Copil f. cuminte = fara personalitate????

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns RaluD spune:

Asteapta pana va intra testosteronul in actiune.
O sa-i treaca cumintenia, nu te ingrijora.
Si stii ceva? Multi au copii nazdravani, dar nu atat de multi au copii atat de inteligenti ca al tau.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi2004 spune:

merci RaluD de aprecieri .. sper sa fie asa de inteligent cum spui.
Bebe03 - de curiozitate - fetita ta fiind asa cumintica la gradinita - nu s-a intamplat sa o bata ceilalti copii?? Noi am avut o experienta cu niste prieteni care au un baietel mai mic de Cezar al meu cu 5 luni. Ei, desi camera era plina de jucarii - tot ce lua cezar in mana celalalt venea si ii lua. Iar cezar al meu isi cauta altceva de joaca dar la un moment dat se enerva si incepea sa planga - nu vroia sa riposteze sau sa incerce sa isi ia singur jucaria inapoi... plangea si venea la mine sa il ajut. Prietenii nostri erau super incantati ca odrasla lor era mai puternica dar nici nu se punea problema sa ii spuna copilului lor ca nu este bine ce face. Eu pe al meu l-am invata ca trebuie sa fie bun, sa imparta jucariile cu ceilalti copii si tot asa. Se pare ca totusi am exagerat si desi este frustrat si si-ar vrea jucaria inapoi ii este teama sa o ia - ca asa l-am invatat eu.
Pe de alta parte am intalnit multi copii ca el cu care se joaca forte frumos (cu mingi, masinute, le arata ce stie el sa faca, etc, etc) Dar imi este teama ca sunt mai multi copii care sunt ca baietelul prietenilor nostri...
Sotul meu mereu imi spune ca noi avem o fetita si nu un baietel acasa si mai spune ca este si vina mea ca a ajuns asa - el a calatorit f mult si eu m-am ocupat de cresterea copilului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcipcip spune:

Didita, nu ma abtin sa nu reactinez la mesajul despre tatal tau...cum adica, daca nu ai casa si masina nu ai reusit in viata? De unde ideea ca acumularea de bunuri materiale inseamna a reusi in viata???? Nu e treaba mea dar mi se pare ca esti mult prea dura cu tatal tau, din descrierea ta eu m-as fi bucurat sa am asa un tata.

Scuze pentru devierea de la subiect


Cipcipcip si bebe Julia 4 august 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebe03 spune:

Roxi, fetita mea nu a fost inca batuta la gradinita, sper sa nu se intimple asta, dar a patit tot felul de chestii, a fost impinsa, sau trasa de codite,jignita, mereu imi povesteste cite ceva,insa niciodata nu s-a plins la doamna si nici nu a ripostat, insa e batuta frecvent de verisorul ei, cu care se intileste la bunici,si care e mai mic cu 1,8 ani ca ea, fiindca il iubeste enorm nu riposteaza, pina cind se enerveaza atit de tare ca il impinge foate tare, a picat o data de s-a lovit rau de tot....diferenta de gabarit este mare intre ei, si ca inaltime si ca greutate
la gradinita e ca o sfinta, uneori nici nu o aude pe doamna, sau nu vrea, dar cind e pusa sa raspunda la lectie, raspunde la fel numai daca vrea. daca nu tace in asa fel incit o sfideaza, o deranjeaza, scrie numai cind vrea si ce vrea ea,in trei ani nu am reusit sa o fac nici eu nici doamnele sa modeleze cu plastilina, zice ca nu-i place, ca miroase urat si se murdareste pe miini,
a deranjat-o un baietel,a tras-o de par si i-a luat clama, iar pe foaia pe care doamna le-a dat-o sa faca bastonase a scris cu litere mari STUPID DOG(expresie invatatata la desene animate) desi pina acum nu ne--a aratat ca stie literele, decit foarte rar,cind in oras citeste unele reclame cu litere mari...
ar fi multe de spus dar ma opresc...nu stiu cum va evolua, in bine sau in rau, nu stiu cum ne vom intelege la scoala, mai avem un an, sper ca mai creste si ne va asculta
nicol

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

cipcipcip , e greu de descruis in doua linii 60 de ani, mai ales ca eu nu am fost prezenta 60 de ani...
Eu nu il consider rezlizat nu atat pt ca nu are castel si masina cu sofer, dar pt ca este departe de a avea o siguranta materiala si nici un fel de altfel de realizare (hobby, pasiune). Cred ca asta ar putea fii un subiect aparte cu "ce inseamna pt voi sa fiti realizati in viata".
Cand vorbeam de a fugii de conflicte, nu cred ca ti-ai fii dorit asa un tata. Cred ca am mai spus ca ma batea un coleg la scoala in clasa a cincea pt ca ma iubea (asa a explicat el dirigintei), ma intorceam zilnic cu buza sangerand acasa. Si s-a dus mama, ca el nu se duce sa se bata cu morile de vant, ca oricum ce-o sa se schimbe etc...
Mai recent am fost sa dau la developat pozele de la nunta (si am comandat aproape 200 ca toata lumea vroia etc...). Eu eram insarcinata in luna a 7-a si s-a oferit sa se duca el sa le ia (ca erau 50 de grade la umbra) Frumos gest. S-a dus si s-a intors cu 200 de poze ratate (in sensul ca hartia intrase stramb in masina si erau oblice pe hartie, aveam margini albe intre 2 si 8 mm si in partea opusa lisea din poza). Cand le-am vazut nu mi-a venit sa cred. Mi-a explicat ca doar n-o sa se tiganeasca cu ala la poze, ca nu si-a dat ala seama, ca doar n-o sa-i faca cadou 200 de poze,ca mai bine le taie el acasa. Bineinteles ca m-am dus cu sotul la fotograf si i-am returnat pozele si ne-a facut un nou tiraj corect fara sa mai platim nimic. Nu i-a convenit si s-a suparat pe mine si mai ales pe sot ca m-a facut sa devin o pretentioasa etc... Bineinteles ca inainte cum nu ma sustinea niciodata nu indrazneam sa zic mai nimic (trebuia sa fie strigator la cer ca sa deschid eu gura). Eu am suferit mult, am inghitit cate nu-mi vine sa cred acum (de la restul lumii mai ales) si inca mi-e rusine sa-mi cer drepturile.

Pt a reveni la subiectul de fata, cred ca Roxi face bine sa supravegheze comportamentul baietelului ei. Nu cred ca e vorba de greseli in educatie si cred ca il poate ajuta sa se afirme. Situatia nu este nici pe departe disperata si daca am crede la la 2 ani viata unui copil este deja jucata... nu ar mai fii nici o umbra de speranta pt multe dintre noi!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

roxi-bucura-te de copilul tau!!!E cumintel,f bine,asta nu-nseamna pb-asha e firea lui,cuminte,blanda,calina!Ferice de nora-ta,cand va fi de-nsurat!!!

sa-ti traiasca o mie de ani copilasul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxi2004 spune:

multumesc fetelor... m-am mai linistit un pic. Apropos de ce zicea silvia - exact asa imi spun si prietenele mele cand ne intalnim si mai ne mai face cezar cate o chestie din care vedem cat de bun este. In plus ele imi mai spun ca ma va iubi nora mea ca am crescut asa un baiat!!! Sper sa fie asa ( ca soacra mea cu care nu ma impac eu mi-a spus ca voi avea si eu parte de o nora tot asa de rea cum am fost eu ..). Va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

al meu a fost ca al tau - la 4 luni dupa ce a mers la gradi situatia s-a schimbat - stie sa isi exprime frustarile sa spuna nu daca cineva vrea sa ii ia jucaria, ba chiar negociaza cu mine mai nou.


Stai linistita nu ai gresit cu nimic


quote:
Initial creeata de roxi2004


Intrebarea mea este pentru mamicile cu copiii cuminti. Baietelul meu este foarte cuminte - de mic a fost asa: nu am avut nici o problema cu sarcina, cand a fost mic a dormit toata noaptea de la 2 luni, a mancat foarte bine, nu a avut colici, ce mai un copil super. Acum, la 2 ani si 3 luni este la fel: nu se cearta cu nimeni, daca ii ia cineva jucaria el isi cauta alta si daca nu gaseste atunci incepe sa planga la mine rugandu-ma sa il ajut - nici nu se pune problema sa incerce el sa isi ia jucaria inapoi, iubeste bebelusii - ii mangaie, vrea sa ii ia in brate. Despre jocuri - se joaca si cu masinutele dar cel mai mult prefera cartile: ar "citi" toata ziua, singur sau cu mine. Ma asculta tot timpul - efectiv nu am nici o problema cu el. Nu am fost niciodata in situatia cand eu sa ii spun sa nu faca ceva si el sa riposteze. Nu riposteaza niciodata!!! Intrebarea este: oare nu este/va deveni o "mamaliga" de copil, un blegut de care toti copii vor rade, etc, etc? Sunt mamici care au avut copii tot asa cuminti dar care s-au integrat foarte bine in societate nefiind ultimii bleguti?? Oare as putea eu sa schimb ceva?? Oare am facut eu ceva gresit ??
Multumesc pentru incurajari (in speranta ca voi primi si incurajari si nu doar ca este o cauza pierduta).



Sanatate si numai bine

Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Bucura-te.... la 2 ani si 3 luni sa te asculte tot timpul e ceva de vis... eu vorbeam la pereti, facea numai ce vroia el si mai ales ceea ce ii interziceam

Ingrid si Cristi 3 ani si 11 luni

Mergi la inceput