Din ce cauza ati nascut prematur?

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns domneasca spune:

buna ziua eu sunt din galati eu am nascut anu trecut prematur nu se stie din ce cauza am avut colu intre deschis si am nascut la 28 de saptamani dar problema a fost ca la mine a fost avorton la sarcina si se stia ca copilu meu nu traieste nu are sanse de supravietuire cel putin asa mia zis dr de acolo si am nascut mia trait 11 zile dupa care mia murit intrun mod dubios a inceput sami faca temperatura in prima faza dupa care a inceput sami verse sange pe gurita si dupa doua zile mia murit.ami pare rau zau o iubeam din suflet dar nu inteleg de ce a fost asa?ce am facut de miam provocat nasterea asa de devreme??nu o sa inteleg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamy_4_kids spune:

Buna! Eu am 2 bebei nascuti prematur(Lucas la 26 saptamani si Denis la 30 saptamani)amandoi cu nastere prin cezariana,la Denis am avut membranele rupte si la Lucas am avut probleme cardiace....si multe altele...am stat in spital pentru mentinere la ambele sarcini.Acum Denis are 4ani si Lucas 2ani...sunt niste copii foarte inteligenti plini de energie...au luat in greutate la fel ca un copil nascut la termen.Multumim lui Dumnezeu ca ne putem bucura de ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boldi spune:

madalina m, eu am nascut la termen si tot am pierdut-o pe Mariuca mea in decembrie 2006...stiu ca ti-e tare greu acum si ca ,nimeni si nimic nu-ti poate alina sufletul...nu pot sa ma opresc din plans pt ca imi amintesc momentele grele de dupa..la inceput ai impresia ca traiesti viata altcuiva ca nu ti se intampla tie ...l-am urat chiar si pe Dumnezeu in acele momente si am fost tare amarata...dar dupa vreo jumatate de an am reusit sa ma impac cu Dumnezeu si sa-mi regasesc credinta...i-am multumit chiar pt ca mi l-a lasat pe sotul meu aproape si ca nu ne-am despartit asa cum se intampla la foarte multe cupluri si ca nu am luat-o razna...de atunci am inceput sa tin postul Sfintei Maria care tine 2 saptamani si este pe 1-15 august...anul trecut l-am tinut din nou chiar daca duhovnicul meu mi-a spus sa nu-l tin pentru ca trebuie sa fiu sanatoasa(am niste probleme),eu nu l-am ascultat si am tinut postul...dupa post la cateva zile am plecat in concediu in Tunisia 2 saptamani si m-am intors insarcinata dupa ce un an intreg incercasem cu teste de ovulatie si alte leacuri de pe net,dar in zadar....acum sunt insarcinata in sap 28 si nu pot sa-ti descriu in cuvinte ce speriata sunt...ma gandesc ca daca s-ar intampla la fel ce as face?..oare as putea sa traiesc cu atata durere?...dar tot eu imi raspund si ma incurajez ca ingerasul meu din ceruri va avea grija de surioara ei ,voi avea tot o fetita...mi-am promis ca voi tine postul Sfintei Maria toata viata mea...pe mine m-a sfatuit o doamna sa-l tin pt ca le ajuta mult pe mame si copii , de aceea l-am tinut din suflet ...preotul zice ca este un inger care va veghea asupra noastra toata viata...din cand in cand merg la mormant unde pot sa plang cat vreu pt ca acolo nu ma opreste nimeni..trebuie sa inveti sa traiesti cu asta si sa sa ai grija sa nu te imbolnavesti pt ca trebuie sa fii bine pt urmatorul bebe...acum nu-ti ramane decat sa plangi ca numai asa te linistesti cat de cat...alte sfaturi nu pot sa-ti dau in perioada asta pt ca ar fi de prisos...familia si sotul tau te ajuta cel mai mult acum ...prietenii doar isi zic in sinea lor" bine ca nu mi s-a intamplat mie"...as mai fi scris dar deja sunt data peste cap si tb sa fiu bine pt fetita mea...te imbratisez cu drag si Dumnezeu sa-ti dea putere sa treci peste momentul asta greu din viata ta...mai vb daca mai vrei...te pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vrabi spune:

salutare,
madalina,m-a impresionat povestea ta;dar trebuie sa lupti,sa treci mai departe.Eu nu am trecut direct prin asa ceva,dar sora mea da.
A pierdut trei sarcini(7-8 luni) din cauza rh negativ(la prima sarcina
nu i-au spus medicii de vaccin),dar totul a fost o lupta continua...
Pana la urma Dumnezeu a ajutat-o si a nascut o fetita la 28 de saptamani.Acum are 2 ani si jumatate,si in ciuda tuturor problemelor de sanatate(2 transfuzii totale de sange,infectii cu nu mai stiu ce virusi,retinopatie la ambii ochisori)este un copil absolut normal.
Multa sanatate si tarie sa treci mai departe si sa te pregatesti pentru urmatorul bebe!TREBUIE SA GANDESTI POZITIV!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grace30 spune:

Atata am citit la subiectul asta de cand am aflat ca am sarcina gemelara...pana la urma am nascut si eu prematur la 33 de saptamani.
Doctorul zice ca din cauza ca erau prea mari copii... au avut baietelul 2.250 si fetita 2kg.
acum au 18 zile si am iesit din spital...sper sa fie bine si le doresc la tori bbii si mamicile sanatate si putere multa

mami de
Victor Andrei si Delia Ioana 22.02.2009

Petru Alexandru (16.01.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss2001 spune:

buna mamicilor
si eu am nascut prematur la 33 saptamani, dar la mine a fost alta problema, adica cu cateva zile inainte sa nasc am inceput sa am crize de epilepsie (pana atunci nu mai avusesem asa ceva) si le faceam numai noaptea.Am fugit repede la urgenta dupa ce mi-am revenit si cei de acolo m-au trimis acasa pentru ca nu aveau ce sa-mi faca.A doua noapte la fel iarasi criza, iarasi la urgenta unde de data asta am dat peste un doctor foarte bun care ma si internat la obregia.Dupa mai multe analize mi-au descoperit un chegulet de sange pe creier.Am stat internata 2 zile, dupa care doctorul a cerut sa vb cu ginecologul meu si au stabilit ca trebuie sa ma opereze de urgenta si sa scoata copilul pentru ca aceste crize il afectau si pe el.A doua zi m-a trimis cu salvarea la maternitatea bucur unde era doctorul meu ginecolog si mi-a facut cezariana de urgenta.Fetita a avut 1,5 kg si o nota foarte proasta, mai tarziu am aflat ca doctorii nu prea ne dadeau sanse nici mie si nici ei, dar cu ajutorul lui Dumnezeu si al medicilor foarte buni si profesionisti (dr.neurolog, dr.ginecolog, dr.anestezist si dr.neonatolog)am reusit sa trecem peste tot. Acum la o luna si o saptamana suntem bine amandoua si am venit si acasa.
Le multumesc tuturor care ne-au ajutat si voua va spun ca trebuie sa fiti optimiste si sa aveti incredere in Dumnezeu.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

am nascut prematur la 26 de saptamani doi baieti de 900gr si 1100gr,membranele mi s-au rupt la 24 de saptam dimineata la ora 6 in somn si de abea pe la 7 am realizat ce mi se intampla.Am plecat de urgenta la spital in Sm cu toata familia si bineinteles ce credeti ca a spus dr de garda ,,draga nu te ambala nu esti urgenta asteapta dincolo de us,,,da dragele mele,,o femeie la prima sarcina ,cu gemeni cu apa rupta la 24 sapt ,copii cu picioare in jos amandoi,,nu era urgenta,asta dupa ce in fiecare luna lasam bani grei la control si mergeam de 2 ori pe luna la dr,,fiindca ne doream toti copii astia mai mult decat orice pe lume,,si aveam si posibilitati,dar asta e,dupa ce am inceput sa scoatem si sa impartim cu bani cam dupa 4 ore am primit un salon si s-au obosit dr sa imi faca si niste controale ca sa isi dea si cu parearea,dar raspunsul cred ca l-ati auzit si voi,,esti tanara o sa faci alti,,astia sant doi avortoni,,,nu plange ca nu are rost Cat tupeu si acuma mi-e rau cand ma gandesc ce dr avem,,,noroc cu familia mea care nu s-a lasat si cu un bun prieten de al nostru am ajuns in ziua aia mai spre seara la o clinica privata in austria,,unde copii mei au avut o sansa si unde m-am simtit foarte in siguranta ,asa am aflat ca-ci cu membranele rupte poti sa stai si pana la 9 luni.De fapt eu am rezistat 2 saptamani ,intinsa complet si numai in pat,perfuzii non stop si analize de sange in fiecare dimineata,dar au contat enorm cele 2 saptamani care au fost in plus,
motivul ptr care am nascut prematur l-am aflat acolo dintr-o banala infectie la gat ,,pe care am facut-o in luna a 2 cu febra mare,totul se putea trata cu niste simple pastile de augumentin cum intram in luna a 4 ,,,Sa iti vina sa il omori pe dr .Matiz din SM care imi lua banii de 2 ori pe luna si imi spunea,,esti frumoasa ,grasa toate simtomele sant normale la o gravida cu gemeni,adica puls 140 non stop .Multumesc celui de sus ca am ajuns in autria si asa copii mei au avut o sansa si eu la fel,chiar daca din prostia si indiferenta unor animale, ca doctori nu pot sa le spun vom suferii toata viata .
peste 3 ani am ramas insarcinata din nou de data aceasta am mers de la inceput in austria,aceeasi problema ,aceeasi raceala( a fac in fiecare an) ,in luna a cincea 7 zile de augumentin si s-a rezolvat totul,am nascut o fetita prin cezariana la 36 de saptamani(ptr ca era a 2 cezariana) ,3200gr si apgar 10.
Doresc tuturor mamelor de prematuri sa nu isi piarda speranta si credinta,,,cu credinta in dumnezeu totul e posibil,,,se intampla chiar si minuni,,,eu am simtit-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dia48 spune:

Buna!Eu am nascut la 34 sapt.din cauza unui soc psihic.Mi s-a furat masina,si desi nu am fost foarte suparata,era asigurata,organismul a reactionat.Am inceput brusc sa am hemoragie,s-au rupt si membranele,desi nu aveam dureri sau contractii,sau eram prea socata.Oricum,am nascut prin cezariana si cu anestezie peridurala,iar medicul a venit imediat,desi era duminica ora 21!!Fetita a avut 1650kg si 42 cm.Am trecut apoi prin momente grele,dar acum suntem bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianapop spune:

nu vreau sa supar pe nimeni doamne fereste dar de ce spuneti ca copii nascuti in sapt 36 si dupa sant prematuri? eu am nascut fetita la 36 de sapt prin cezariana programata si a avut 3200 si 51 cm si a fost perfect in regula,,teoretic de cand intri in luna a 9 poti sa nasti oricand ,fara teama de prematuritate,
poate nu stiu eu bine,,,,dar eram obisnuita cu baietii mei prematuri la 26 de sapt si cand aud aici de 36 si 37 de sapt imi vine sa zambesc si sa va spun sa stati linistite ca totul e in regula
dar asta difera de la mama la mama

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

adrianapop, pana cand bebelusul intra in saptamana 37 (cu care incepe luna a noua) se considera prematuritate.
Deci la 36 de saptamani e inca prematur si pot chiar sa apara probleme serioase.
Copiii nascuti in luna a opta pot avea probleme mai mari decat cei nascuti in luna a saptea. In luna a opta se dezvolta plamanii bebelusului si e mai rau daca dezvoltarea este incompleta la nastere decat daca nu a inceput deloc. Exista destule cazuri de bebelusi nascuti in luna a opta si care nu au supravietuit din cauza complicatiilor la plamani.



"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput