Gelozia surorii mai mari...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexxia spune:

Desiree incerc sa-ti raspund la intrebare fara a citii ce au scris fetele inainte ( in momentul asta nu am timp, dar voi reveni).
Am doua fetite Ruty de 5 ani si 7 luni si Thea de aproape 5 luni.
Ruty si-a dorit mult un fratior, s-a rugat luni de zile pentru un fratior. Cand am ramas gravida a fost in culmea fericirii, insa cand a afla ca va avea o surioara a facut foarte urat. In conceptia ei un baiat nu i-ar fi amenintat pozitia in familie si in inima noastra , in schimb o alta fetita era deja un pericol. Atunci am inteles ca s-ar putea sa apara probleme dupa nasterea copilului. Asa ca am inceput s-o pregatesc pe Ruty. In primul rand am incercat sa creez o legatura intre ea si bebele care urma sa vina. Am implicat-o in alegerea hainutelor, biberoanelor, etc. Am incurajat-o sa vorbeasca cu bebele, i-am aratat cum misca. Am luat-o cu mine la fiecare ecografie. Usor, usor a inceput sa-l astepte cu nerabdare.
Dupa nastere a fost putin debusolata de faptul ca un bebelus are nevoie de atat de multa atentie, dar am implicat-o in tot. Cand hranesc bebelusul ii citesc ei o poveste, cand facem baita Ruty imi toarna sapunul, cand schimbam pampersul ea aduce crema, etc.
Are momente cand e geloasa ( si ce ma surprinde e ca recunoaste. Chiar ea spune ca e geloasa ), dar de fiecare discutam. Ii explic ca si de ea am avut la fel de multa grija, o asigur ca e imposibil pentru mine s-o iubesc pe una dintre ele mai mult.
Am foarte mare grija daca o alint pe Thea intr-un anume fel , s-o alint si pe Ruty exact la fel.
Am observat ca de cand Thea a mai crescut , Ruty a inceput sa fie mai rar geloasa. Eu pun asta pe seama faptului ca Thea e inebunita dupa Ruty ( rade cand o vede, cand ii vorbeste, se bucura cand se joaca cu ea ) si Ruty se simte foarte bine din acest motiv, se simte importanta pentru Thea.


Alexxia Ruty ( 25.07.2001 ) si Thea ( 28.09.2006 )


"This is your time. This is your dance.
Live every moment. Leave nothing to chance.
Swim in the sea. Drink of the deep.
Embrace the mystery of all you can be."


PERLELE RUTICAI Avem perle noi

www.totsites.com/tot/ruty_thea" target="_blank"> RUTY SI THEA AU PAGINUTA

POZE

www.sanatatealoevera.ro " target="_blank">Vrei sa fii liber ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Si eu vin cu o problema asemanatoare.. Intre fetitele mele e o diferenta de 2 ani jumate.. Cea mare e ingrozitor de posesiva si geloasa pe cea mica. Ar vrea sa nu mai existe, sa dispara intr-o zi daca s-ar putea
Nu merge cu implicarea ei in ajutorul meu, privind ingrijirea celei mici, nu o intereseaza.. Nici sa o alint/pup si pe ea cand o fac cu cea mica.. e ar vrea sa fiu 100% NUMAI a ei, nu vrea un deget, doua, daca s-ar putea cu totul sa ma ia...
As vrea sa stiu cum sa domolesc aceasta posesivitate a ei, cum sa mai temperez caracterul Olgutei..
ceva pareri..?





Mami de Codrin, Olguta si Cornelie mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Alexxia, a iesit sora mea cu bb2 din spital de o saptamana... bb1 incepe sa se obisnuiasca cu bb2 incetisor, in sensul ca ii pasa cand plange si imediat merge sa o anunte pe sora-mea ca plange Andra. E curioasa (sau poate interesata) de surioara ei, o priveste cu coada ochiului cand crede ca nimeni nu o vede.
Sora-mea are grija sa ii acorde fff multa atentie bb1, chiar si cand e cu bb2 in brate, sa faca conversatie cu bb1, sa o ajute sa... imbrace o papusa, de ex. (a inceput si ea sa se joace cu papusi... alea urate din Witch, dar sunt singurele care-i plac), sa ii laude un desen sau orice are bb1 chef, sa nu se simta neglijata. Personal cred ca in timp o sa-si accepte surioara 100%, ptr. ca eu tot ce am spus mai sus le iau ca 'semne', desi incearca sa nu se arate prea interesata; a vrut sora-mea sa i-o dea pe bb2 sa o tina in brate si nu a vrut si sora-mea nici nu a insistat. Sunt sigura ca daca o sa mai incerce peste vreo saptamana-doua o sa accepte. Cred ca are nevoie doar de timp sa se acomodeze cu surioara.
Si eu cand vorbesc cu sora-mea pe net, vb. mai mult cu nepotica1, i-am scris la sora-mea ce frumoasa e bb2, dar nu am spus, sa nu ma auda bb1, in schimb o laud pe bb2 si o 'necajesc' la fel ca inainte, incerc sa-i arat si eu, pe cat pot, ca nimic nu s-a schimbat in ce o priveste.
Cand a venit sora-mea acasa din spital si am vb. cu ele pe net, a venit nepotica mea nr.1 (prima nascuta) si mi-a spus cat de mult ma iubeste. Normal ca i-am spus si eu cat o iubesc de mult, dupa care a fugit la tv. Cred ca vroia doar sa stie ca o iubesc, chiar daca acum mai e o nepotica prin zona... of, mi se rupe inima, saracuta de ea! Nu stiu ce sa-i mai spun si cate sa-i mai trimit. I-am facut si acum un pachet mare, cu doar vreo 2 costumase ptr. bb2 si o gramada de rochitele si treninguri si blugi si bluze ptr. bb1. Bb2 oricum nu pricepe inca, dar bb1 o sa vada ca ea a primit mai multe. Si pe cand o sa priceapa si bb2, o sa primeasca amandoua la fel.


_

Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didita spune:

Eu am trei copii si bineinteles ca au fost si momente (si mai sunt) mai dificile. Prima e fata si avea 3 ani cand s-a nascut primul fratior. Am pregatit-o din timp, am discutat mult, i-a spus ca ca noi pe ea o vom iubii tot timpul indiferent cati frati si surori va avea. Am intrebat-o daca ar fii vrut un frate sau o surioara si i-am explicat ca ca ea nu va fii obligata sa-l iubeasca pe bebe. Va face cum vrea, in schimb va trebui sa-l respecte si sa nu-i faca rau.
I-am explicat ca nu e obligata sa faca nimic cu bebe sau pt bebe si ca chiar daca nu face nimic, noi o vom iubi la fel de mult.
La maternitate cand a venit sa-l vada pe bebe ii pregatisem un cadou (un joc) si i-am zis ca i l-a adus bebe pt ca era incantat de a-si cunoaste sora mai mare!

Dupa ce ne-a intors acasa, am continuat sa am momente numai cu ea si nu am obligat-o niciodata sa stea cu bebe. I-am propus in schimb de multe ori sa facem cate ceva toti impreuna.

Nu am avut probleme mari si ce a linistit-o mult a fost faptul ca i-am spus ca e normal sa fie geloasa (i-am gasit si o carticica pe tema asta).

Pentru al treilea am facut la fel si a fost ok.



Mergi la inceput