nu mai rezist la atatea probleme

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adita9 spune:

brazuca te rog sa te linistesti!
Nici un angajator nu te poate concedia cat timp esti gravida, si nici in concediu de maternitate sau ingrijire copil. Pune-i in vedere sefului ca il poti reclama la inspectia muncii daca continua cu amenintarile.
Nu te lasa intimidata!
Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viana spune:

SI EU AM INTRAT IN CONCEDIU DE BOALA DE LA 2 LUNI DE SARCINA. AM VORBIT CU GINECOLOAGA CA NU MAI VREAU SA MA DUC LA SERVICIU SI A FOST DE ACRD. LA 90 ZILE AM FOST LA COMISIE.APOI AM FOST IN PRENATAL SI POSTNATAL.DACA AI UN ASEMENEA SEF MAI BINE STAI ACASA PE 85% DIN SALAR.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Multumesc mult pt raspunsuri. Si eu cred ca legal nu are ce sa-mi faca, si ma gandesc sa imi bag medical cat mai repede. Nelamurirea mea este daca imi pot lua concediul de odihna mai intai, pe care deja l-am programat cu 1 martie inainte sa imi spuna "domnul" de data limita.

CristinaT, imi cer scuze daca am jignit pe cineva spunand ca mi-e frica de Rahova. Stiu ca nu este peste tot la fel de rau, dar noi cautand o gars. cf 3 de cumparat, iti dai seama cam in ce zona ne putem incadra. Am vazut niste ghetouri in Pantelimon mai rau decat in filmele americane.


15+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/brazuca22/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi2004 spune:

brazuca - daca tu esti cea care ai intrebat daca sa stai cu chirie sau sa iti cumperi garsoniera confort 2 - am vazut raspunsurile tuturor. Toata lumea te indemna sa cumperi garsoniera cf2. Daca tu ai atatea probleme cu viitorii socri, esti insarcinata si spui ca nu mai poti - de ce nu incerci sa stai cu chirie macar o perioada. Vezi cum este - pune in balanta linsitea ta sufleteasca, placerea de a avea intimitatea ta cu placerea de a locui in "casa ta". Este adevarat ca pe termen lung sunt niste bani pierduti - dar cel putin stii ca te-ai bucurat de o perioada frumoasa din viata ta. In privinta serviciului - nu mai trebuie sa iti dau eu sfaturi ca ai primit de la persoane mult mai avizate ca mine asa ca stii ca poti sa stai linistita.
Inca ceva: cum esti tu acum: agitata, stresata, nervoasa (din varii motive) se transmite copilului si tot asa va fi si el dupa: va plange mult, agitat si tot asa. Pune in balanta toate aspectele si gandeste-te ce este mai bine pt tine si pt viitorul copil.
(asa cum zicea cristina - si in rahova traiesc oameni - si noi am stat acolo inainte sa plecam .. de cate ori am venit pe acasa - am trecut pe acolo: am vazut parcul plin de copii - deci familii tinere, masini cu scaune de copil montate inauntru - oameni destupati la minte si tot asa).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Sant de acord cu Roxi2004 si totusi socrii te-ar putea ajuta...daca te.ai simti rau sau poate si ei sant batrani si trebuie sa-i intelegi sa te dai dupa ei un pic...sant totusi parintii sotului nu pune paie pe foc...

Ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Draga Bazuca,
Codul Muncii in Romania este atat de in favoarea angajatului incat nici daca ai comite cele mai reprobabile fapte in firma nu i-ar fi prea usor sefului tau sa te dea afara. Sotul meu este director la o multinationala. Acum cateva luni o directoare economica isterica i-a dat una cu geanta in cap (i-a dat sangele, nu glumesc). I-au trebuit cam 3 luni s-o poata da afara...

Asa ca, draga mea, daca-i facut toate actele prin care ai anuntat ca esti insarcinata, castigi orice proces si fara sa te prezinti. Nu-ti mai incarca sufletul cu problemele de la locul de munca. Mai bine gandeste-te ce bine o sa fie cand o sa iei 2 ani de pauza, numai tu cu bb.

Cat despre locuitul in Ferentari, etc. Eu as locui si in Baragan in cort numai sa stiu ca-i locu' meu si nu-mi sufla nimeni in ciorba.

alice

Mergi la inceput