Donarea de ovule

Donarea de ovule | Autor: pisimuky

Link direct la acest mesaj

Ii rog pe cunoscatori sa-mi explice ce presupune donarea de ovule, adica ma refer la ce riscuri m-as expune daca as dona. O persoana draga sufletului meu nu mai poate face copii si ar avea nevoie de un donator.Si as vrea sa iau o decizie in cunostinta de cauza. Va multumesc tuturor.

Mamica de nazdravan Rares si Mihnea

Good things last forever.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns goldi spune:

Pentru a ajunge sa donezi, trebuie mai intai sa faci o stimulare ovariana, sub control medical desigur si apoi sa suporti o punctie pentru extragerea ovocitelor, sub anestezie.
In Romania, din cate stiu nu e cadru legal pentru FIV cu ovule donate.
Ma insel?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_a spune:

quote:
Originally posted by goldi

Pentru a ajunge sa donezi, trebuie mai intai sa faci o stimulare ovariana, sub control medical desigur si apoi sa suporti o punctie pentru extragerea ovocitelor, sub anestezie.
In Romania, din cate stiu nu e cadru legal pentru FIV cu ovule donate.
Ma insel?



Cred ca te inseli... mamica batranica din cartea recordurilor cu micutza Eliza, cum a facut?!

Mami si www.babiesonline.com/babies/n/nasturica" target="_blank">Ioana nasturica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Eu am intrat sa va spun ca am votat ac subiect pt a ramane. Multe fete vor informatii despre donarea de ovocite.
Pisimuky depinde de la organism la organism. Posibil ca in urma tratam sa te alegi cu cateva dereglari de CM dar dupa 2-3 luni sa-ti revii sau.... poate nu te dereglezi deloc. Dc e pt o cauza nobila zic sa nu te gandesti la asta si sa o faci.

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Eu stiu ca d-nei Iliescu ( mamica Elizei) i s-a indus menstruatia, respectiv ovulatia ( prin tratamente ),greu de crezut ,dar se poate totusi...
Parerea mea este ca va exista riscul de a fi atasata de acel copil , vei stii intotdeauna ca face parte din tine, ca pe jumatate este copilul tau....e greu de luat o decizie,iti doresc gandul cel bun!
Pt. faptul ca te gandesti sa ajuti in acest mod eu iti ofer si toata stima!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliuta spune:

E ILEGAL FI-UL CU OVULE DONATE IN ROMANIA....NICI EU NU-MI EXPLIC NICI IN ZIUA DE AZI CUM A PUTUT SA FACA D-NA ILIESCU. eU AM FOST IN 2005 PE PUNCTUL DE-A FACE LA MEDSANA SI APOI AM AFLAT CA ERA ILEGAL....

"Prietenia este mana care-ti sterge lacrima atunci cand viata te doare......"

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Pentru toti cei care cred ca d-na Iliescu a avut vreo contributie genetica: nu! Era la menopauza de multi ani, s-a facut un tratament hormonal pentru a pregati uterul in vederea sustinerii unei sarcini. Ovulele si spermatozoizii au fost ale unor donatori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

nu ca este ilegal ....
ci, ca nu este nici un fel de lege in acest sens, adik nu este lege sa interzica;
eu am vorbit la giulesti si se face fiv cu ovocite donate
experienta ta cu medsana uit-o
am mai citit de un caz f. emotionanat din Craiova parca, similar cu ce vreti voi sa faceti si trecusera ani si a fost ok

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Ma scuzati ca am intrat aici, pe zona "feminina"
Am facut-o ptr ca subiectul e scris de Pisimuky.
Si am o singura intrebare:
Voi ati dona ovule?
Multumesc!

Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

alex, exista deja banca de ovule donate la giulesti asa cum exista si banca de sperma
si, da, sunt fete care doneaza, sunt fete care vor sa ajute (nu este cazul meu care am nevoie la randu-mi)
dc sunteti in situatia asta, eu as apela intai la rude din partea mamei caci astfel apar niste fire de gene si din partea ei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nucutza spune:

Ma bag si eu. Da, Alex, eu as dona ovule, desi, avand in vedere frageda mea varsta, nu cred ca ma vor accepta ca donatoare.
Si cum zicea careva, daca se poate cu gigei donati, de ce nu s-ar putea cu gigele?
Votez si eu, ca e un sub. bun.

Mergi la inceput