatiune anormala , daca apar modificari la nivelul sanului, daca are scurgeri anormale, samd.

Oricum , dupa cum am spus.....daca e , e , nu prea poti sa-l previi daca e sa fie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Da , Diana , dar e extrem de greu sa descoperi cancerul din cauza localizarii in aproape orice tesut si organ.
Si sa faci analize lunar nu se poate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

quote:
quote:
Originally posted by dianaintruder

macar descoperit la timp duce la vindecare mai rapida si nu se extinde

diana





trebuie sa consideri ca in toate cazurile se poate face ceva: psihicul conteaza enorm.

Prietena mea avea cancer ovarian, care e destul de pacatos, cu metastaze la ficat.... DAR era mama singura. Iar copilul ei avea 6 ani.
Prima reactie a fost "pai nu pot sa mor, ce sa faca copilul meu singur, asa de mic?!"

De trei ani traieste...face tratament...dar traieste. I-a cazut tot parul, a avut citeva episoade in care era ca o umbra, si totusi a depashit orice estimare a medicilor.

Elise & BBLisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Depinde ce cancer a avut , ce tratament a urmat , in ce stadiu a fost descoperit si nu in ultimul rand psihicul.
Daca e vreun pacient care deja se poarta ca si cum viata e gata .....chiar va fi gata .
Partea proasta este ca recidiveaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luizza spune:


OFFF
Asa este psihicul este foarte imortant
Unchiul meu are 46 de ani,si acum a venit si ne-a dat vestea bomba ARE CANCER.....este in stadiul 4
Nimeni nu a stiut nimik pana acum....nici macar sotia lui,el a aflat acum 6 ani,si nu a zis la nimeni....
Dar acum a avansat foarte mult de la ultmele analize.......si s-a hotarat s spuna tuturor
O mare durere


Mergi la inceput