Concediul de risc maternal se ia SI dupa nastere?

Concediul de risc maternal se ia SI dupa nastere? | Autor: lizzy

Link direct la acest mesaj

Am o recomandare de concediu de risc maternal pt 120 de zile. Am apucat sa iau din el cca 60 zile si am nascut prematur - pe 17.12.2006. Mai am dreptul sa continui concediul de risc maternal pana la epuizarea celor 120 zile, si abia apoi sa iau concediul de sarcina si lauzie (cel de 126 zile) si apoi CIC?

Textul legii spune

"Certificatele de concediu de risc maternal se eliberează de medicul de familie sau medicului de specialitate obstetrica-ginecologie, cu avizul medicului de medicina muncii, pe perioade de maxim 30 de zile calendaristice, pe o durata totala de maxim 120 de zile calendaristice, în întregime sau fracționat, asiguratelor gravide, asiguratelor care au născut recent sau care alăptează."

Am interpretat corect?



Diana & Co
Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank"> Povestea nasterii lui Ianis



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74009&whichpage=1" target="_blank"> Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

chiar nu stie nimeni nimic despre concediul de risc maternal??




Diana & Co
Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank"> Povestea nasterii lui Ianis



www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=74009&whichpage=1" target="_blank"> Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligia13 spune:

Nu stiu daca mai e valabila intrebarea
- Da , se poate lua concediu de risc maternal dupa nashtere , daca lucrezi intr-un mediu care nu este in concordanta cu alaptatul (mediu toxic de exemplu).

Eu si Raducu (22.04.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta_t spune:

Daca mai e valabila intrebarea: legea permite sa-ti iei concediu si dupa concediu maternal, dar trebuie sa dovedesti (probabil hartie de la medic) ca e important pentru sanatatea ta sau a copilului sa stai acasa. Mi se pare ca si factorul stres era bagat la agenti nebenefici.
eu am incercat la firma mea, pe motiv ca aveam copil de 3 luni, si cele 2 ore acordate pentru alaptare nu erau suficiente pentru varsta respectiva. M-am lovit de refuzul firmei, pentru ca din punctul lor de vedere pot sta in CIC si plus ca nu le-ar fi convenit sa vina in inspectie cei de la Directia Muncii, doar asa pentru mine.

Parerea mea este ca acest risc maternal este doar o portita pentru cele care nu pot lua CIC din diverse motive (nu-s angajate, n-au vechime sau ceva de genul asta). Altfel, e praf in ochi, nu-l poti lua decat inainte.

Dana 30+ si Mihai (20.04.2005)
http://community.webshots.com/user/danuta_t

Mergi la inceput