indemnizatie copil

indemnizatie copil | Autor: aura_cueru

Link direct la acest mesaj

Buna!Sunt Aura si as avea nevoie de un raspuns urgent daca se poate.Atatea am citit ca sunt in ceata.Din data de 27.01.2006 lucrez la o firma deci pe 27.01.2007 fac un an de munca.Sunt insarcinata in luna a sasea urmand sa nasc pe 27 aprilie 2007.In cursul anului am avut pana acum 45 zile de concediu medical.Beneficiez sau nu de indemnizatia pentru bebe?tb sa ai 12 luni lucrate din momentul nasterii coppilului sau cum?
Va rog mult sa-mi raspundeti.Este foarte important pt mine

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

E Ok. Concediul medical intra in calculul celor 12 luni necesare.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura_cueru spune:

Multumesc foarte mult!Asadar daca vreau ca de la 1 februarie 2007 sa-mi iau concediu de odihna 12 zile ramase pe 2006 si apoi pana intru in prenatal concediu medical 2 saptamani e ok?Pe 25 februarie ar trebui sa intru in prenatal.Mersi mult pentru rasunsul anterior!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu e Ok pt ca cel putin teoretic concediile de odihna nu se transmit de la un an la altul. Teoretic.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura_cueru spune:

Mersi,am inteles! Ramane la mica intelegere intre mine si patron cum o sa recuperez acele zile de concediu ramase pe 2006.
Atunci mai pot lua 20 zile de concediu medical pana intru in prenatal pe langa cele 45 pe care le-am luat anul trecut fara sa ma afecteze?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu poti sa-ti iei nic pt 2007 pt ca nu ai lucart si nci nu vei mai lucra. Concediul de odihna se acorda pt timpil efectiv lucrat. Se poate si anticipat dar daca vei lucra ulterior. In cazul tau nu va fi asa DAR poti "negocia" cu patronul concediul de anul trecut pt anul acesta, ca nu are de unde sa stie ca nu se transmite. Asta ai aflat aici nici tu nu stiai asa ca de ce sa-i spui? Parerea mea. pt anul acesta nu ai dreptul dar pt anul trecut cel putin moral ai avea. Nu?

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura_cueru spune:

Mersi mult!Intre timp mi s-a aprobat concediul de odihna din anul 2006 ca recuperare acum.
Problema mea acum este ca dupa terminarea concediului de odihna mai raman circa 15 zile pana intru in prenatal.Pt aceste zile pot lua concediu medical?Mai am dreptul daca deja am 45 de zile concediu medical pe anul trecut?
Iti multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Da, de la 01.01.2007 o iei de la 0(zero) adica de la inceput.

Marius Pernes
www.marius.rdsor.ro
Decembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana2_ spune:

buna! sunt intr-o situatie foarte confuza. as dorii sa stiu daca as putea beneficia de indemnizatia pt cresterea copilului.sunt angajata din 3 aprilie 2006 si urmeaza sa nasc pana pe 15 februarie .nu am avut concediu medical si nici nu mi-am luat concediu prenatal pt ca as vrea sa il iau dupa ce nasc .acea perioada de 126 de zile am inteles ca sunt cotizabile si ma intreb daca apoi as putea lua indemnizatia?va rog frumos sa ma luminati,si mai ales daca ati putea sa imi spuneti daca ma incadrez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura_cueru spune:

Buna!Eu stiu ca trebuie sa ai 12 luni la locul de munca anterioare datei nasterii copilului pentru a beneficia de indemnizatie,si tu in februarie abia faci 10 luni.Poti sa mai verifici si in alta parte dar eu zic ca nu te incadrezi chiar daca iti iei cele 126 zile dupa nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura_cueru spune:

Buna!Are vreo importanta cand intru in prenatal? Cineva spunea ca
e foarte important sa intri in concediu prenatal la 7 luni si 10 zile.E obligatoriu?Stiu ca dupa nastere tb sa ai cel putin 42 zile ramase,deci restul pana la 126 as putea sa le iau inainte,nu?

As dori un raspuns urgent daca se poate pentru ca peste o sapt intru in luna a saptea.
Multumesc mult!

Mergi la inceput