Psihologia copilului (vol 6)

Psihologia copilului (vol 6) | Autor: karmen

Link direct la acest mesaj

Sa continuam aici discutiile despre psihologia copilului.
Volumele anterioare le puteti gasi, dupa cum urmeaza:
Volumul 1 http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24899&whichpage=1
Volumul 2 http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=27638
Volumul 3 http://www.desprecopii.com/FORUM/topic.asp?TOPIC_ID=31761
Volumul 4 http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47285




Carmen Ghilescu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ELYSA spune:

Buna seara!As dori sa va intreb cum sa fac un copil de 6 ani,care-si vede tatal o data la 3 luni,sa vrea sa mearga in vizita la el?Suntem divortati de 5 ani iar acum a deschis un proces si doreste sa ia copilul la sfarsit de saptamana si vacante.Problema este ca fiul meu nu-si doreste sa stea cu el nici macar in prezenta mea.Ce fac daca justitia hotareste ca fiul meu sa mearga la el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Din ce cauza nu vrea baietelul sa stea cu el nici macar in prezenta ta? Cum s-a ajuns la asta?
Ii poti reprosa ceva tatalui in raport cu copilul? Ti-este frica sa lasi copilul cu el?
Tu vrei sa cultivi o relatie intre ei doi?

Eu si cu tine suntem doua linii roz

Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELYSA spune:

Cand vine ,copilul sta langa el atat cat dau noroc si se intraba reciproc ce fac,apoi fuge la joaca.Motivul...Ii pune intrebari despre mine iar copilul se enerveaza si pleaca la joaca.Strig dupa el sa se intoarca dar degeaba,doar daca il iau in brate mai sta ,altfel nu.Am incercat sa-i spun ca nu-i frumos ce face ca-i tatal lui si-l iubeste ...replica lui..Daca ma iubea statea langa noi...Duminica nici nu mai vrea sa stea in casa sa-l astepte ..,oricum nu vine si de ce sa-l mai astept...Zii sa nu mai vina deloc niciodata si daca vrea da-i o poza cu mine cand o vrea sa vina sa se uite la poza mea si sa nu mai vina...Nu stiu ce matoda sa mai aplic cu el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

ELYSA, nu mi-ai raspuns la toate intrebarile. Dar in continuare ceri solutii.
Tu crezi ca ai vreun rol in atitudinea actuala a copilului fata de tata? Si daca da, cum se face ca vrei solutii din sau in alta parte?
Este un om agresiv, iresponsabil fata de copil? Sau este dificultatea ta de a accepta incheierea relatiei voastre?

Eu si cu tine suntem doua linii roz

Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Draga, Principessa, am si eu o intrebare, cred ca s-a mai discutat aici subiectul, dar nu am timp sa caut in toate capitolele. So... am o fetita de 6 luni jumatate. Eu sunt romanca si sotul german. Buuun, pana acum nici o problema, vom avea un copil bilingv. Dar: eu nu vorbesc germana si sotul nu vorbeste romaneste, asa ca ne intelegem in engleza. Am vazut intr-un raspuns din primul capitol ca e bine sa stabilim o limba de baza (materna) si apoi sa-l obisnuim cu cea de-a doua, dar in situatia de fata ce sa facem, caci nu avem un numitor comun?

Eileen Nicole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Alexia, pana acum in ce limba i-ai vorbit?


Eu si cu tine suntem doua linii roz

Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Principesa, eu vorbesc cu ea in romana, si eu stau cu ea 24h din 24h. Taica-sau vorbeste germana, dar el nu prea e pe acasa, si cand suntem impreuna cu ea, mai vorbim si in engleza.

Eileen Nicole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Principesa spune:

Si atunci, care e problema? Probabil va fi trilingva, adica e posibil sa vorbeasca mai tarziu, insa va vorbi de mica 3 limbi.


Eu si cu tine suntem doua linii roz

Nu este niciodata prea tarziu sa ai o copilarie fericita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexia27 spune:

Scuza-ma ca insist, dar tocmai aici e problema: ce inseamna "mai tarziu"? Citisem ceva de 4-5 ani...

Eileen Nicole

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami78 spune:

Baiatul meu, Cezar are 8 luni si jum., dar de cand s-a nascut plange, tipa, tresare prin somn cam la 20 de minute. am fost la n medici si mi-au spus ca nu are nimic. este iubit, nu i-am luat patut de teama de a nu se simti parasit, doarme cu mine in pat, cand tipa il iau in brate si incerc sa-l linistesc ii dau tot ce vrea ziua chiar daca strica in speranta de a fi fericit. eu sunt disperata nu stiu ce sa fac ziua doarme cam o ora si jum. cu treziri de vreo 4-5 ori, si noaptea la fel; in prima parte a noptii tresare, se trezeste tipand, iar in cursul noptii se foieste, se trezeste si se linisteste la piept. Va rog mult poate imi puteti raspunde si mie

Mergi la inceput