Cit te costa nasterea?

Cit te costa nasterea? | Autor: mirandolina

Link direct la acest mesaj

Salutare! Urmeaza sa nasc in citeva saptamini, DPN - 4 martie 2007. Pregatirile de nastere sunt in curs, dar am o dilema existentiala: cit te costa nasterea - mai exact, cit bagi in plicul pentru doctor(ita)? Nu mai intreb de spaga pt asistente, banuiesc ca mai jos de 10 RON nici nu se uita la tine...
Merci!

PS Mai am o problema: am inteles ca la polizu te pun aia sa semnezi o hirtie cum ca intelegi riscurile sarcinile si iti asumi responsabilitatea pt ce se intimpla in sala de nasteri. De asemenea, declari pe proprie raspundere ca NU DAI SPAGA (bine, in termeni juridici, desigur)... Well, va astept cu lamuriri. Eu nu nasc la Polizu, ci la Municipal. Oare si acolo se poarta aceeasi politica?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Shine spune:

offff, spagi si iar spagi.
Daca ar fi dupa mine, nu le-as da numic la asistente; dar ce sa faci? daca asta este "datina" la noi? Cum sa ies din tipare.

Pentru medic, sfatul meu este sa il intrebi chiar pe el/ea.Bine, nu la modul: cat face, doctore? dar te faci si tu ca nu stii cam cat si cui sa dai si ii ceri un sfat.

De cotizat ar mai fi la anestezist(a), moasa, si pe la cine mai ai tu chef.


Shine 36

http://www.rodino.ro/Photos/tabid/54/path/BeBeL+01/currentstrip/3/Default.aspx

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

quote:
Initial creeata de mirandolina

Salutare gravidutelor! Si eu urmeaza sa nasc in citeva saptamini, DPN: 4 martie 2007, bebelul e fetita si danseaza inauntrul meu cit se poate de mult. Pregatirile de nastere sunt in curs, dar am o dilema existentiala: cit te costa nasterea - mai exact, cit bagi in plicul pentru doctor(itza)? Nu mai intreb de spaga pt asistente, banuiesc ca mai jos de 10 RON nici nu se uita la tine... Astept raspunsuri repejor :) ca am risc de nastere prematura si la capitolul asta trebuie sa fii pregatit bine...
Mercic!

PS Mai am o problema: am inteles ca la polizu te pun aia sa semnezi o hirtie cum ca intelegi riscurile sarcinile si iti asumi responsabilitatea pt ce se intimpla in sala de nasteri. De asemenea, declari pe proprie raspundere k NU DAI SPAGA (bine, in termeni juridici, desigur)... Well, va astept cu lamuriri. Eu nu nasc la Polizu, ci la Municipal. Oare si acolo se poarta aceeasi politica?

Sa se nasca de ziua ei!



De ce intrebi? Ti-e frica sa nu cumva sa nu-ti dea voie sa dai spaga?
:P E, uite ca io o sa ies din tipare! Pe la sfarsitul lui mai va anunt daca am supravietuit ca deh, daca sunt specie rara poate o iau in barba...


Andreea mamica lui Filip Stefan
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

Asa ma credeam si eu, pasare rara, dar la ultima nastere, recunosc...m-a invins sistemul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Pai da si tu detalii, macar sa stiu la ce sa ma astept...

Andreea mamica lui Filip Stefan
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibi spune:

arunca un ochi la subiectul cu spitalul titan
am inceput sa-mi vars oful acolo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Nu mi-e frica daca nu ma lasa sa dau nspaga Buna asta! Ideea e ca am oroare sa platesc pentru servicii la care avem dreptul prin lege gratuit. In general n-am dat spagi la viata mea, si asta se vede acum la medicul de familie, care ma minte ca medicamentul x si y nu este compensat. Deh, n-a primit cadourile asteptate. Nu-i ajung caciulile de bani pe care i le da statul pentru ca "are in grija" o gravida.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Pai daca ai asa oroare nu da. Cat mai ai pana nasti? Uite eu nasc la sfarsitul lui mai si buchet de flori nu pot sa iau ca eu am medic barbat dar pot sa-ti povestesc daca am supravietuit. Asta daca nasc inaintea ta, ca nu vad scris pe nicaieri in cate luni esti...

Andreea mamica lui Filip Stefan
bb2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Initial creeata de mirandolina

De asemenea, declari pe proprie raspundere k NU DAI SPAGA


Si personalul medical ar trebui sa declare pe proprie raspundere ca nu primeste spaga. Ca garantie, sa-si coasa buzunarele de la halate ca sa nu strecoare nimeni plicuri in ele.

Se poate si fara spaga. Cand am stat internata cu copilul cateva zile la spitalul de copii din Iasi, n-am dat nimic nimanui si, culmea, unele asistente devenisera foarte irascibile pentru ca le lipsea "atentia". Si, cum si eu eram irascibila si suparata ca-mi era copilul bolnav, m-am certat cu ele fara nici o retinere. Se trezeau vorbind si le-am pus la punct de fiecare data.



Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

quote:
Originally posted by Androix

Pai daca ai asa oroare nu da. Cat mai ai pana nasti? Uite eu nasc la sfarsitul lui mai si buchet de flori nu pot sa iau ca eu am medic barbat dar pot sa-ti povestesc daca am supravietuit. Asta daca nasc inaintea ta, ca nu vad scris pe nicaieri in cate luni esti...

Andreea mamica lui Filip Stefan
bb2




Mercic mult! Duminica se fac 35 de saptamini, ma apropii vertiginos si stau la pat asteptind sa se intoarca printesa cu capul in jos :) Doctorita ma streseaza ca ea vrea cezariana, eu vreau natural si, in plus, am inteles ca nu conteaza opinia ta cind e vba despre anestezie. Cit despre spaga, m-am cam hotarit sa dau... Hai sa nu riscam inca :D Dar astept cu interes sa imi spui cum se rezolva la tine :)) Sarcina usoara si multa sanatate!

Mirandolina 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

PS Cristina_C, felicitari! Cam asa sunt eu construita, dar asta e o situatie absolut noua pentru mine, de altfel n-am fost niciodata internata in spital dar stiu bine cum stau lucrurile.

Mirandolina 34+

Mergi la inceput