Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Cabinetul Psi - consultatii de psihologie

Psihologia copilului (vol 6)

(1 vot)
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator
Pag. din 14

karmen

564 Mesaje

Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj Trimite karmen un Mesaj Privat  Reply with Quote

Psihologia copilului (vol 6)

Sa continuam aici discutiile despre psihologia copilului.
Volumele anterioare le puteti gasi, dupa cum urmeaza:
Volumul 1 http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24899&whichpage=1
Volumul 2 http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=27638
Volumul 3 http://www.desprecopii.com/FORUM/topic.asp?TOPIC_ID=31761
Volumul 4 http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47285

Carmen Ghilescu
      (0 aproba) (0 dezaproba) |
ELYSA
ELYSA

17 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Buna seara!As dori sa va intreb cum sa fac un copil de 6 ani,care-si vede tatal o data la 3 luni,sa vrea sa mearga in vizita la el?Suntem divortati de 5 ani iar acum a deschis un proces si doreste sa ia copilul la sfarsit de saptamana si vacante.Problema este ca fiul meu nu-si doreste sa stea cu el nici macar in prezenta mea.Ce fac daca justitia hotareste ca fiul meu sa mearga la el?
Mergi la inceput
Principesa
Principesa

811 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Principesa un Mesaj Privat  Reply with Quote
Din ce cauza nu vrea baietelul sa stea cu el nici macar in prezenta ta? Cum s-a ajuns la asta?
Ii poti reprosa ceva tatalui in raport cu copilul? Ti-este frica sa lasi copilul cu el?
Tu vrei sa cultivi o relatie intre ei doi?

Eu si cu tine suntem doua linii roz

Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita
Mergi la inceput
ELYSA
ELYSA

17 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns  Reply with Quote
Cand vine ,copilul sta langa el atat cat dau noroc si se intraba reciproc ce fac,apoi fuge la joaca.Motivul...Ii pune intrebari despre mine iar copilul se enerveaza si pleaca la joaca.Strig dupa el sa se intoarca dar degeaba,doar daca il iau in brate mai sta ,altfel nu.Am incercat sa-i spun ca nu-i frumos ce face ca-i tatal lui si-l iubeste ...replica lui..Daca ma iubea statea langa noi...Duminica nici nu mai vrea sa stea in casa sa-l astepte ..,oricum nu vine si de ce sa-l mai astept...Zii sa nu mai vina deloc niciodata si daca vrea da-i o poza cu mine cand o vrea sa vina sa se uite la poza mea si sa nu mai vina...Nu stiu ce matoda sa mai aplic cu el.
Mergi la inceput
Principesa
Principesa

811 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Principesa un Mesaj Privat  Reply with Quote
ELYSA, nu mi-ai raspuns la toate intrebarile. Dar in continuare ceri solutii.
Tu crezi ca ai vreun rol in atitudinea actuala a copilului fata de tata? Si daca da, cum se face ca vrei solutii din sau in alta parte?
Este un om agresiv, iresponsabil fata de copil? Sau este dificultatea ta de a accepta incheierea relatiei voastre?

Mergi la inceput
Alexia27
Alexia27

1358 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Alexia27  Trimite mesaj yahoo luiAlexia27 Adauga semn de carte la raspuns Trimite Alexia27 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Draga, Principessa, am si eu o intrebare, cred ca s-a mai discutat aici subiectul, dar nu am timp sa caut in toate capitolele. So... am o fetita de 6 luni jumatate. Eu sunt romanca si sotul german. Buuun, pana acum nici o problema, vom avea un copil bilingv. Dar: eu nu vorbesc germana si sotul nu vorbeste romaneste, asa ca ne intelegem in engleza. Am vazut intr-un raspuns din primul capitol ca e bine sa stabilim o limba de baza (materna) si apoi sa-l obisnuim cu cea de-a doua, dar in situatia de fata ce sa facem, caci nu avem un numitor comun?

Eileen Nicole
Mergi la inceput
Principesa
Principesa

811 Mesaje
Alexia, pana acum in ce limba i-ai vorbit?

Mergi la inceput
Alexia27
Alexia27

1358 Mesaje
Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Alexia27  Trimite mesaj yahoo luiAlexia27 Adauga semn de carte la raspuns Trimite Alexia27 un Mesaj Privat  Reply with Quote
Principesa, eu vorbesc cu ea in romana, si eu stau cu ea 24h din 24h. Taica-sau vorbeste germana, dar el nu prea e pe acasa, si cand suntem impreuna cu ea, mai vorbim si in engleza.

Eileen Nicole
Mergi la inceput
Principesa
Principesa

811 Mesaje
Si atunci, care e problema? Probabil va fi trilingva, adica e posibil sa vorbeasca mai tarziu, insa va vorbi de mica 3 limbi.

Mergi la inceput
Alexia27
Alexia27

1358 Mesaje
Scuza-ma ca insist, dar tocmai aici e problema: ce inseamna "mai tarziu"? Citisem ceva de 4-5 ani...

Eileen Nicole
Mergi la inceput
mami78
mami78

4 Mesaje
Baiatul meu, Cezar are 8 luni si jum., dar de cand s-a nascut plange, tipa, tresare prin somn cam la 20 de minute. am fost la n medici si mi-au spus ca nu are nimic. este iubit, nu i-am luat patut de teama de a nu se simti parasit, doarme cu mine in pat, cand tipa il iau in brate si incerc sa-l linistesc ii dau tot ce vrea ziua chiar daca strica in speranta de a fi fericit. eu sunt disperata nu stiu ce sa fac ziua doarme cam o ora si jum. cu treziri de vreo 4-5 ori, si noaptea la fel; in prima parte a noptii tresare, se trezeste tipand, iar in cursul noptii se foieste, se trezeste si se linisteste la piept. Va rog mult poate imi puteti raspunde si mie
Mergi la inceput
Pag. din 14 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Mergi la:
Forum DC © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com