Psihologia copilului (vol 6)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hani spune:

Poate e ziua prea agitat, poate are parte de multe evenimente ziua.
Sau nu e prea plimbat afara.
Sau e prea obosit.
Zgomote puternice: muzica tare, televizor non-stop.
Poate certuri, tipete.
Sta cu cineva pe parcursul zilei?
Are copii in preajma cand merge afara? Copiii sunt cei mai buni terapeuti. Macar unul-doi cu care sa se intalneasca zilnic, de preferat, la varsta lui Cezar, sa fie mult mai mari, cam la 6-7 ani.
Mai da-ne datalii, daca nu-i nimic de mai sus.
Nu ma bag, dar analizeaza tu, dar obiectiv.
Poate fi si un copil foarte emotiv, sau agitat, fara sa dea in vre-un sindrom de hiperkinetic.
Incearca homeopatia : Sedatif PC, dar mai sigur mergi la homeopat, ca tratamentul se da in functie de tipologia copilului, si cuprinde si alte preparate. Eu stiu ca homeopatia merge la toate varstele fara contraindicatii. dar ma pot insela.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Baiatul meu are 7 ani si nu merge singur dintr-o camera intr-alta, nici la toaleta.
Baia, care pentru el era un prilej de joaca s-a transformat intr-un dush scurt facut de mine!
Ce ma fac cu el?
Cand il intreb, imi spune ca ii e frica!
De ce?
De monstrii , de fantome, de nu mai stiu eu ce!
Aici nu are desene animate, ci numai cd cu preferatele lui (printeze Barbie sau personaje fetite) si oricum statul la calculator e limitat.
Totul a inceput de acum doi ani de cand ne-am mutat aici, am tot sperat ca ii trece si... nimic!
Ce ma fac cu el?

mami de Calin rasfatzat:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hani spune:

Veniti inapoi ! Sau aduceti in Franta ce-i lipseste. Poate bunica, stiu eu. E o varsta tare dificila, probabil ca avea in tara anumite tabieturi, plus ca in Franta poate are dificultati sa lege prietenii. Ce-o fi in sufletelul lui...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

De venit, vom veni inapoi in vara asta, pana atunci nu se poate!
Da, asa e , aici nu si-a prea facut prieteni decat la scoala:(
Imi spune ca ii lipseste enorm casa lui bunica!
Ma gandeam ca poate il pot ajuta sa isi invinga frica, dar nu stiu cum?!
Merci frumos!

quote:
Originally posted by Hani

Veniti inapoi ! Sau aduceti in Franta ce-i lipseste. Poate bunica, stiu eu. E o varsta tare dificila, probabil ca avea in tara anumite tabieturi, plus ca in Franta poate are dificultati sa lege prietenii. Ce-o fi in sufletelul lui...

Monica Zapacica



mami de Calin rasfatzat:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliana29s spune:

Am creat urmatoarea adresa : desprecarti@yahoo.com / parola :000000 /(6 de zero) . Am expediat catre acea adresa 4 carti . Cine vrea poate sa mai trimita iar cine vrea poate sa descarce . Inainte de a trimite carti la acea adresa va rog verificati daca ele nu exista deja.
Probabil o sa mai existe probleme daca se logheaza 2 persoane diferite pe aceeiasi adresa in acelasi timp dar dupa citeva incercari sigur reusiti.

Liliana si Dani cel viteaz (killer de balauri).
Dan Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Am si eu o mare problema, fiul meu de 3 ani.

Nu stiu cum sa incep ca sa fiu coerenta. Are 3 ani, in afara de nazbatiile varstei face este un copil mofturos.
Plange noaptea, vrea sa bea suc. Bea pe noapte cate 2-3 sticle de 200 gr, trebuie sa ma ridic de 3-4 ori pe napte sa-i aduc suc.In fiecare dimineata sau aproape in fiecare dimineata se trezeste mofturos, nu ii plac hainele, vrea mereu altceva. Cand ajungem la gradinita, vrea mereu in clasa de alaturi, niciodata in clasa lui. Educatoarele trebuie mereu sa se "lupte" cu el. Nu asculta nimic din ceea ce i se spune. Cand plecam de la gradinita trebuie sa avem show pe strada, cu urlete si scancete pentru orice nimic.
Deja sunt epuizata.
Mai am o fetita de 2 ani si vede la el ce face si incepe si ea.

Astazi de ex, este sarbatoarea de Purim, copii merg deghizati la gradinita, se fac fotografii. Dimineata nu a vrut costumul, cu greu l-am imbracat. Cand a ajuns la gradinita, trebuia sa asteptam sa facem fotografii. Toti copii stateau frumos in rand, numai al meu a inceput sa alerge, sa arunge cu pietricele. Cand am vrut sa il bag in clasa a inceput sa urle, sa se arunce de pamant...nu am cuvinte.
M-a apucat plansul...nervii mei sunt la pamant.
Am intrat cu el in clasa, am incercat sa il linistesc, a venit o educatoare, le-a fost imposibil sa il tina, se sbatea groaznic.
Am plecat si l-am lasat urland, asta dupa ce am incercat vreme de 10 min. sa il linistesc. Am plecat plangand pe strada, se uita lumea a mine...

Ce sa fac??? Nu mai rezist. Nu mai stiu cum sa ii vorbesc, cum sa ma comport cu el. Am fost si buna si rea , i-am vorbit si frumos si taios, l-am pedepsit si l-am alintat...
Ce sa fac????

Am ajuns o mama frustrata, ma uit la alti copii pe strada si vad mamele cum se bucura de copii lor, eu nu am parte de asa ceva.
Deja simt ca eu sunt ceea care are neoie de consiliere psihologica, nu el.

Saphir, Amos si Ailish

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Si tatal ce rol joaca in acest tablou?



Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saphir spune:

Daca e vb de mesajul meu am sa raspund.

Tatal lucreaza de dimineata, uneori duce si el copii la gradinita, la ora 15.30 ii aduce acasa. Se joaca cu ei, iese afara cu ei, uneori iese numai el cu ei sa am putina liniste eu, ma ajuta sa le fac baie, sa ii culc. De multe ori cand eu nu mai am putere, rabdare, sta el cu ei.
Cu alte cuvinte, parerea mea este ca se implica si el in cresterea copiilor.
Baiatul cel mare este mai problematic, fetita e bine deocamdata, dar de multe ori isi copie fratele.

Saphir, Amos si Ailish

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mira_m spune:

Liliana, se pot consulta cartile deja trimise?

Don't talk unless you can improve the silence!
Mami
&minunea mea ( mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Sunt intr-o mare dilema!
Fii-mio(7 ani) are carnaval pe 15 martie la scoala si vrea sa se deghezeze in costum de fetita (un opersonaj de desene animate charlotte aux fraises)dar cu pantali si bluzita si bineinteles mascuta de fetita!
Nu stiu ce sa fac!
Sa-l las sau nu sa se imbrace asa?
Imi e teama de reactia invatatoarei , a parintilor samd
Ce ma sfatuiti?


mami de Calin rasfatzat:)

Mergi la inceput