Toate forumurile Generatia 'Desprecopii.com' / Teme specializate  Prematurii: Esentele tari

Din ce cauza ati nascut prematur?

(8 voturi)
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor  Subiect Subiectul urmator
Pag. din 22
c.valy
c.valy

651 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite c.valy un Mesaj Privat  Reply with Quote
Prematurii chiar sunt copii speciali sa va traesca bebicii si cavalerii,domnisoarele la totate mamicile sa fie sanatosi ca asta e cel mai inportant

www.lilypie.com/myDetails.php/" target="_blank">Luca Daniel 22.10.2008
povestea mea Slideshow asa sunt eu
www.trilulilu.ro/deluca/3889b8d4759823/" target="_blank">prematuri esente tari

Editat de - c.valy on 10/11/2009 13:31:13
Mergi la inceput
Nocom
Nocom

2520 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Nocom un Mesaj Privat  Reply with Quote
Mamici, sa va traiasca copiii, sunt niste invingatori!!!!

mami de Daria Anastasia (24.09.2008) si Matei Tudor (11.07.2004)

viitoare sirena
Mergi la inceput
ellaandrei
ellaandrei

7 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Eu am avut sarcina toxica...am varsat toata sarcina...intr-un astfel de episod care a durat vreo 3 zile mi s-a rupt placenta si am nascut cu peripetii...acum avem 3 ani si suntem bine sanatosi multumim lui dumnezeu
Mergi la inceput
Rrraluca
Rrraluca

50 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Rrraluca un Mesaj Privat  Reply with Quote
asta conteaza...sa se termine cu bine...eu am nscut la 36 saptamani...preeclamsie...tensiune 22 cu 12...inca o jumatate de ora si in cel mai bun caz traia doar una dintre noi doua..dar acum implinim 6 luni pe 4 februarie si suntem bine sanatoase...ea a fost sanatoasa din prima clipa de viata,mai micuta la 1,700 kg, dar nu a stat decat o ora la incubator,si a pus 10 grame intr-o zi...mie mi-a trebuit 2 zile sa imi revin,dar dupa o saptamana parca nu as fi nascut...multa sanatate tuturor!
Mergi la inceput
patrisuca
patrisuca

364 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite patrisuca un Mesaj Privat  Reply with Quote
am avut o sarcina perfecta din toate punctele de vedere, iar la 36 de sapt mi s-a deschis colul si a trebuit sa-mi provoace nasterea 2 zile mai tarziu.

andreea mamicuta patriciei
Mergi la inceput
Amarena
Amarena

36 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiAmarena Adauga semn de carte la raspuns Trimite Amarena un Mesaj Privat  Reply with Quote
N-am mai postat de mult pe forumul asta...

Si eu am nascut prematur, la 28 de saptamani si 3 zile. Inainte cu doua saptamani de nastere, medicul mi-a prescris Duvadilan, pentru relaxarea uterului, intr-un moment in care eu, una, ma simteam extraordinar, cu toate ca aveam sarcina gemelara si un burtoi respectabil. Dupa inceperea tratamentului, au aparut edemele, aratam ingrozitor si nu ma puteam tine pe picioare.
Am mers sa ma internez pentru mentinere de sarcina si, la internare, mi s-a facut control ginecologic...Medicul mi-a rupt membranele. Sau s-or fi rupt in timpul controlului, nu se stie, nu mi-a zis nimeni nimic. Am nascut prin cezariana.
Asta era acum 7 ani. Am scapat toti cu bine, desi am stat cu frica in san o luna de zile, toata durata spitalizarii.

Editat de - Amarena on 14/02/2010 18:40:45
Mergi la inceput
G.AURA
G.AURA

63 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Am nascut prematur la 34 saptamani,incompatibilitate de rh,anticorpi prezenti,Sebastian 2200,icter accentuat,tranfuzi de sange,anemie,acum avem pe 2 iunie 2 ani si avem o hipotonie,nu are stabilitate pe picioruse,merge ca si cum ar fi turmentat.
Mergi la inceput
Andreea_luc
Andreea_luc

1 Mesaje
Eu am fost plecata in concediu in Germania si cu o zi inainte la control sa intreb daca pot pleca mi s-a dat voie si am plecat binenteles. Ajunsa acolo la cateva zile mi s-a rupt apa fara nici un fel de dureri contractii absolut nici un simptom la 32 saptamani si 5 zile mai tarziu l-am nascut pe neamtul meu lucas cu 1500 grame prin cezariana.
Mergi la inceput
cipriana85
cipriana85

66 Mesaje
Eu am nascut prematur din cauza colului foarte scurt (am mai pierdut o sarcina din cauza asta, iar medici nu au stiut dect la a doua sarcine), care mi s-a deschis pe la 30 de sapt, iar medicul m-a consemnat la pat [bang, total, am nascut pe la 38 de sapt, dar bebe a fost mic 2250 gr., retard de crestere intrauterina, din cauza stresului .
Deci cauzele sunt multiple si depind de la o femeie la alta.

PUPICI
Mergi la inceput
Sheannamp
Sheannamp

3373 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Sheannamp un Mesaj Privat  Reply with Quote
Cu tot respectul pentru problemele pe care le-a avut fiecare dar, va rog sa raspundeti la topic, si anume nasterea prematura (sub 38 de saptamani de sarcina).
Dismaturitatea are alte cauze si alta evolutie decat prematuritatea.

Multumesc!
Mergi la inceput
Pag. din 22  Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com