Help! Caritas Dr. Sorin Ionescu

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariana_flo spune:

Fournicuta, si eu am fost si am vazut rezervele. Sunt doua tipuri de rezerve. Unele care nu au wc in camera, si le poti obtine daca o "rogi" frumos pe asistenta sefa sa te repartizeze acolo. Sunt doua astfel de rezerve si mi s-a spus ca au la capatul holului un wc incuiat cu cheie la care vei avea acces. Mai sunt inca doua rezerve ... mai bune, in sensul ca sunt mult mai spatioase, au baie proprie cu dus si wc, arata ca o camera buna, de hotel, si te poti caza acolo contra cost (primesti chitanta). Pentru 5 zile de stat acolo tariful este de 500 ron. Daca stai mai putin, nu-ti poti recupera parte din cei 500 ron achitati initial.

+32

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fournicutza spune:

da, e super ok, dar partea nasola este ca nu toti anestezistii stiu sa monteze peridurala, mi-a zis dr ieri.....
ramane sa vedem dc rezolvam sa vin cu anestezistul dr de acasa sau alegem varianta elias prin cmu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana_flo spune:

acum ca greul a trecut, pot sa confirm viitoarelor mamici ca Dr. Ionescu Sorin este un medic de nota 10. Am nascut pe 30.10.2008 prin cezariana cu dansul. La nastere a asistat si d-na dr. Bujor. Am fost anesteziata partial si am putut astfel sa-mi dau seama ca operatia a decurs in parametri normali, fara complicatii. Totusi, dl dr. a venit in fiecare zi sa ma vada, inclusiv sambata si duminica,desi nu era de garda.
Conditiile de cazare din Caritas au fost decente. Am stat in rezerva 23b, in imediata apropiere a salonului bebelusilor. Copilul l-am avut langa mine dupa 24 ore si il luau asistentele numai noaptea, ptr a ma putea odihni bine.
Nu stiu cum sa atasez poze, ptr va arata rezerva in care am fost cazata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica_dicut spune:

Si eu am nascut in minunatul Caritas cu Dl minunat Dr Ionescu sef de garda si Dra Dr Claudia MEhedintiu medic rezident. Condittile groaznice, bebe a murit iar pe mine m-a salvat anestezistul Dl Dr Baran un adevarat OM si o dna dr Simion de la Babes. ALtfel nu mai eram aici sa poverstesc. Oricum dcotorul meu care m-a urmarit a fost chiar seful clinicii De la Caritas Dimitrie Nanu care era in concediu atunci...si care n-a vazut ca sunt probleme cu bebe. Ionescu nici nu s-a uitat la mine in ziua aceea iar rezidenta a venit cu 5 minute inainte s anasc...

Sfatul meu, orice spital in afara de CAritas.



POZNICI CU NOI

Toate se intampla in viata cu un scop. Nu trebuie sa intrebam "de ce", trebuie doar sa ridicam capul si sa mergem inainte

Monica 11+
Mamica de INGERAS in ceruri
Si minunea bebe 2 din burtica
Doamne ajuta sa ne nastem sanatosi
O noua viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leeloo21 spune:

monica..imi pare foarte rau pt tot ce ti s-a intamplat!..stiu povestea ta..

s-a intamplat ca doctorul la care am ajuns dupa multe intamplari sa fie dr hoinarescu, un dr foarte bun care naste la spitalul caritas..voi face cezariana c rahi anestezie..de 2 zile sunt in cautari de informatii legate de acest spital, de conditii..si am aflat destul de multe..am inteles ca spitaul are o arhitectura veche, dar ca inauntru este curat..oricum o sa-i facem si noi o vizita..si speram sa avem parte de o colega buna de camera!

sunt curioasa la fetele care au facut anestezie..stiu ca lapticul vine mai greu in urma operatiei..bebeilor ce le-a dat sa pape pana cand vi l-au adus la alaptat? cand l-au adus la alaptat..ti-l dau la san si daca ai doar colostru?..si in general..bebeilor ce li se face special..k vaccin sau daca stiti ce laptic praf folosesc..

si o intrebare..exista o taxa de spital pt nastere? de ce acte avem nevoie pt internare?

si sa auzim numai de bine!

Cristina cu bebe mic 37+

nasterea in apa

pozici dragute

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns popescudora spune:

Nu exista taxa pentru internare. Bebeii vi-i lasa la san si cu colostru, despre care se stie ca are proprietati nutritive deosebite, in rest ii hranesc cu laptic NAN1.
Sectia de neonatologie arata foarte frumos, medicii sunt buni. Nu fac anestezie epidurala decat 2 anestezisti, dintre care doar unul face garzi (eu nu am avut norocul sa nimeresc pe nici-unul asa ca am nascut cu un calmant in perfuzie care nu a fost bun de nimic si vreo 2 algocalmine luate de mine pe furis)
Medicii sunt buni, dar asistentele cam gretoase daca nu le dai bani. Legat de tarife eu am dat 6 mil la medic (i-a dat sotul dupa nastere), 50 RON la moasa, vreo 20 de RON la asistentele care se mai invarteau pe-acolo, 100 de Ron la neonatolog si de vreo cateva ori cate 5 lei la toaleta zilnica.
Nu am stat la rezerva, ci intr-un salon cu 4 paturi, destul de curatel. Toaletele in schimb sunt o mizerie.
La internare trebuie buletinul si dosarul cu analize (daca il ai la tine).
Oricum, daca ar fi sa nasc a doua oara, as alege alt spital. Comportamentul personalului mi-a lasat un gust amar. A 2-a zi dupa nastere am facut o enterocolita, ma dusesem la baie de vreo 10 ori, nu mai puteam de durere, ma duc la asistenta sa imi dea ceva care sa nu afecteze lapticul si imi zice ca dr a plecat, ea stie ce sa-mi dea dar nu are competenta necesara si sa astept a 2-a zi sa vina dr. A sunat sotul meu pe dr care a sunat-o pe individa sa ii spuna sa imi dea medicamente si sa imi faca de urgenta toaleta! La iesirea din spital mi-au pierdut biletul de iesire si a trebuit sa astept 1 ora cu bebelul in brate sa gaseasca ea doctor, parafa etc. Astepta spaga, dar nu am vrut sa ii dam nici eu nici sotul. Eu stiu ca spaga se da la sfarsit, daca iti place cum se poarta asistenta sau infirmiera, nu inainte ca sa isi faca datoria! A doua zi cand eram la alapta se trezeste una ca ea nu imi mai aduce copilul ca nu se satura si il hranesc ele! Si era singura perioada din zi cand puteam si eu sa il tin in brate, inca nu aveam cine stie ce laptic, dar ii dadeam aia cativa ml si vroiam sa imi petrec jumatatea aia de ora cu el. Iar pe mama n-au lasat-o asa-l vada pe copil desi era afisat pe usa ca bunicii au voie sa-i viziteze. S-a scuzat un dr, ca asistentele bune pleaa in italia si sunt nevoiti si ei sa se descurce cu ce au, ca si-asa sunt putine! Macar mi-a placut sinceritatea lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anap.1986 spune:

`Draga Monica, Iti impartasesc durerea de a pierde un copil dorit, un sufletel nevinovat.Suferinta unei mame nu se poate descrie in cuvinte si sunt alaturi de tine!Eu,colega ta de salon,sunt acum insarcinata a doua oara si ma urmareste tot dl.dr.Sorin Ionescu,cu care am nascut de altfel si prima oara,atunci cand ne-am cunoscut!L-am ales pentru ca este un profesionist desavarsit,care m-a ascultat cu rabdare,m-a urmarit pe perioada sarcinii si cu care am nascut fara probleme-atat pentru mine cat si pentru primul meu bebelus.Ma doare sa citesc ce scrii despre el,deoarece,daca esti sincera sa recunosti,ai avut inainte de nastere probleme grave hepatice si renale,motiv pentru care ai fost transferata la Spitalul de Boli Infectioaseimediat ce ai nascut,iar aceste probleme ale tale au fost de fapt,cauza mortii bebelusului tau!Si dupa cum singura spui,nu ai fost urmarita in sarcina de dl.dr.Sorin Ionescu ci de dl.prof.Nanu,deci,la nastere,cand l-ai cunoscut pe dl.doctor,el nu avea cum sa stie problemele tale! Eu te sfatuiesc sa-ti mentii acelasi medic de la inceputul sarcinii,pentru ca el sa aiba cunostinta despre afectiunile si problemele tale! Fii tare si nu abandona lupta.Cu drag,Ana.

Mergi la inceput