Donarea de ovule

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Da Alex si eu as dona, de ce nu! Chiar ma gandeam sa fac un FIV si daca rezulte mai multe ovocite, eu as dona o parte din ele. Ma gandesc ca, daca nu se prinde la mine, macar sa aiba noroc alta persoana.
Dj_mama





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauravoinicu spune:

La fel cum zice si Ioana , si eu as dona daca la FIV as avea mai multe ovule , si cred ca este legal. O sa ma interesez cand o sa ma apuc de fiv....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

As dona, dar nu as vrea sa stiu unde ajung. Nu de alta, dar ca sa nu existe riscul de a ma uita candva la respectivul copil si sa ma gandesc ca pe jumatate e al meu. Momentan insa eu nu am ovule nici pt mine, asa ca... ramanem la discutii

Pupici
Angelique
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nmirela71 spune:

Da Alex,si eu as dona ,si pot sa-ti spun ca anul trecut an vara,chiar am discutat cu un medic acest subiect.Sora mea sa chinuit ani antregii prin inseminatii si Fiv sa faca copii.Nu i-a reusit de aceea ne-am gandit ca eu as putea s-o ajut.O iubesc f.mult pe sora mea,si sant mamica a 3 copii,deci
si ei i-am dorit aceeasi fericire.Desi as fi ajutat-o din suflet DD a vrut ca sora mea sa -si poarte propriul copil ,ia reusit Fiv si acum e an 5 luni.
Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliuta spune:

Djmama, ce usor e sa zici: "experienta ta cu medsana uit-o"....pai cum naiba s-o uit? Si daca zic ca e ilegal, stiu ce zic,te asigur ca asa e desi stiu ca se face in unele clinici de la noi, DAR ESTE ILEGAL.E logic ca d-na Iliescu era la menopauza si a avut nevoie de ovule si sperma de la doantori. Cat despre banci de ovule, iarasi te contrazic....

"Prietenia este mana care-ti sterge lacrima atunci cand viata te doare......"

Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Stiind ce inseamna sa treci prin chinul de a nu putea face copii, desi analizele erau perfecte (pana la urma nu a fost cazul, din fericire DD ne-a ajutat si am ramas insarcinata natural), DA, as dona ovule pentru a le ajuta si pe alte femei / cupluri sa-si indeplineasca visul si sa aiba un copilas.

Mie mi se pare extraordinara dorinta ta. felicitari!

Si da, la Giulesti se poate face...exista banca de ovule.

Pupicei, Ingeras de Maya Maria (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

As dona si eu da...ptr un gigel activ in schimb...ca de e lipsa la apel.

Ali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dj_mama spune:

quote:
Originally posted by iliuta

....Si daca zic ca e ilegal, stiu ce zic,te asigur ca asa e ..
E logic ca d-na Iliescu era la menopauza si a avut nevoie de ovule si sperma de la doantori. Cat despre banci de ovule, iarasi te contrazic....

acest fapt exemplifica cum nu se poate mai bine termenul de SOFISM ;

dupa mintea mea, ilegal este atunci cand incalci o lege votata si publicata in monitor (cum e in unele state americane parca) dar in Romanica nu exista aceasta lege inca (exista doar un proiect in acest sens dar, probabil ca il mai amana ca sa mai apuce sa se fivuiasca si 'neste' sotioare de senatori ca doar si ei sunt oameni, nu?... si ii doare si pe ei);
si chiar dc. ar exista aceasta lege, oricum e rasuflata ca nu este cadrul legal dupa care sa judece 'inculpatii';
aia e!

si dc nu e banca, unde se duc ovocitele donate de data asta legal deoarece se face o reducere frumushica fivoaselor care accepta aceasta (deci se vede pe chitanta ca-i mai mica) si daca nu le folosesc, atunci ce le fac? le vand peste granita?

si sa n-o mai dati pe d-na Iliescu de ex.; eu o bag in categoria experimente de inalta clasa care sa fie acceptate in afara cadrului legal (in astfel de cazuri ar fi trebuit sa obtina un acord din partea cui?);
zi si tu, bine ca se mai poate, pt. ca de acum - cu intrarea asta in UE, nu se mai stie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

In tarile civilizate legea reproducerii asistate prevede foarte clar ca o femeie care a intrat la menopauza nu mai poate intra in programul de reproducere asistata, nici cu ovule donate. Si mi se pare normal. Bineinteles, exista situatii de exceptie, cand femeia a intrat intr-o menopauza precoce... desigur, exista o limita de varsta mentionata in lege, in jur de 55 ani. Chiar a fost un caz mediatizat, o femeie a ascuns adevarul cu privire la varsta si a facut fiv, desi avea 67 ani a declarat ca are 55. Este clar ca a facut fiv cu ovule donate. Si e gravida. Desigur, organismul femeilor este diferit, unele sunt fertile pana la varste inaintate (chiar au fost cazuri de femei de la tara care credeau ca au intrat la menopauza in jur de 50 ani si erau gravide, spre socul consatenilor si al apropiatilor, au nascut copii de varsta nepotilor).
Dar cazul Iliescu a fost posibil pentru ca nu exista un cadru legal. Cand nu e lege... se intampla astfel de lucruri.
Acum se pare ca exista si la noi o lege a reproducerii asistate, cine e interesat poate sa caute si sa informeze. Cum se aplica ea, nu stiu... oficial vad ca unidirectional, adica cine vrea sa doneze poate dona, insa cine vrea sa beneficieze... nu stiu. E clar ca e legala donatia de ovocite in Romania, dar sa nu va asteptati sa vina cineva acum, chiar sub protectia unui nick oarecare sa spuna "da, eu astept un copil sau am nascut un copil in urma unei donatii de ovocite".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliuta spune:

Sofism sau cum s-o chema toate astea le stiu de la d-na Laura Butunoi de la Medsana....deci ea e responsabila...am tot scris pe aici ce mi-a zis ea mai detailat, sincera sa fiu nici nu vreau sa-mi mai amintesc. Si eu ma tot intreb ce se face cu ovulele pe care le doneaza fetele ca sa aiba reducere din pretul Fiv-ului. Stiu ca se face la Giuleti, stiu persoane care au facut, stiu persoane care au facut si la Med New Life.....

Avalon, femeia aia de 67 de ani de care zici tu e spanioloaica. A nascut 2 gemeni. Acum e ea in cartea recordurilor in locul d-nei Iliescu. A facut in America.....ma bucur pentru ea, dar cand ma gandesc ca in momentul in care copiii ei vor implini 13 ani ea va avea 80..........

"Prietenia este mana care-ti sterge lacrima atunci cand viata te doare......"

Mihaela

Mergi la inceput