Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Prematurii: Esentele tari

Din ce cauza ati nascut prematur?

(8 voturi)
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor  Subiect Subiectul urmator
Pag. din 22
incognito
incognito

403 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite incognito un Mesaj Privat  Reply with Quote
Ehei!Da,asta da problema!Si ma refer la nasterea prematura.Sint atitea motive care conduc la acest lucru incit ne-ar fi necesara poate chiar o zi sa discutam aspectul.Totul e bine cind se termina cu bine dar nu totdeauna se intimpla asa.Si eu am nascut prematur,la 34 de saptamini prin operatie cezariana,la spitalul din orasul in care locuiesc.Ma asteptam, nu a fost deloc o surpriza.Motivul?Gemelaritatea.A fost totul in regula,cred binecuvintarea lui Dumnezeu.Sint baiat si fetita,au cintarit 2200g fiecare si au avut 44cm.Acum au 4ani,sint absolut minunati,isteti,frumosi,sanatosi,perfecti!Nu s-ar spune ca au fost prematuri!Cresterea lor a fost anevoioasa-mici,plingaciosi,bolnaviciosi...-asta pina pe la 2ani.Ca sa nu mai vorbesc de nesomn.Au vorbit repede dar au mers greu,in sfirsit au trecut aceste lucruri.Ii multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi pentru acest dar.Asadar,mamici de prematuri,CURAJ!
Mergi la inceput
gab___
gab___

235 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luigab___ Adauga semn de carte la raspuns Trimite gab___ un Mesaj Privat  Reply with Quote
eu am nascut gemene la 8 luni(32 saptamani) cu 1700 gr 42 cm si 2400gr si 45 cm, nasterea eu cred ca s-a datorat faptului ca am fost la eco in cj unde vroiam sa ma internez sa nasc eu fiind din baia mare si m-au trimis acasa ca sa revin in saptamana care urma dar am nascut la baia mare.
acum avem 8 kg si 7 kg, si peste 74 cm

gab____________
Mergi la inceput

Laura25

13160 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiLaura25 Adauga semn de carte la raspuns Trimite Laura25 un Mesaj Privat  Reply with Quote
quote:
Originally posted by incognito

Ehei!Da,asta da problema!Si ma refer la nasterea prematura.Sint atitea motive care conduc la acest lucru incit ne-ar fi necesara poate chiar o zi sa discutam aspectul.Totul e bine cind se termina cu bine dar nu totdeauna se intimpla asa.Si eu am nascut prematur,la 34 de saptamini prin operatie cezariana,la spitalul din orasul in care locuiesc.Ma asteptam, nu a fost deloc o surpriza.Motivul?Gemelaritatea.A fost totul in regula,cred binecuvintarea lui Dumnezeu.Sint baiat si fetita,au cintarit 2200g fiecare si au avut 44cm.Acum au 4ani,sint absolut minunati,isteti,frumosi,sanatosi,perfecti!Nu s-ar spune ca au fost prematuri!Cresterea lor a fost anevoioasa-mici,plingaciosi,bolnaviciosi...-asta pina pe la 2ani.Ca sa nu mai vorbesc de nesomn.Au vorbit repede dar au mers greu,in sfirsit au trecut aceste lucruri.Ii multumesc lui Dumnezeu in fiecare zi pentru acest dar.Asadar,mamici de prematuri,CURAJ!

Te asteptam cu drag sa ne povestesti mai multe despre voi aici: http://forum.desprecopii.com/forum//forum.asp?FORUM_ID=68
la subiectele cu mamici de gemeni si tripleti.

Laura de shtrumphi, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

Poveste cu shtrumphi
Mergi la inceput
adinadelf
adinadelf

2 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Buna la toata lumea

Eu am nascut la 33 de saptamani, dar am inceput sa am contractii la 31 de saptamani. Au reusit cu tratamente sa amane inca doua saptamani, dar cu doua trei zile inainte de a naste Sacha a rupt membrana si a devenit prea periculos, incepusem sa fac o infectie.
Eu cred ca am nascut pentru ca am avut gemeni - Sacha si fratele lui Esteban. Totul a fost bine in timpul sarcinii, fara probleme si apoi contractii brusc la 31 de saptamani. Nici nu am fost sigura ca sunt contractii, nu erau dureroase si era prima sarcia. Au avut ceva mai mult de 1kg800, au stat o luna in maternitate, din care 10 zile in incubator. Acum au un an si 4 luni si sunt foarte bine amandoi, din fericire.
Mergi la inceput

mikiion

2133 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite mikiion un Mesaj Privat  Reply with Quote
Buna. Eu am nascut la 36 sapt si 4 zile.Mi s-a rupt apa si m-au bagat in cezariana pt. ca copilul nu era intors( aici e procedura standard in cazul asta).
Eu ma bucur ca l-am nascut asa tarziu. Pt. ca am avut ultimele luni numai «ciudatenii», adica nu lucruri «normale» cum am citit pe la voi .
  • O operatie de apendicita la 25 sapt

• diabet de sarcina diagnosticat cam tarziu la 32 sapt( provocat probabil de statul in pat dupa operatie)-ce a facut in schimb sa am un bebe mare de 2990 kg.

• accident de masina la 34 , nu f. grav, fara sa se deschida , din fericire , airbag-ul, si pe locul mortului asezata( la urmatoarea sarcina voi sta doar in spate)

Alte cauze posibile, am mers cam mult ultimele zile, dar era indicatia doct ca sa scada glicemia si sa nu fac insulina, caldura si umezeala care mi-au provocat tensiunea cam mare......

Important e ca e sanatos, nu au fost probleme dupa nastere si are acum de 4 ori greutatea de la nastere.(11.5 kg)
Oricum la 36 sapt nu se compara cu un bebe de 30 sau 32. Lucrurile sunt mai simple. Eu mereu ma gandesc, ce faceam daca se declansau contractiile in timpul operatiei de apendicita si nasteam la 26 sapt?

Mihaela

filme
filme2

http://mionita.photosite.com
Virsta Marc

Editat de - mikiion on 18/04/2007 15:23:28
Mergi la inceput

carina

2858 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui carina  Trimite mesaj ICQ luicarina Adauga semn de carte la raspuns Trimite carina un Mesaj Privat  Reply with Quote
Eu am nascut la 36 de saptamani - uter infantil, care de la 27 de saptamani n-a mai vrut sa creasca. La 27 de saptamani am intrat in travaliu, oprit din fericire cu medicamente (atunci am primit si cortizon pentru maturarea plamanilor bebelutei).
Din fericire, fata mea a crescut extrem de bine - 3500 de grame la 36 de saptamani cand s-a nascut.

Anda si Carina (deja domnisoara)
http://community.webshots.com/user/andamihai
Mergi la inceput

anamaria

2895 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anamaria un Mesaj Privat  Reply with Quote
quote:
Originally posted by Mi-Ka
Si eu stiu ca 33 de saptamani inseamna 7 luni si o saptamana...

Va pup si sa cresteti mari, sanatosi si frumosi!!!

desi nu are prea mare importantza...
7 luni si o saptamana... FIX! dar 7 luni implinite inseamna ca esti in luna a 8-a de sarcina - asta vroiam sa spun, cred ca este corect, nu?!

ANAMARIA, mama soldatzeilor de plumb
Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003

poze cu frumosii mei (si nu numai )
DRAGOSTEA NU INSEAMNA DOI OAMENI CARE SE PRIVESC UNUL PE ALTUL, CI DOI OAMENI CARE PRIVESC IN ACEEASI DIRECTIE ! Antoine de Saint-Exupery

Editat de - anamaria on 17/04/2007 16:06:19
Mergi la inceput
sanziana27
sanziana27

1262 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luisanziana27 Adauga semn de carte la raspuns Trimite sanziana27 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Sarcina mea a stagnat la 30 saptamani.Medicul care-mi urmarea sarcina a observat destul de tarziu stagnarea, abia dupa o luna si atunci a inceput toata nebunia:copilul era ff mic si a incercat sa-l mai dezvolte intrauterin cu perfuzii. Am reusit sa-l aducem la 33 saptamani si 5 zile de dezvoltare si s-a hotarat cezariana de urgenta. Daca mai amanam putea sa intre in hipoxie fetala. Au apucat sa-mi dea injectia pentru maturarea plamanilor, dar nu mi-au garantat nimic. Copilul parea perfect normal, dar stagnarea (hipotrofie fetala) putea sa-l fi afectat. Asa s-a nascut baietelul meu: cu 1900g si 43 cm. Am stat 3 saptamani si 3 zile in spital pentru a ajunge la 2540g. A avut un suflu sistolic (acum nu se mai aude) si un testicol inca nu e coborat, face acum tratament. Acum are 7 luni si 2 saptamani 7 kg si 69 cm.
Mergi la inceput

anca_vlad

3186 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luianca_vlad Adauga semn de carte la raspuns Trimite anca_vlad un Mesaj Privat  Reply with Quote
tot prematur am nascut la 35 de sptamani cu cezariana dupa 10 saptamani de spitalizare, contractiile au inceput inca de la 25 de saptamani, uter infantil, tratament perfuzii cu sulfat de magneziu, ginipral si repauz total la pat, diazepam si scobutil cu papaverina toata perioada de la 25 la 35 de saptamani! Vladut a avut atunci 45 cm si 2700g!

acum e un baietel sanatos de 3 ani si jumatate!
Norocul meu au vost medicii de la maternitatea din Brasov si in special Dl Dr. Vulcan si neonatologul dl. Oprea si toata echipa de asistente care mi-au facut sederea in spital mai placuta!

Mergi la inceput
energy
energy

1447 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite energy un Mesaj Privat  Reply with Quote
din cauza ca mi s-a spus sa stau numai in pat din luna a doua si n-am stat, m-a mancat undeva sa ma scol sa ma agit. mi s-au fisurat membranele in saptamana 26 si am nascut in saptamana 31. acum daca mi s-ar spune, as sta cuminte in pat.

De mica am fost silita sa-mi intrerup educatia ca sa merg la scoala.
Mergi la inceput
Pag. din 22  Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com