Probleme cu BCR

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

stiu ca e tarziu, ca vad ca n-a mai scris nimeni de vreo 5 zile, dar TREBUIE sa povestesc o patanie tot cu minunatul BCR...
prin anul 2003, sotul meu si cu mine mergem frumusel la cumparaturi si nush ce ne-apuca pe noi de platim in respectivul magazin cu cardul (trebuie sa mentionez si magazinul, sorry, dar chiar are relevanta: TERRANOVA). toate bune si frumoase. asta pana in anul 2006 (!!!!!!!) cand ne trezim la posta cu o fascinanta instiintare de plata: vreo 3 mil ROL datorie catre BCR care a trebuit sa achite valoarea cumparaturilor facute la Terranova, deoarece in momentul in care Terranova a "cerut" banii, cardul era nealimentat. hai ca nu stiu cat de bine ma fac inteleasa: respectivul card era Maestro, deci card strict de debit, cardul pe care mihai primea salariul lunar. prin 2004 sau 2005, firma la care lucreaza mihai a incetat contractul cu BCR-ul, a incheiat unul nou cu ING, si de-atunci salariul l-a primit pe card ING (cardul de la BCR ramanand saracu' complet nefolosit, ba chiar si expirat). faza a fost in felul urmator: noi am facut plata cu cardul in luna martie 2003. terranova a "cerut" banii in 2005 (dupa 2 ani de la momentul efectuarii platii propriu-zise!!!). suma cheltuita la terranova a fost 1 mil jumate, cam asa ceva. in 2006 se simte si BCRul sa ne anunte nu numai ca avem datorie (deci repet: cardul era de debit, n-o sa inteleg in vecii vecilor cum poti sa ai datorie la o banca in baza unui card de DEBIT!!), ci ca s-au aplicat si penalizari la suma datorata...
ma rog, se duce mihai la banca (zi libera de la munca, roaga-te de sef sa inteleaga, drumuri pe cheltuiala ta, intelegeti voi..), unde da peste o tanti de origine bovina, care-i tranteste un raspuns mirobolant: "aaa, da' nu tine de noi, cardul a fost emis de bucuresti, acolo trebuie sa rezolvati..". mihai al meu, baiat calm si intelegator din fire, suna (de pe tel lui bineinteles) la bucuresti, la un anume nr. care era pe acea instiintare de plata, intr-un sfarsit i se si raspunde, si le pune cele doua cornute sa discute, sa vada cum se poate rezolva. rezultatul: of course, mihai era de vina, ca el trebuia sa vada ca suma respectiva nu i-a fost retrasa din cont, si sa anunte banca (!!!!). mihai explica faptul ca sumele alimentate pe card nu erau niciodata fixe, deci el nu avea de unde sa-si dea seama ca are un mil in plus sau in minus, cu atat mai mult sa-si imagineze ca respectivul magazin nu are chef sa-si retraga banii si vrea el sa-si incheie exercitiul fiscal pe 2003 in anul 2005.... se ajunge la o intelege: ca sa rezulte de undeva ca acel milion jumate nu a fost retras la timp, face mihai o cerere de eliberare a extrasului de cont pentru toata perioada incepand de la efectuarea platii in respectivul magazin si pana in ziua respectiva. cererea este inregistrata, mihai isi lasa nr de tel la respectiva tanti, urmand sa fie anuntat sa vina sa-si ridice extrasul. buuuun.... trece o luna (iar din cate stiu eu in romania la orice cerere inregistrata termenul legal de raspuns este de 30 de zile..), trec doua, trec trei, in a patra mihai nu mai rezista, se duce din nou la banca... cornuta, foarte calma: "pai v-am sunat de mult, da' n-ati raspuns la tel.." in sfarsit, ii sare tanadara si lui si cere audienta la director - un motiv suplimentar fiind si faptul ca minunatul extras de cont pe care l-a asteptat 4 luni, care trebuia sa contina toate operatiunile efectuate cu cardul, avea 4 randuri mari si late: numele si adresa bancii, suma de pe card in ziua in care s-a facut plata la terranova, suma de pe card in ziua eliberarii extrasului, si datoria catre banca cu penalizari... ma rog, dupa lungi discutii, negocieri si interventii pe la diverse persoane cunoscute, ajunge mihai sa discute si cu directorul bancii, sau directoare, ce era... extrasul de cont nu putea fi eliberat sub alta forma, vezi doamne, probabil le consuma un top de hartie si tusul la imprimanta... macar a reusit sa obtina o concesie: i-au aratat pe calculator un desfasurator al operatiunilor efectuate, din care intr-adevar a rezultat ca terranova a cerut banii de la bcr dupa doi ani de la efectuarea platii, iar bcr, fata draguta, a dedschis buzunarul si i-a dat... problemele ridicate de mihai au fost foarte pertinente: 1. sa i se explice care a fost vina lui in faptul ca terranova a cerut banii dupa doi ani, si ca la momentul acela cardul nu mai era alimentat si 2. de ce bcr a autorizat plata din contul lui de card, desi acesta era pe 0, atata timp cat cardul era de debit, si nu de credit si bineinteles, 3. de unde si pana unde s-a ajuns la penalizari la suma datorata, atata timp cat prim instiintare de plata a fost cea primita acum, deci cea care deja continea penalizari, desi bcr-ul facuse plata de un an de zile....
dupa alte lungi dezbateri, care au mai durat vreo doua sapt, implicand automat alte drumuri, alti nervi, amenintari cu instanta, etc, solutia gasita: mihai plateste suma pe care terranova a ridicat-o iar bcr renunta la penalizari. foarte frumos! insa urmeaza buba: normal ca era in lista datornicilor, si replica a fost aceeasi "pai din asta nu avem cum sa va scoatem, ca nu avem acces, bla bla..". in momentul ala eu am crezut ca inebunesc, mihai mai avea putin si-i strangea pe toti de gat, le-a dat termen de doua zile sa rezolve problema, si dupa doua zile s-a protapit cu avocatul la usa directorului, ulterior obtinand inchiderea contului respectiv, o adeverinta din care rezulta ca nu are nicio datorie si in mod magic si misterios l-au scos si din lista de datornici....
ca sa rezum tot ce-am batut campii mai sus: per total aceasta distractie a insemnat vreo 3 luni de asteptare, vreo luna de drumuri, telefoane si mai ales nervi, si probabil ca banii cheltuiti pe telefoane, benzina, taxiuri depasesc acei 3 mil pe care ii "datoram" initial... a cui e vina? asta e singura intrebare la care nu am reusit sa gasesc raspuns.
asa ca, atentie si la chestiile cu carduri, ca se pare aceasta bucatica de plastic poate deveni deodata o ultratehnologie care sa deapseasca limitele omenesti de intelegere.........

Deea, mami de Eric (15.12.2006)
POZE
atat mai avem pana la 1 an

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronici spune:

Deci,ca o concluzie la ce s-a scris aici mai sus,se poate sa fii scos din Baza de date a Biroului unic de credite daca ai fost bagat nu din cauza ta ci din cauza bancii.
Eu lucrez la o banca si am avut un caz in care un client a intrat in Birou U.C.din cauza unor comisioane de care el saracu` nu stia asa ca am facut o adrresa oficiala si l-am scos pe saracu` om.Noi l-am bagat,noi l-am scos.Daca stiti ca nu e din vina voastra NU RENUNTATI !!!!!!!!!!!
Mergeti pana in panzele albe ca se rezolva !!!

veronici
mamica lui Rares Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRIXIA spune:

AngeliquedeS, ca sa te incurajez, afla ca eu imi platesc factura Vodafone cu cardul pe net! De obicei o faceam cu un alt card, iar intr-o luna l-am folosit pe cel BCR (stii tu care)!
Ei, am intrat intr-un mare kkt, ma scuzati, pardon de expresie, ca m-am trezit cu factura neachitata..... dar banii retrasi de pe card la data platii.
Nervi, drumuri la BCR, banii se retrasesera dar erau intr-un cont de rezerva pe care trebuia sa-i solicite Vodafone.... bla-bla, parca ne scarpinam invers!

Am vrut sa lichidez cardul si am dat de alta prb, sa astept 45 de zile!
Dupa ce am scapat, credeti-ma, am zis ca nu mai am ce cauta acolo! Fereasca Dzeu!
Cred ca situatii de acest gen se pot intampla la orice banca, depinde peste cine dai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alias spune:

Buna, buna!
Stati sa va povestesc si eu ceva distractiv cu BCR-ul!
Firma la care lucrez are cont la BCR Serban Voda - obligata fiind din cauza unor credite , unde doamnele de la ghiseu sunt de o "amabilitate" iesita din comun ( le e greata si de ele insele).
Anul trecut ne-am trezit cu un telefon de la banca cum ca a intrat un bilet la ordin care avea data de decontare 10 nov pe care ele il decontasera cu 10 zile inainte partial (adica ne bagasera in CIP)din greseala.
S-au scuzat si ne-au spus ca e incident de plata minor.
Fugiti de BCR cat va tin picioarele!

Alias

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Fetelor, din ce vad eu aici trag urmatoarea concluzie: s-or mai face greseli si la alte banci, insa faptul ca s-au strans aici deja atat de multe povesti cu probleme strict legate de BCR ma face sa stag concluzia ca au ei ceva care se numeste incompetenta. mai ales ca din toate povestile recunosc niste sabloane: acuzatia venita din partea bancii ca nu s-a verificat unde au ajuns banii sau daca acestia au fost virati (de parca ar fi datoria noastra sa verificam acest lucru), plimbatul pe drumuri pentru ceva ce ar fi trebuit sa faca ei si nu in ultimul rand "amabilitatea" personalului incompetent.

Un sfat: in ciuda tuturor greselilor, BCR tine enorm la imagine. Din acest motiv, singura sansa de reusita este sa ii ameninti cu terfelirea imaginii, in instanta sau in presa! Abia atunci catadicsesc sa isi puna rotitele in miscare si sa rezolve problema. Si nu va speriati, ca de scos din Biroul de Creit se poate scoate, chiar daca ei incearca sa bata moneda pe faptul ca odata intrat acolo, nu se mai face nimic. Recurg la acest lucru pentru ca daca e sa va scoata, cineva trebuie sa isi asume raspunderea erorii facute, lucru care normal nu le convine. Amenintati-i insa cu instanta si daca aveti dreptate se rezolva!

Pupici
Angelique
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...

Mergi la inceput