Informatii utile Constanta (5)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Buna seara, fetele mele dragi, ieri nu mi/a mers netul si am stat ca pe ace pentru ca nu am putut vorbi cu voi.

M-am ingrozit de ce am citit aici si am luat urmatoarea hotarare pe care vreau sa o supun la vot. Este un site unde se pot face petitii pentru diferite probleme. Nu se poate ce se intamnpla in spitalul din Constanta este strigator la cer. Eu vad ca fiecare dintre noi are o astfel de intamplare de groaza sau daca nu personal, macar a unei rude sau a unei prienete. Cum spunea Ralina daca nu ma insel, sa strangem toate aceste povesti si sa le inaintam forurilor competente (Am prins gust de petitii dupa faza cu BCR-ul Sa imi spuneti ce parere aveti, daca sunteti de acord, ca sa vad sa incep demersurile

Hai sa va povestesc de mine: azi aveam programare la dna Lutzescu si de dimineata am primit telefon de la cabinet, ma rugau sa vin putin mai repede la consultatie, intrucat dna dr. este plecata si ii tine locul dl. dr.

M-am dus, m-a consultat, nici un folicul, ovarele mele sunt pline de chisturi in continuare. I-am aratat ultima spermograma si a spus ca este foarte buna pentru o IA. problema este ca daca facem IA si trompele nu sunt bune nu am facut nimic, asa ca sfatul domnului dr. a fost sa fac o histerosalpingografie ca sa vedem daca trompele sunt ok, ca apoi sa facem IA. Am fost de acord sa fac asta si atunci mi-a dat nr de telefon de la o doamna Veliceanu care a spus ca este sefa de la Euromedic, sa ii spun ca sun din partea dumnealor si sa ma programeze pentru HSG. Am sunat-o pe respectiva doamna, era acasa dar mi-a spus ca va vorbi la receptie la Euromedic ca sa fiu sunata inapoi si sa mi se comunice programarea.

Vreau sa va spun ca in doua minute am fost sunata si mi s-a comunicat ca sunt programata marti la orele 16 pt HSG. M-au intrebat daca vreau cu anestezie sau fara, am optat cu, de frica bineinteles, ma costa 2,5 mil fara anestezie plus inca un milion anestezia. am niste emotii, imi este asa de teama de imi vine sa mor.

Cu privire la ce ati spus, cred ca intr-adevar amandoi Lutzestii au un renume si o autoritate mai mare, pentru ca mi se pare totusi o coincidenta mult prea mare ca toate pacientele lor sa fie totusi bine tratate in comparatie cu altele.

Va rog din suflet spuneti-mi si mie cum va fi HSG, pentru ca imi este asa de teama. am asa niste emotii...



Pupici
Angelique
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronici spune:

Eu am facut doua HSG,una cu dr. Tomescu Aneta acre a fost super finutza si dragutza (dar din pacate pafarista despre infertilitate) mi-a facut o injectie in fund de....nesimtire sa-i spunem :)),m-a imbracat in haine de spital si ne-am deplasat impreuna jos la radiologie unde m-au pus pe masa,mi-a bagat diverse scule ,eu eram ametita,am simtit o fierbinteala in burta ,am ametit si mai rau si gata,am luat-o pe asistenta de brat si inapoi pe sectie unde am imbratisat un pat pana mi-am revenit (vreo 2 ore) m-am imbracat in toalele de oras si gata.
A doua a facut-o cu marele tampit Tica,mi-am cumparat substanta de contrast desi mi-a cerut adeverinta de la serv.,nu mi-a facut anestezie m-a durut de i-am injurat tot neamul,cand am plecat acasa (direct de la radiologie)era sa cad de durere pe treptele policlinicii si mergeam plangand pe strada si-mi blestemam zilele ca il concediasem pe sotul meu ca eu de...eram viteaza. Tica avea o singura grija: sa-si incaseze spaga si mi-a si spus sa am grija sa-l remunerez cum trebuie si pe radiolog . Mi-a prins colul cu o pensa (asta m-a durut de-mi venea sa fac pe mine)mi-a bagat cu o f.mare presiune substanta de contrast ca mi-a scapat un tipat si a venit si m-a mangaiat pe par radiologul care isi dadea seama prin ce trec. Nesimtitul nici nu m-a intrebat cum ma simt. Si eram pacienta lui de un an si ceva,ma tot purta pe drumuri cu infgertilitatea mea,m-a mirosit ca am bani si ma chema la 2 zile pt.echo cica pt.monitorizarea ovulatiei si va spun ca am facut si FIV si dlui proif.Marinescu i-au fost de ajuns 3 echo sa-mi numere ouale !!!!
Deci.........daca ai si anestezie e f.bine ! Succes !!!!

veronici
mamica lui Rares Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veronici spune:

quote:
Originally posted by andicu

Buna fetelor.

Si eu m-am ingrozit de povestile voastre!ce mie-era mie teama sa ajung inainte la Urgenta, da acum! Doamne fereste! ma rog in fiecare zi la Dumnezeu sa fie bebe bine si sa duc sarcina cu bine la sfarsit, ca sa nu fie nevoie vreodata sa ajung la urgenta. Si totusi, Mada e a2a persoana care se declara multumita de cum a fost tratata, dupa vara-mea, care tot asa, a avut salon privat ca si Madaluta si a fost tot pacienta dnei dr Lutescu. Oare are importanta si a cui pacienta esti?
O sa mai ascult si alte pareri, si daca n-ar fi problema ca trebuie sa renunt la Lutescu pt asta, as naste la Medgidia!



Andicu 17+
Poze noi




Andicu,sa dea DD sa nu ai probl.cu sarcina ca si eu daca ma internam doar sa nasc,nasteam si apoi ma duceau in salonul unde am si stat dupa ce am nascut,singura in salon,cu baie proprie,numai AC nu aveam si nu am platit nimik. Si acolo parca era alt spital ,cat am stat eu o zi si jumatate n-am vazut picior de gandac !!Deci,se poate,nu?
Cred ca si eu daca aveam un singur bebe ar fi suportat colul meu sarcina dar asa va dati seama ca eu aratam la 6 luni ca una la termen(sau peste),uterul meu s-a marit fortat pt.ca si copii au fost mari pt.varsta aia de sarcina. Ei se asteptau ca fiecare sa aiba pana-n 800 gr.si Rares a avut 1400 gr,iar Dragos 1500 gr. Deci aproape 3 kg copii+2 pungi+2placente+apa la greu.
Sa dea D-zeu sa o duci la termen,sa te programezi sa nasti,mergi in ziua Z sa nasti iar in ziua Z+2 sau 3 esti acasa si stai si la confort marit.Nu conteaza a cui pacienta esti daca platesti confortul,nu?

veronici
mamica lui Rares Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Veronici, multumesc.

Imi e foarte frica. Eu nu am decat o operatie de apendicita la activ si desi am o sanatate foarte precara m-a ferit Dumnezeu si nu am ajuns in spital decat ambulatoriu, la urgenta. La operatia de apendicita insa era sa mor, asa ca va dati seama ce teama imi e si acum. La Euromedica am auzit ca e bine, ca sunt conditii foarte bune si ma gandesc ca daca e cu plata din start va fi bine. Si cu anestezia poate ca nu voi avea dureri.

Pupici
Angelique
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

Angeliquedes,ti-am trimis un pm;te rog mai gandeste-te la Hsg...
Fetelor,eu am nascut la MEDGIDIA cu dr. Belcin.Intr-adevar dr. a fost ok,epiziotomia a fost de nota 10 si asta fara ochelari....Am optat pt. Medgidia tocmai din cauza ororilor despre care vorbiti din sp.jud.Eu ma pregatisem sufleteste pt. o rezerva,dar n-am avut noroc ca erau ocupate...Abia a treia noapte s-a eliberat una si s-a simtit diferenta;in sensul ca am putut sa inchid ochii cat de cat-colega de salon-eram doar 2 -,sforaia ingrozitor saracuta se ingrasase mult in sarcina si nu mai respira normal+oboseala.Salteaua din rezerva ,tot relaxa ca in salon nu mai era acoperita cu un plastic ordinar-cica sa le protejeze de lohii,tampitii-prostia congenitala la romani,si nu mai transpiram si tremuram de frig,la fel si salteluta de la patutul Isidorei,aveam toaleta cu dus in rezerva,tel.,frigider,televizor,si un calorifer electric f. util in oct.cand inca nu dadeau caldura.Personalul super dragut,se miraau cand le dadeam 20 .000,nu ca la noi cand le dai 100 si tot cu sictir esti tratata,infirmierele m-au invatat sa alaptez,cum sa ma mulg,etc...,
Sala de nasteri in schimb ,rudimentara si infecta mi s-a parut mie ,asistentele de la capul meu-la 3.30 dim .f. dragute,cu exceptia uneia stupide care ma intreba numele dr. de familie cand eu ma pregateam de expulzia copilului si o tinea tot asa ,avea de completat nu-s ce fisa si nu putea astepta....
Per total Medgidia are mult mai multe plusuri decat Constanta,si poate s-a mai schimbat ceva intre timp-eu am nascut in 2003,Belcin e ok-dar nu voi mai naste cu pt. ca face parte dintre macelarii cu diploma-,de BALASA-el- am auzit numai de bine,nu stiu nimic de avorturi ,iar cu ea nascuse colega mea de salon si pt. ca nu i-a dat decat 700.000 + sapun +prosop nu i-a vorbit tocmai elegant si n-a tratat-o nu stiu cum..A venit sa o vada si cred ca in mare a fost ok.
De mentionat ca Belcin a venit in toiul noptii cu mine la maternitate,e drept ca n-a avut de muncit-am nascut imediat ce am ajuns,dar s-a tinut de cuvant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Fetelor, m-am hotarat. Dupa discutii cu mai multa lume (multumesc in special Isidorei si Madalutei, m-am speriat si mai tare si am constatat ca HSG nu ar face decat sa imi complice situatia fara sa imi rezolve problemele. asa ca m-am dcis sa iau calea Bucurestiului si sa merg la Tutunaru pentru laparoscopie, in felul acesta o sa imi rezolv si problemele cu chisturile si pe celelalte care vor mai fi pe acolo si vad si starea trompelor. Maine ii voi da un telefiâon lui Tutunaru si ma voi misca rapid pentru ca nu are rost sa mai astept.

Am acum alta problema. Am inceput sa sangerez, nu este o sangerare puternica, dar este. Azi sunt ziua 15, ieri la eco intravaginal nu mi-a depistat nici un folicul. Dar nu imi explic de unde pana unde sangerarea. menzionez ca nu m-am lovit, nu am avut contact sexual violent, nimic. E adevarat ca dna dr. era mai finuta la eco decat a fost dl dr dar totusi nu se justifica sangerarea? Sau o fi de la eco?

Pupici
Angelique
noi 2, poze, povestea nuntii, luni de miere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andicu spune:

Buna fetelor.
Veronici, ai dreptate in ceea ce spui. De fapt si teama mea cea mai mare este sa nu am vreo urgenta in sarcina! mi-e pur si simplu groza de asta! e adevarat, pe dna dr Lutescu o pot suna oricand pe mobil, dar totusi, daca s-ar intampla ceva (Doamne fereste!) la 1-2-3 dimineata, parca nu mi-as permite s-o sun, ar trebui sa merg la Urgenta...si de-aici , groaza! ma rog zilnic sa nu se intample nimic de felul asta si sa trebuiasca sa trec doar peste nastere acolo!
Angelique, din ce am inteles si eu, e mai bine sa faci laparo la Bucuresti decat sa te chinuie cu HSG. Eu n-am facut, tot laparo am facut si e mai bine, ca in caz de e ceva reparabil se poate face pe loc, pe cand la HSG doar iti arata starea trompelor . Mult succes si sa scapi repede si cu bine!

tuturor!



Andicu 17+
Poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isidora spune:

Angeliquedes,chiar toate pe capul tau!!!???
MAV,La Multi Ani pt. Sebi!!!!!sA VA TRAIASCA si sa va aduca numai bucurii!Si sa va ajute Dumnezeu sa-i puteti darui surioara sau fratiorul mult visat!!!.
Fetelor,subscriu la ce-a propus Ralina si Angeliquedes in legatura cu Spitalul Judetean si personalul medical ;vreau revolutie!!!!Angeliquedes ,coci o petitie ceva??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teano spune:

buna seara dragele mele,am revenit la acelasi subiect mult discutat,si anume spitalul judetean.veronici,sa ti traiasca baietelul si sa va dea dumnezeu multa sanatate si tot ce e mai bun.mi am pierdut linistea efectiv dupa ceea ce am citit pe aici.
andicu,sunt exact in aceiasi situatie cu tine,nu as renunta la doamna doctor dar ma gandesc cu ingrijorare la clipa cand voi naste.chiar nu stiu daca e sa ajung la urgenta ce voi face.si eu pot suna la orice ora din zi sau din noapte,dar asta nu ma linisteste deloc,din mai multe motive.chiar ma gandeam sa merg la medgidia,sa ajung la doamna doctor belcin.dar ma v a accepta acum insarcinata in sapte luni,sau i mi v a spune de ce nu am venit la ea de la inceputul sarcinii?chiar nu stiu.ma gandesc ca nu am de unde stii ca ma v or "trata bine"doar ptr faptul ca sunt pacienta doamnei doctor lutescu si ptr faptul ca voi fi cat se poate de draguta cu aceste asistente si infirmiere care taie si spanzura in acest spital.ma gandesc la fetele care sunt pacientele altor medici,care platesc ca si noi consultatiile,care au aceleasi probleme ca si noi,care si doresc bebei sanatosi ca si noi,ele de ce nu ar fi tratate la fel?de asta ma cam bate gandul sa ma interesez cum pot ajunge la medgidia.am sa merg sa vad conditiile de acolo,si asta cat de curand.mi am super stresat sotul,care ma roaga sa ma hotarasc odata unde vreau sa nasc.si eu nu stiu ce sa i raspund,ptr ca mi e teama.pe o parte mi e teama de alt medic(doamna doctor mi a salvat sarcina),pe de alta parte ma gandesc la spitalul unde ar trebui sa nasc,la mizeria de acolo,la problemele pe care le a ti intampinat acolo.va doresc multa sanatate si va multumesc mult ptr sfaturi.sper sa ma decid cat pot de repede.deocamdata stau in pat caci mi e teama sa nu ajung la urgenta,si lipseste doamna doctor.apropo a auzit cineva de doamna doctor savu?(ginecologie)va sarut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jojo_miha spune:

Buna dimineata fetelor,desi sunt constanteanca nu prea am scris pe aici,insa va citesc mereu.Spre nenorocirea mea am 3 ingerasi,unul plecat la 6 saptamani,unul la 25 saptamani si ultima mea comoara am plecat la spital sa o nasc si acolo am aflat ca a murit,avea 37 saptamani,pe 30 octombrie.In spital de cum intrati trebuie sa cotizati,de la urgenta incepand,eu am sesizat ca daca nasti cu doctorul tau asistentele sunt niste jigodii ca stiu ca nu ele iau grosul.Eu am nascut in salonul galben,sotul a cerut sa fiu singura in camera sa nu mai aud bataile inimioarelor bebelusilor,si in acel salon e foarte curat.Repet eu am nascut cu doctorul meu caruia nu-i am ce reprosa in schim asitentelor.........nu le putem compara cu animale ca ele au suflet.Am stat la rezerva si am fost tratata ok.
Am tot cautat povestea lui Veronici ,scrie ca e la fulguleti dar nu stiu unde,ma puteti ajuta va rog?
Inca ceva fetelor ,eu ca si multe viitoare mamici pe aici imi facem probleme cat sa dau ,cui sa dau ,sa fie multumita toata lumea pt a fi tratat bine,insa cand ajungi acolo cu dureri nu-ti mai sta gandul la asta,sotul sa fie "in spate"ca voi numai la bani si la cum veti fii tratate nu va mai ganditi.Eu imi doream sa plac cat mai repede sa nu mai aud bebelusi,sa nu ma mai vada lumea,nu-mi place sa vad mila in ochii oamenilor iar ochii mei nu se mai vedeau de atat plins si toata lumea se uita la mine.........dar cu toate ca eu nu aveam un bebelus in brate,eu nu eram o fericita ca restul spaguta o luau asistentele.Asa cum mie nu-mi mai pasa de ele ca sufeream ,eu cred ca nici voua nu va va mai pasa cand veti avea comorile in brate.

Mergi la inceput