Din ce cauza ati nascut prematur?

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana1026 spune:

la 38 de ani am ramas din nou insarcinata, cand primul copil avea deja 9 ani. a fost o sarcina care s-a lasat mult asteptata si cred ca a venit tocmai la timp ca sa nu fie prea tarziu. dar tensiunea indusa de prima sarcina, care s-a perpetuat pana in ziua de azi ne a dat mari batai de cap mie si bebelusului. in primul rand medicamentele pe care le luam de 9 ani pentru a controla tensiunea (prestarium) erau total contraindicate in sarcina. dupa ce am sunat pe la diverse laboratoare si m-am linistit va nu ar fi nici o problema a venit rezultatul de la triplu test: risc crescut de sindrom down. in tot acest timp tensiunea o tineam pe la 13, 14 cu un medicament special, dopegyt. la 19 sapt. am facut amniocenteza care m-a linistit complet avand in vedere ca mi s-a spus ca rezultatul e sigur 99%. totul era bine si bebe baiat. m-am bucurat de sarcina pana la 30 sapt. cand tensiunea a luat-o razna. cu tot dopegytul meu ajungeam la valori de 17 cu 8 sau mai mari. dr cardiolog a suplimentat medicatia cu nifedipin, copilul era deja bine format si nu mai era periculos acest medicament pt el. nu m-a ajutat cu nimic nici acest medicament. timp de o luna ma ridicam din pat numai pt a merge la toaleta si cand mergeam la ecografii care din sapt 32 le faceam cam la 3-4 zile. din pacate copilul nu mai crestea si se imputina si cantitatea de lichid amniotic.
asa ca la 34 sapt. am fost operata si s-a nascut minunea. avea numai 1800 grame si 43 cm. a fost un luptator, a supt din prima zi desi eu inca nu aveam lapte. apoi a crescut f bine acum are 2 ani si o luna, e mai slabut dar slava cerului e sanatos si f. vesel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bursuletu spune:

Citat:
citat din mesajul lui diana1026

la 38 de ani am ramas din nou insarcinata, cand primul copil avea deja 9 ani. a fost o sarcina care s-a lasat mult asteptata si cred ca a venit tocmai la timp ca sa nu fie prea tarziu. dar tensiunea indusa de prima sarcina, care s-a perpetuat pana in ziua de azi ne a dat mari batai de cap mie si bebelusului. in primul rand medicamentele pe care le luam de 9 ani pentru a controla tensiunea (prestarium) erau total contraindicate in sarcina. dupa ce am sunat pe la diverse laboratoare si m-am linistit va nu ar fi nici o problema a venit rezultatul de la triplu test: risc crescut de sindrom down. in tot acest timp tensiunea o tineam pe la 13, 14 cu un medicament special, dopegyt. la 19 sapt. am facut amniocenteza care m-a linistit complet avand in vedere ca mi s-a spus ca rezultatul e sigur 99%. totul era bine si bebe baiat. m-am bucurat de sarcina pana la 30 sapt. cand tensiunea a luat-o razna. cu tot dopegytul meu ajungeam la valori de 17 cu 8 sau mai mari. dr cardiolog a suplimentat medicatia cu nifedipin, copilul era deja bine format si nu mai era periculos acest medicament pt el. nu m-a ajutat cu nimic nici acest medicament. timp de o luna ma ridicam din pat numai pt a merge la toaleta si cand mergeam la ecografii care din sapt 32 le faceam cam la 3-4 zile. din pacate copilul nu mai crestea si se imputina si cantitatea de lichid amniotic.
asa ca la 34 sapt. am fost operata si s-a nascut minunea. avea numai 1800 grame si 43 cm. a fost un luptator, a supt din prima zi desi eu inca nu aveam lapte. apoi a crescut f bine acum are 2 ani si o luna, e mai slabut dar slava cerului e sanatos si f. vesel.



Salut,
am gasit mesajul tau pe acest forum si vreau sa te intreb daca prestarium ai luat si in timpul sarcinii? Imi cer scuze ca intrebarea mea nu are legatura cu subiectul dar eu acum sunt isarcinata in saptamana a 8 a si la inceputul sarcinii, inainte sa aflu de sarcina am luat prestarium. Recomandarea a 2 medici a fost sa renunt la sarcina din cauza ca bebe poate iesi cu probleme :(

Multumesc si multa sanatate tie si micutilor tai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana1026 spune:

buna
am luat prestarium si in timpul sarcinii cam 15 zile. nu eram foarte atenta cu tratamentul si, desi trebuia sa-l iau zilnic luam cam cand imi aduceam aminte. asa ca in prima luna de sarcina am luat, cum am mai spus, cam 15 zile.
la fel mi au spus si mie, si medicul de familie si cardiologul si ginecologul, ca e f periculos pentru copil. asa ca am sunat la reprezentanta laboratorului servier si am aflat ca nu are nici o influenta asupra sarcinii. intre timp in acelasi loc se interesase si medicul cardiolog care m a asigurat ca din acest punct de vedere nu voi avea probleme. problema cea mare era acum hipertensiunea mea.
asa ca eu iti recomand sa continui mai ales ca ai in fata destul timp sa faci si alte teste. sunt sigura ca nu vei avea probleme din cauza acestui medicament.
mult succes si liniste in timpul sarcinii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela_n spune:

salutare tuturor.
sunt sora proaspetei mamici si sper sa imi permiteti sa scriu in locul ei.ea se afla in spital,a nascut aseara,la 19.30 prematur,la 32 de saptamani,o fetita de 1,800kg si 44cm.bebita e la incubatie,e ajutata sa respire...nu prea am aflat multe,doctorul a zis ca e prea devreme sa se pronunte...de ce a nascut prematur:s-au rupt membranele.de dimineata a avut diaree,bebita nu avea stare,iar cand a fost la baie a vazut sange...a ajuns la18.00 la maternitate si a intrat direct in sala de nasteri.ce ma ingrijoreaza este ca nu a fost timp pentru o medicatie pentru dezvoltarea plamanilor..s-a grabit sa iasa,pe nepregatite.acumasteptam cu sufletul la gura evolutia fetitei.sper sa fie bine.multumesc si o sa revina mamica atunci cand o sa fie bine..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niculina_ina spune:

buna,
si eu am nascut prematur acum 5 ani la 28-29 saptamani o fetita de 1300gr.A scazut pana la 850 gr. datorita faptului ca avea o infectie pe care cei din spitalul in care nascusem nu o descoperisera.Oricum, dupa o criza de apnee si cianoza am plecat la cerere in iomc bucuresti si cei de acolo s-au mirat ca fata mea mai traieste.Asa ca fara nici o foaie din spitalul in care nascusem, nici macar cu scorul apgar, cu fetita cu diagnosticul de septicemie cei de la iomc , dupa lungi batalii cu transfuzii, ventilatie mecanica si altele mi-au salvat-o.Acum are aproape 5 ani, este perfect normala, a inceput chiar sa fie atenta daca i-am asortat lucrurile.In afara de o operatie de polipi si raceli in urma mersului la gradinita nu avem probleme.Si dupa cum ne spune dr. ei de la 11 zile din iomc, ii multumim lui Dumnezeu pentru minunea pe care a facut-o.Dar nu numai pentru atat ci si pentru ca ne-a ajutat sa gasim un dr asa de bun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosminiq spune:

Eu am nascut la 30 de sapt un baietel de 1600gr,am avut colul cusut,o sapt stateam acasa si una in spital sa imi faca tratament de mentinere,ecograf am facut in fiecare sapt.La Tg. Mures am descoperit ca am toxoplasmoza inainte sa raman insarcinata iar dupa un tratament intes de 3 luni am reusit sa raman insarcinata cu bombonica mea de baietel.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosminiq spune:

Pt. Mirela n
Buna dimineata!As vrea sa ne spui si noua cum se simte sora ta si bebe.Sper ca sunt bine,sanatosi atat cat se poate in situatia mentionata de tine.Eu am trecut prin asta ca de altfel si multe alte fete si stim cat de greu e.Ulterior cand bebica mai prinde putere si ia in greutate mai scapi de stres cat de cat. Stii cum se zice ,, Sanatatea e mai buna decat toate"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosminiq spune:

PS Am uitat sa iti spun ca e foarte important laptele matern in aceste prime clipe de viata. Dar cred ca nu e cazul sa spun mai multe...pt. ca sunt sigura ca sora ta face tot posibilul sa fie bine.Multa .multa sanatate si putere ca este nevoie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joklk spune:

Cosminiq, daca vrei sa stii ce mai fac prematureii DC si mamicile lor si daca vrei sa ne povestesti si despre prichindelul tau hai la " Prematurii - esentele tari se tin in sticlute mici 13".

Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)
pozele noastre http://forum.desprecopii.com/forum/photo_album_edit.asp?page=2&sqldtl=73157

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riders_wife spune:

Buna! si eu am nascut prematur in martie (la inceputul celei de a 32-a saptamana)si mi s-a spus ca am nascut mai repede deoarece am fost racit in luna a sasea ..doctorii vroiau sa m,a mai tina la mentinere macar 3 saptamani dar cand ma consultat doctorita pe 1 martie si mi-a zis k nu-mi mai aude copilul ma bagat de urgenta in operatie...norocul meu a fost k mi-am pierdut cunostiinta si am fost calma in timpul operatie ..altfel riscam sa murim amandoua...am nascut o fetita de 1,830 g...la inceput a avut probleme cu oxigenul ,a stat 2 saptamani in incubator apoi in perrfuzii inca o sapt dupa care totul sa rezolvat... .acum e totul bine si fetita mea implineste duminica 2 august 5 luni de viata ...ma bucur k doctorii au putut sa ne salveze pe amandoua...

Mergi la inceput